kamu işçi maaş

Konu: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı
  24.12.2009 | Aram Ekin Duran - Özcan Güneş | Haber
  Vergi mükelleflerinin ödeme listesinde hep en son sırada yer almaktan bıkan ve krizde tahsilat oranları yüzde 20'lere düşen serbest muhasebeciler, 1 Ocak 2010'dan itibaren "Para yoksa, defter de yok" demeye hazırlanıyor. Krizde ağır yara alan Bursa'da "ayaklanan" serbest muhasebeci ve mali müşavirler, bundan böyle kendilerine borcu olan mükellefe, "Borcunu ödemezsen, işlem yaptıramazsın" diyecek.  http://www.referansgazetesi.com/habe...HBR_KOD=134507

  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  Bursa odasını ve üyelerini tebrik ederim.
  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  270

  Ynt: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  Bu doğru ve yürekli tavır diğer illerin odaları tarafından da desteklenmelidir..Umarım bu bir milat olur.Bursa odasını ve üyelerini tebrik ederim..
  SMMM

 4. #4
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410

  Ynt: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  Bence genel yapılmazsa hiç bir sonuç alınamaz.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  çok doğru söylemişsiniz sn nguroy bencede tüm şehirlerde bu yönde uygulama yapılmalı yoksa bursa'da işini yaptıramayan esnaf hemen yakın şehirlerde işini yaptırabilir ama türmob nezdinde elektronik ortamda hazırlanan bir listeye göre borçlu olan kişinin borcunun meslek mensubuna ödemesi yoksa işlemi yapılmalı..

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  236

  Ynt: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  Yapmakta haklılar sonuna kadar inşallah olumlu sonuc alırlar
  Bir Haziran ayı ile başlar ...<br />Bir Ekim ayı ile sona erer ...<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ERROR .

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  18

  Ynt: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  helal olsun bursa odasını ve üyelerini yürekten kutluyorum. diğer odalar uyusun

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  uyusunda büyüsün nennii ;D ;D ;D

