kamu işçi maaş

Like Tree411Beğeni

Konu: Ne Kadar Maaş Alıyorsunuz ?

Alıntı ssggss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçen cumartesi bir iş görüşmesine çağrıldım. orada edindiğim izlenimler doğrultusunda biraz bilgi vermek isterim. uzun zamandır ev ve iş yerim birbirinden oldukça uzak bir şekilde gidip geldim. günlük zaman kaygım 4,5 saat.. matamatiksel hesapları size bırakıyorum. yol ücrete dahil olmakla birlikte aradan yemek masrafını da çıkartınca çok komik bir ücret aldığımı da eklemeden edemeyeceğim. bu durumu yaşayan biri olarak da görüşmeye gittiğim yer evime kısmen yürüme mesafesinde, araçla 5 dk. varılacak mesafede. yeri kolayca buldum, sanayi içerisinde diyebileceğim bir yer; aşinayım zaten. İK yetkilisi olduğunu söyleyen bir hanımefendi karşıladı beni ve görüştük. 3000-3500 TL ücret aralığı belirttim bana verilen formda. Bize gelen meslek mensubu arkadaşlar 3000 yazdı, rica edersem o rakamı siler misiniz dedi! (üst yönetimin onayından geçmesini istediğini, şimdiye kadar ki izlenimlerine dayanarak da benimle çalışmak istediğini dile getirerek böyle bir rica da bulundu.) ben de hay hay dedim..

yol parası yok, servis zaten yok ama yakın olmak cezbetti elbet. yemek oradan karşılanıyor; nasıl yani, tabi ki oradan olacak dediğinizi duyar gibiyim ama ben 5 yıldır evimden taşıyorum yemeğimi.. önemli bir ayrıntı bu manada benim için. cumartesi 12.00'ye kadar ve sabah 08.00 akşam 17.30 aralığında bir mesai söz konusu. falza bir beklentileri yok esasen. kafama yatmayan ne oldu biliyor musunuz; şirketin kullanışsızlığı.. buna da mı taktın demeyin. tamiraneden bozma yerlerde artık çalışmak istemiyorum. derli toplu olması gerektiğini düşünüyorum. zira bizim işimizin önemli bir parçası düzen. sonuçta hala iş arayışım devam ediyor, ay başında başlamamı çok istediğini dile getirdi aslında hanımefendi. acele bir karar vermek istemiyorum.

dikkat çekmek istediğim bir nokta var ki görüşme başında, ücret ile ilgili kısımda, benden önce gelenlerin çıtayı hep aşağı çekiyor olması. yapmayın bunu arkadaşlar. sadece yabancı dil bildiği ama mevzuattan yana hiç bir bilgisi olmayan insanların 8000 TL aldığı firmalar var. had bildirmek icap eder. ben asla çok yetkin biri olduğumu düşünmedim şimdiye kadar fakat bir şeyler de bildiğimi göz ardı edemem. rica ediyorum şu ücretleri aşağı çekmeyin. şirketlerin kazançları da ortada... yaptıkları işlerde.
    hicbirşey bilmeyen muhasebeciye hangi firma 8.000 tl veriyor?

sorun iibf'sinin cok mezun vermesi. insanlar işsiz kalmamak ve biryerlerden baslamak icin mecbur düsük ücretli teklifleri kabul ediyor.

yalnız su 8.000 tl yi acıklayın lütfen

deniz turan katılıyorum.. elbette çok mezun veriyor iibf fakülteleri ve çok vasıfsız şekilde mezun oluyoruz; kendi adıma konuşuyorum.

ismini vermeyim ama ünlü bir gözlük mağazası zinciriydi, yabancılara satıldı vs. yakın bir arkadaşım düne kadar orada çalışıyordu ama bilin bakalım ne oldu; bir kriz yaşayarak bir sürü personel çıkardılar. arkadaşım da dahil. yani sonları da böyle oluyor bunların. yanlış ücret politikaları, iş bilmemek.. iş bilmeyen patronlar yani.
    deniz turan bunu beğendi.

Arkadaşım çok kısa süre önce dünyaca ünlü bir lastik üreticisinin Kocaeli fabrikasında işe başladı.
    Pozisyon muhasebe uzmanı.
    Arkadaşım SMMM + İngilizce + Yüksek Lisans
    Net maaşı 3.800 TL.
    Hasretle beklenen gelir mutlaka; sultan fikir şanlı otağa gelir...

