taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Bir Doktora tezinde mesleğimizle ilgili tespitler.

Bir Doktora tezinde mesleğimizle ilgili tespitler.

1.7.2.8. Muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinin yetersizliği

Muhasebeci ve müşavirler, devlet ile mükellef arasında bir köprü görevi görecek kişilerdir. Mükelleflerin kayıt ve beyanlarının yasalara uygunluğunu ve dolayısıyla ilerde herhangi bir işleme tabi tutulmamalarını sağlama görevi muhasebeci ve müşavirlerindir.

Mükelleflerin vergi yasalarını uygulamakta güçlük çektiği zamanlarda, sorunlarınınçözümü için başvurduğu muhasebeci ve müşavirlerin, yeterince bilgili olmaması ya da vergiye yaklaşımlarının yasalara uymamak şeklinde olması giderilmesi mümkün olmayan sakıncalar doğurmaktadır.

3568 sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik, Yeminli MaliMüşavirlik Yasası ile eskiye oranla oldukça iyi adımlar atılmıştır. Kısmen de olsa bu yasaldüzenleme ile kayıt dışı faaliyetler kayıt altına alınmış, fakat yeminli malimüşavirlik mesleğine geçiş kolay olmasından dolayı istenilen etkinlik kolay sağlanamamıştır.

Yeminli mali müşavavirlik mesleği bilgi ve davranış yönünden yüksek kaliteyi gerektirmektedir. İlgili tüm mevzuat, muhasebe ve mali analiz teknikleri gibi konularda uzmanlık düzeyi, bilgi ve iş ahlakı ve meslek disiplini konularında özel disiplini gerektirenyeminli mali müşavirlik mesleğinde bu niteliklere sahip olmayan bir takım kişilerin faaliyetgösteriyor olması şimdiden önemli sorunlar yaratmaya başlamıştır.

Bu durum mükelleflerin kayıt dışı faaliyette bulunma eğilimleri için ortam meydana getirmektedir.Çalışma standartlarının, yetki ve sorumlulukların belli olmadığı bir ortamda çalışan kişilerden,mesleklerinin gereğini yerine getirebilmelerini beklememek gerekir.

Yukardaki yazı Atatürk Ünv.Münevver Katkat'ın Doktora tezinden alınmıştır.

Mesleğini ve meslektaşını seven meslektaşınız<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ALİ ÖZBEK-BURSA

Ynt: Bir Doktora tezinde mesleğimizle ilgili tespitler.

Alıntı demirbilek Nickli Üyeden Alıntı

yetersiz olan ymm ler kimlerdir ?açıköğretim mezunu olan ymm ler mi? yoksa sınavsız ,ymm olan hesap uzmanları mı?
    [/quote]
    Bir insanın yetersiz olması okuduğu okulla değil kendisi ile alakalıdır. Açıköğretim olmuş örgün öğretim olmuş farketmez.
    Soner KOCACI

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Konu Açıköğretim / Örgün tartışmasına dönüşmesin mümkünse.

Arkadaşlar bir mesleği toplumun genelinden soyutlayamazsınız. Şimdi söyleyin bana Türkiyedeki doktorlar, avukatlar, mühendisler, öğretmenler, genel anlamda meslek sahibi diğer kişiler, çok mu yeterliki mali müşvirlerden üstün bir yeterlilik bekleniyor. Genel anlamda Türkiyedeki diğer meslekler ne kadar yeterli ise mali müşavirlerde o kadar yeterlidir. Mali müşavirlerde eğitim sorunu varda doktorlarda, avukatlarda, mühendislerde eğitim sorunu yok mu?
    Oğuz Turhan - Ankara

sayın kater in söylediklerine aynen katılıyorum,
    ayrıca sayın demirbilek durumdan vazife çıkararak olaya hemen atlamış.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ben de sn Kater'e katılıyorum.
    Her meslekte iyisi, kötüsü, az iyisi, az kötüsü, vasatı, vasatın az üstü, az altı vardır.
    Herkes hak ettiği yeri meslek yaşamında bulmalıdır.
    Nasıl her toplum hak ettiği şekilde yönetiliyorsa, Her meslekte de hak ettiği yeri bulmalıdır.
    Tabi şans faktörü yanında bazı başka yeteneklerin de olması gerekir başarı için.
    Örneğin;
    -Temel eğitim
    -Düzgün Konuşma ve yazma yeteneği
    -Pazarlama satış yeteneği,
    -Deneyim
    -Karar verme ve kriz yönetimi

Bu tip örnekler çok çoğalabilir aklıma şu anda gelenler bunlar.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

Alıntı FERCEY Nickli Üyeden Alıntı
    olaya hemen atlamış.
    Eleştirinin de uslubu olmalı..

bencede üsluba dikkat.demirbilek'e de katılmamak elde değil.konuyu başka yerlere çekmek istemiyorum ama eğitim düzeylerini yok önemli değil,önemli olan insanların kendini geliştirmesi falan diye yuvarlamak bana ucuzculuk olarak geliyor.kimseyi yermek de kimsenin haddi değildir.olmayan vasıfları onure etmekde bizim işimiz değildir.herkesin emeğine saygı.kolay gelsin.

Sayın Üzer,
    Demirbilek kısmi olarak haklıdır. Görüşüne katılmadığım tek bir yer vardı onuda yukarıda belirttim. Kişinin kendini geliştirmesi ucuzculuk değildir. Sonuçta verilen eğitim aynıdır. Bir noktadan sonra bunları algılayıp devam ettirmek ve geliştirmek kişiye kalmış bir şeydir...
    Soner KOCACI

ben kişilerin kendini geliştirmesi ucuzculuk demedim.fakat her eğitim düzeyi birbirinden farklıdır.üzgünüm birey olarak alınan eğitim ve katlanılan maliyetler arasında uçurum var.bu uçurumu diplomanın değeri aydınır diyerek kapatmak veya kanun hak vermiş herkesin değeri aynıdır demek bana ucuzculuk geliyor.konu forumda genelde kişiselliştirilerek değerlendirildiği için sonunda büyük tartışmalar çıkıyor ve asıl değerlendirilmesi gereken mesele tartışılamıyor.o da maalesef herkesin aynı havuz içinde değerlendirilmesinden kaynaklanıyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)