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  Alıntı http://www.bursa-smmmo.org.tr/index.php?gid=17.1&HabId=297 Nickli Üyeden Alıntı
  Tahsilat Sorununa ilişkin Odamızın yol haritası,ulusal basının da gündeminde. Referans Gazetesi Haberi
  KRİZ NEDENİYLE ÜCRETLERİ ÖDENMEYEN MUHASEBECİLER İSYAN ETTİ
  BURSALI MUHASEBECİ GREVE ÇIKIYOR
  ÖZCAN GÜNEŞ - ARAM EKİN DURAN
  Kriz nedeniyle alacaklarını tahsil edemeyen serbest muhasebeci ve mali müşavirler, kazan kaldırdı. Küresel kriz olsa da olmasa da vergi mükelleflerinin ödeme listesinde hep en son sırada yer almaktan bıkan ve tahsilat oranları yüzde 20 lere düşen serbest muhasebeciler, 1 Ocak 2010 dan itibaren iş bırakmaya hazırlanıyor.
  Türkiye nin sanayi merkezlerinin başında gelen ve krizde ağır yara alan Bursa da ayaklanan serbest muhasebeci ve mali müşavirler, bundan böyle kendilerine borcu olan mükellefe -Borcunu ödemezsen, işlem yaptıramazsın - diyecek. Bursa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) tarafından alınan karara uymayan muhasebeci ise disiplin kuruluna verilecek. Fiyat kıran veya borçlu mükelleflere hizmet vermeye devam eden serbest muhasebeciler de meslekten men edilecek. Bursa SMMMO nun aldığı karar bu meslek için bir ilk.
  Türkiye nin dördüncü büyük kenti olan Bursa da, Kasım 2009 itibariyle 70 bin 876 gelir, 22 bin 255 kurumlar, 17 bin 630 adet de basit usulde olmak üzere toplam 110 bin 761 vergi mükellefi bulunuyor. Buna karşın 3 bin 534 üyeli Bursa SMMMO da, 1919 serbest muhasebeci ve mali müşavir hizmet veriyor. Bursa SMMMO Başkanı Mesut Topçu, işadamı ve sanayicilerin muhasebeci ve mali müşavirlere yapacağı ödemeleri, alacaklılar listesinin hep son sırasına koyduklarını belirterek, üyelerinin ekonomik darboğaza itildiğini söyledi.
  Bursa daki alacak 45 milyon TL ye ulaştı
  Kriz yüzünden birçok iş grubunda tahsilat sıkıntısının yaşandığını, ancak muhasebeci ve mali müşavirlerde durumun daha ciddi boyutlara ulaştığını kaydeden Topçu, yılbaşından itibaren borçlarını ödemeyen mükelleflerin defterlerini tutmama kararı aldıklarını kaydetti. Topçu 93 bin civarındaki mükelleften 70 binin defterlerinin üyeleri tarafından tutulduğuna dikkat çekerek, muhasebecilerin bu mükelleflerden toplam 45 milyon lira alacağı bulunduğunu açıkladı. Mükellefin muhasebeci ile kurduğu yakın ilişkiyi suiistimal eder noktaya geldiğini vurgulayan Topçu, şöyle konuştu: -İşadamları Nasıl olsa bizim muhasebeci. Para vermesek de olur. İcraya mı koyacak? diye düşünüyor. Artık buna bir çare bulma zarureti doğdu. Amacımız müşterilerimizle kavga etmek değil. İş sahipleri, meslektaşlarımızın ciddi bir sıkıntıda olduğunu anlamalı. Yılbaşına kadar meslektaşlara olan borçlarını lütfen ödesinler. Aksi takdirde meslektaşlar onların işlerine 2010 da devam edemeyecekler. -
  Tahsilat oranı yüzde 20 ye düştü
  Bursalı muhasebecilerin aldığı karar, Türkiye deki diğer SMMMO larda da heyecan yarattı. Ülke genelinde 79 oda bünyesinde faaliyet gösteren yaklaşık 78 bin serbest muhasebeci ve mali müşavir, şimdi Bursa daki uygulamayı Türkiye geneline yaymayı tartışıyor. Mesleğin çatı örgütü konumundaki Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ise, şimdilik Bursa da alınan kararın nasıl uygulanacağını ve işe yarayıp yaramayacağını görmek istiyor.
  Ülke genelinde faaliyet gösteren yaklaşık 78 bin meslek üyesi ve 79 odanın gözü şimdi TÜRMOB da. TÜRMOB tarafından alınacak bir kararla, Bursa daki uygulamanın yurt geneline yayılması işten bile değil. Tüm oda yöneticileri TÜRMOB yönetiminin vereceği karara uyacağını belirtirken, ülke genelinde alınacak bir karar borçlu mükellefi de borcunu ödemeye mecbur bırakacak.

  ODA BAŞKANLARI EYLEMİ NASIL DEĞERLENDİRDİ
  EYLEMİN YAYILMASI KOLAY DEĞİL
  TÜRMOB Başkanı Masum Türker
  Bursa da alınan karardan haberdarız. Böylesi bir kararın bir anda tüm kentlere yayılması kolay değil. Önce bu konuyu kendi içimizde, yetkili organlarımızda tartışmamız gerekiyor. Tahsilat sıkıntısı son 4-5 yılda katlanılmaz bir hal aldı. Krizin Bursa yı ağır biçimde etkilemesi etkili olmuş olabilir. Başka kentlerdeki odaların da bazı çözüm önerileri bize ulaştı. Bu önerilerin hepsini değerlendirip ona göre bir karar alacağız. Türkiye genelinde mutabakat sağlanmadan eylem yapamayız. Bursa da alınan karar, sıkıntımızı dile getiren bir karar. Bıçağın kemiğe dayandığını gösteriyor.

  TÜRMOB DESİN, EYLEME VARIZ
  Kocaeli SMMMO Başkanı Ender Şenol
  Kocaeli nde muhasebecilerin tahsilat oranı yüzde 20 ye kadar düştü. Birçok meslektaşımız geçimini sağlayamayacak duruma geldi. Evet kriz var, herkes etkileniyor. Ama bizim meslek mensubumuzun ücretine gelince kriz bir bahaneye dönüştürülüyor. Kimse bedelsiz mal satmıyor ama bizden bedelsiz hizmet talep edilebiliyor. Bu hiçbir anlayışa uymuyor. Mükellef ile muhasebeci arasındaki insani ilişkinin kendilerine zarar veren bir noktaya ulaştı. Mesleki birliktelik oluşmazsa, bu eylem başarılı olmaz. TÜRMOB un destek vermesi gerekir. Ülke genelinde alınacak bir karara uyarız.

