kamu işçi maaş

Konu: Tecrübe Hakkında

SMMM YASSEV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM YASSEV Guest

Tecrübe Hakkında

ya arkadaşlar ben iş aramaktayım ama muhasebe büroları hep tecrübe istemekte benim yaptıklarım kısaca, evrakların sisteme 7-a seçeneğine göre girilmesi, kdv ile ilgili işlemlerin yapılması,bordroların düzenlenmesi,muhtasar beyannamenin düzenlenmesi,geçici verginin hazırlığı ve düzenlenmesi,ssk giriş çıkış ve eklerin verilmesi bunların hepsini yaptım yapıyorumda ama bazı bürolara yetersizmişim allah aşkına daha ne bilmem gerekiyor saygılarımla...

Ynt: tecrübe hakkında

Muhasebe mesleğinin ne kadar kapsamlı olduğunu hepimiz bliyoruz.Örneğin İthalat ihracat mevzuatı, tevkifatlı işlemler Yıllara sari inşaat işleri vb.gibi konularda takıntılı olanlar olabilir.. Ancak buda problem değil diğer yaptığınız işleri nasıl öğrendiyseniz pekala bahsettiğim konuları veya yetersiz olduğunuz konular ne ise onları da öğrenebilirsiniz. Ama patronun sizden beklentileri veya hangi özellikleri sizden aradığını biz bilemeyiz. iş görüşmesine gidersiniz.patronun aradığı özellik ihracat muhasebesini bilen biridir sizde o konuya vakıf değilseniz sizi eleyebilir.

SMMM YASSEV Guest

tecrübe hakkında

arkadaşlar muhasebe bürosunda çalışabilmek için tecrübe isriyolar amam ben daha önce tamamen şirketlerde genel muhasebede çalıştım ve staja başlamak istiyom ama büroda bürolarda tecrübe istiyor ben yapabildiğimişler, evrakların 7-a seçeneğine göre sisteme girilmesi kaydı,kdv işlemleri e beyanname,form ba-bs,muhtasar beyanname, geçici beyanname, yılsonu işlemleri(kurumlar beyannamesi,kapanış,açılış),ssk giriş,çıkış ve ekelri bunlar yeterli deyilmi yani

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Yapabildiğiniz işler zaten belli bir birikime sahip olduğunuzu gösteriyor.

SMMM YASSEV Guest

ya bilmiyorum sydığım işleri ben yapıyordum smmm gelip inceleyip siteme gönderiyodu
    bürolar ise sen daha önce büroda çalışmamışsın olmaz diolar ben anlatıyom ama boşa çıkıyo allah yardımcım olsun

SMMM YASSEV Guest

cevap

arkadaşlar cevep lütfen

Ynt: cevap

.

Ynt: Tecrübe Hakkında

Merhaba ,
    Bende stajımı geçen hafta başlattım. Eylül/2009 stajyeriyim yani. Yaklaşık 14 yıldan beri şirket muhasebesinde çalışıyorum. Sınava hazırlanmak için işyerimden ayrıldım. Sınavdan sonra İzmir de başvurmadığım muhasebe bürosu kalmadı. Benim de isteğim şirket muhasebesinin durağanlığından kurtulup, işi esas yerinde, büroda öğrenebilmekti. Ne yazıkki aynı tepkileri bende aldım. Bütün işleri yaptığım halde yinede işe almadılar. Ayrıca sırf işi öğrenebilmek için ücret almadan çalışmayı bile teklif ettim ama kabul etmediler. Şimdi bir haftadır bir şirkette çalışıyorum. Küçük bi yer. Fazla da yoğun değil. Muhasebe de tek kişiyim. Bana yardımcı olmaya çalışan, haftada birkaç kez gelen serbest muhasebecisi ve yine ayda bir kez gelen yeminli yanında çalışan mali müşavirler var. Ve onlarda benim arkadaşlarım. Her türlü muhasebe ve sigortayla ilgili işlem burda oluyor. Maaşlar burada hesaplanıyor. Tek sıkıntım kurumlar ile gelir tablosu ve bilançonun yeminli ve serbest muhasebeci tarafından hazırlanması. Ben bu işleri nasıl görücem peki????
    Yine de bir büroda iş aramaya devam etsemmi??? Yoksa bu şirkette sırf stajım bitsin diye devammı etmeliyim. Mevzuatları ve güncel diğer önemli konuları hangi kaynaktan takip etmeliyim??.

Şimdiden teşekkürler, saygılar

sayın ilke, muhasebe büro da öğrenilir diye bir söz var gerçekten doğru, ileride büro açmayı düşünüyorsanız stajınızı büroda yapma konusunda ısrarcı olun mutlaka insaflı biri çıkar,
    mevzuatı; bazı muhasebe sitelerinden,bir dergiye abone olarak takip edebilirsiniz.
    şahsi fikrim bu forum sitesini takip etmen bile bir çok konuda fikir sahibi olmana, bilgilerini tazelemene faydası olacaktır.
    kolay gelsin.

teşekkürler fercey..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)