  FİYAT KIRANA SIKI TAKİP
  Sakarya SMMMO Başkanı Selahattin Çakırsoy
  Ben büromda POS cihazı kullanıyorum. POS cihazından aylık asgari 1750 TL çekilmesi gerekiyor. Ben hiçbir ay bu miktarı dolduramadığım için, her ay bankaya 100 TL komisyon ödüyorum. Kent genelinde alacaklarımızın yüzde 50 sini tahsil edemiyoruz. Biz de Sakarya da defter devirlerini çok sıkı izleme altına aldık. Borcu olan müşterinin fiyat kıran muhasebecilerle çalışmasını engellemeye çalışıyoruz. Herkes müşterisinden kendi parasını kendi alacak. Parasını alamayan serbest muhasebeci, defter tutmayı bırakacak. Bu iş böyle çözülür.

  TAHSİLAT ODANIN İŞİ OLMALI
  Kayseri SMMMO Başkanı Suat Özsoy
  Bir tarafta 78 bin meslek üyesi var, öbür tarafta mükellef var. Bursa nın aldığı kararın ülke genelinde uygulanması için Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği nin (TÜRMOB) harekete geçmesi gerekiyor. TÜRMOB un vereceği karara uyarız. Yasal bir düzenleme ile serbest muhasebecilerin alacaklarının odalar kanalı ile tahsil edilmesi gerekiyor. Biz sadece işimizi yapmalıyız, işin tahsilat kısmı ile odalar ilgilenmeli. Bursa odası mesleğe bir şeyler katmaya çalışıyor. Saygı duyuyoruz.

  BURSA MESLEKTE İLKİ YAPIYOR
  Özellikle küçük ve orta boylu esnafın defterlerini tutan serbest muhasebecilerin büyük geçim sıkıntısı yaşadığına işaret eden Referans gazetesi yazarı Ahmet Karabıyık ise -Yıllardır mükellefler arasında muhasebecinin parası en son ödenir anlayışı hüküm sürüyor. Bursa SMMMO nun aldığı karar, bu meslek için bir ilk niteliğinde. Bursa, aldığı kararı ciddi biçimde uygularsa sonuç alır. TÜRMOB un bu uygulamayı ülke geneline yayması ile Türkiye deki tüm serbest muhasebeciler alacağını tahsil edebilir - diye konuştu.
  MUHASEBECİLER NE YAPACAK
  * Mali müşavir ve muhasebeciler, borcunu ödemeyen mükellefi bağlı bulundukları odaya bildirecek.
  * Oda, borçlu mükellefe borcunu ödemediği sürece defterinin tutulmayacağını yazılı olarak bildirecek.
  * Borçlu mükellefin defterini başka bir muhasebecinin tutması halinde, fiyat kıran muhasebeci odanın disiplin kuruluna sevk edilecek.
  * Kınama cezası alan muhasebecinin ikinci kez borçlu mükellefin defterine bakması halinde 6 ay süreyle meslekten geçici men, üçüncü ihlalde ise meslekten men edilme cezası verilecek.
  * Böylelikle borçlu mükellefin muhasebe kayıtları ve defterleri, borcunu ödemediği müddetçe tutulmayacak.

  ÜCRETİ ÖDENMEYEN MUHASEBECİNİN İŞİ YAPMAMA HAKKI VAR
  Serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavir ücretlerinin esasları hakkında yönetmeliğin 22 nci maddesi işverenlerin muhasebecilere yönelik sorumluluklarını belirliyor. Madde 22 de şu esaslar yer alıyor;
  * Yazılı sözleşmedeki ödeme esaslarına uyulmazsa, meslek mensubu işe başlamaz ya da başlanmış işi sürdürmez. Bu durumda sorumluluk iş sahibine aittir.
  * Ücreti ödemeyen iş sahipleri Geçici Kurul a bildirilir ve bunlar borcunu ödemedikçe, diğer meslek mensuplarının bu kişilerin işlerini yapması önlenir.
  * Geçici Kurul, bu durumda olanları derhal odalara ve Bakanlığa bildirir ve meslek mensuplarının haberdar edilmelerini sağlar. Odaların bildirmesine rağmen, bu türden kişilerin işlerini yapan meslek mensupları hakkında disiplin cezası uygulanır.
  MUHASEBECİLER İŞ BIRAKIRSA NE OLUR
  * Muhasebeciler işletmeler adına her ay Maliye ye KDV ve muhtasar beyannameleri veriyor.
  * Üç ayda bir geçici vergi beyannameleri yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannameleri iletiyor.
  * Bu beyannamelerin bir tanesi bile verilmese ortalık karışır ve işletmeler ağır cezalara muhatap olur.
  * SGK ya da aylık çalışan prim listeleri bildiriliyor. Bunu vermemenin de cezai yaptırımı var.
  MUHASEBECİ NEYE DAYANARAK EYLEM YAPIYOR
  BSMMMO nun 1 Ocak ta uygulamaya koyacağı defter tutmama eylemi, Tahsilatı Güçlüğü Yaşanan Müşterilere İlişkin Uygulama Yönergesi ne göre düzenlendi. Oda meclisinde 28 Ekim 2009 da kabul edilerek yürürlüğe konan yönergede, Resmi Gazete de yayımlanan 26656 ve 26707 sayılı yönetmelikler referans alındı.
  Dayanakta şu ifadelere yer verildi: -27.09.2007 tarihinde 25656 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan disiplin yönetmenliği nin 6-G maddesi ile, Meslek mensuplarından asgari ücret terfisinin altında iş kabul etmesi, iş yönetmenliğe aykırı olarak, ücretini tahsil etmediği halde daha sonraki yıllarda işin sürdürülmesi kınama cezasına tabi olacağı hususu düzenlenmiştir. 21.11.2007 tarihinde 26707 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan haksız rekabet yönetmenliği nin 7-C maddesinde ise, Bir meslek mensubuna olan ücret borcunu ödememiş iş sahibine hizmet vermek haksız rekabet filleri arasında sayılmaktadır.
  Her iki yönetmelik birlikte değerlendirildiğinde, meslek mensuplarına tahsilat güçlüğü yaşanan müşterilere, en fazla bir yıla kadar hizmet verme izni verilmekte. Öte yandan haksız rekabet yönetmeliği ile ücretini alamayan meslek mensubunun ücretinin tahsilatı, güvenceye bağlanmaktadır. -
  MUHASEBECİLER HANGİ İŞLEMDEN NE ÜCRET ALIYOR (TL)
  Defter tutma ücreti
  İşçi sayısına göre 75-320
  İşçi çalıştırmayan 65
  Beyanname ücretleri
  Yıllık Gelir 170-220
  Yıllık Kurumlar 170-220
  Diğer beyanname 105-145
  Şirket kuruluş işlemleri
  Şahıs işletmeleri 60-145
  Kooperatif, limited 405-585
  Anonim 440-730
  Adres değişikliği 60-730
  Sürekli danışmanlık 350-1.300
  &quot;Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et..&quot;

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: Bursalı muhasebeciler 45 milyon TL alacak için kazan kaldırdı

  tabi tek rakibimiz diğer meslek mensupları değil bildiğiniz gibi esnaf odaları da defter tutuyor ve onunla ilgili dava da devam ediyor bu durumda dikkate alınmalı..
  tabii bir de korsan ile mücadele de yoğunlaşmalı onun için çözüm de şu örneğin her oda üyesi 1 yıllık süre içinde 100 saatlik eğitim programından en az 20 saatinin uygulamasına katılma zorunluluğu olursa belli oranda azalır diye düşünüyorum..
  tabii bir de meslek mensuplarının yaş istatistiği bir an önce yayınlanmalı hem genel hem de il bazında..
  bir de tabi odalar pazar araştırmasını gelişen bölge,ilçe ve semtlerin belirlenmesi ve yeni meslek mensuplarının bu bölgelere yönlendirilmesi vb. :

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. KGK Duyurusunu kaldırdı
  Konu Sahibi gitarist34 Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2012, 10:02
 2. Yurtdışı alacağı için şüpheli alacak karşılığı ayrılır mı?
  Konu Sahibi Esma Atasoy Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2012, 14:32
 3. Bağımlı Muhasebeciler için Türmoba sesleniş
  Konu Sahibi selama Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 30
  Son Mesaj : 14.Ekim.2010, 17:53
 4. İmzalı Sevk İrsaliyesi Alacak İspatı için Yeterlimi?
  Konu Sahibi s.onder Forum Borçlar Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Haziran.2010, 10:45
 5. Karşılık Ayrılmış Alacak için Yapılan Giderler
  Konu Sahibi trmersin Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 28.Nisan.2009, 00:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36