Alıntı tanca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın emre007 james bond kardeşim sen 3,5 yıldan bahsediyorsun biz ise 35 yılımızı vermişiz öncelikli olarak bir kaç iş değiştirip tecrübe kazanman lazım sonra mevzuatı çok iyi bilmen düşünen üreten sistem kuran birisi olman lazım çok yönlü sosyal kendine güvenen işverenlerin az ücret politikasına kanmaman o iş için aranan kişi olduğunu karşı tarafa aktarman lazım işvrene güven vermen lazım.Bu işin mutfağı bürodur hepimiz oradan geldik lakin büyük bir büronun stresli yöneticisi yada büronun sahibi olmak istemiyorsan muhakkak büro dışında çalışman lazım ben bürodan çıkıp iş aradığımda iş görüşmesinde işveren bana nasihatta bulundu iyi güzel de sen sadece büroculuk yapmışsın bu durumda piyasada zor iş bulursun bürodan farklı yürür işler dedi onun için çok fazla büroda takılmamak lazım.Belgemi aldım diyorsun 1300 tl maaşdan bahsediyorsun çünkü piyasaya çıkmamışsın bilmiyorsun ufkunu bu kadar dar tutma o büro sahibi sana makam mevki ve para vermez sen smmm maaşı değil acemi ortacı eleman maaş alıyorsun hala sıçrama zamanın gelmiş de geçiyor bile ama korkuyorsun cesur ol biraz hemen yüksek maaş vermezler ama biraz piyasada farklı sektörlerde çalış tecrübe edin piyasayı tanı sen hala büroda ne bekliyorsun anlamıyorum orada rutin ve stresli olur işler yol alamazsın asla senden önce 10 arkadaşa da büroda paslanmayın dedim cesaret gösteremediler 10 sene sonra evlenip hanımın emir eri olunca bürodan ayrıldılar ve çok güzel şirketlerde çok güzel şartlarda çalışıyorlar haftasonu tatil sigortalar tam yatıryor özel sağlık da var vesaire vesaire mutlular ve keşke daha önce ayrılsaydık körelmişiz bürodaonca yıl boşa gitti diyorlar illa 10 sene sonra evlenip hanım zoruyla mı ayrılacaksınız bürodan.Büro dan geldim bende bu işin mutfağıdır büro lakin büro açmayaksanız maaşlı çalışacaksanız büroda 2-3 sene kafidir fazlası zarar verir

bürocu ve firmada çalışanların farkı ;
    bürodaki eleman pısırıktır
    ufku dardır
    çok çalışır az para alır
    cesareti yoktur
    belli işlerde uzmanlaşır otomatikleşir
    işin bütün angaryasını mükemmel öğrenir
    büro sahibinden ve çevreden defter bekleme hayaline girer
    piyasadaki maaşlardan sosyal ve yan haklardan haberi yoktur
    gençlik yıllarında büroya girip sigara parası kazandığı için o para tatlı gelir kaybetme korkusu sarar
    kolay kolay dışarıdan iş arama cesaretine giremez
    büro alışkanlık yapar ayrılması zordur cesaret ister
    her sektörü öğrenip kendisini mükemmel bir şekilde yetiştirebilir bürocu
    bürocu kendini bilgisayarın karşısına ve büroya hapseder gecede çalışır
    bütün işler büroda başla büroda biter büro olmazsa olmazdır

çok doğru söylemişsiniz ama ben 300 000 nüfuslu bir ilçede yaşıyorum ve şirketler ona göre ama bu nüfusta bile 450 civarı smmm var alanya da büro sahibi, ilk başlarda büro açmayı düşünüyordum ve açıkcası maddi durumum fena değil, lakin ofis ortamı sizin de dediğiniz gibi çok boğmaya başladı, ilk başlarda gelişim için çok iyi ve benimde girme amacım bu açıkcası ama artık boşa kulaç atıyor gibiyim, ön muhasebe dahi olsa düzenli bir firmaya girip çalışmak istiyorum, bizim buralarda zaten mesleğe saygı sıfır, ofis ortamı benim için sadece angarya ma dediğim gibi ilk gelişim aşamasında olmazsa olmaz tabiki .

Alıntı Oben Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım çok kısa süre önce dünyaca ünlü bir lastik üreticisinin Kocaeli fabrikasında işe başladı.
    Net maaşı 3.800 TL.
    SADECE uzmanlık yapsın sakın ingilizcesini kullanmasın uzman maaşı o dur ama hedefi müdürlük olsun uzman olarak asla kalmasın
    Kıtmir bunu beğendi.

Merhabalar meslektaşlarım;Tüm yorumları okudum;10 yıldan beri bu meslekten ekmeğini kazanan biri olarak gözlemlerimi aşağıda sıralıyorum
    *Bu ülkede Büroculuk yapılmaz;Kobilerde patron şirketlerinin yanında muhasebe departmanlarında çalışılmaz.
    Yapmanız gereken;Çok iyi düzeyde lisan(İngilizce)bilginiz,Mevzuat bilgisi(özellikle raporlama-ıfrs) ile sansınız varsa Uluslararası firmaların muhasebe departmanların görev alırsanız;Hatrı sayılır ücretler alabilirsiniz;onun dışında bu meslekte para kazanmanız cok zor..

aynen büroculuk çok zor, bağımlı çalışıyoruz belgemiz var ama defter tutmamıza izin vermezler ama nasıl defter potansiyeli yapcaz biz ? Zaten ofis ortamı ve şartları ağır, üstte arkadaşın dediği gibi cesaretli olup iyi bir şirket arayışına girmek lazım ama bizim ilçede çok üst düzey şirket yok sıkıntı orada, hiç olmadı ön muhasebe bile olsa giricem çünkü bürolar rezalet durumda, benim şu an bulunduğum büro iş ortamı olarak iyi olduğu için sabredebiliyorum yoksa durmak çok zor, 50 firmaya bakıyorsun hepsinin derdi ayrı, tam evrak işlerken bi anda dışarda bulursun kendini oradan başka yere sonra tekrar evrak başına sonra bir daha bakıyorsun yine vergi dairesi ve sgk, memurların suratı zaten çekilmez .

Alıntı Oben Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Net maaşı 3.800 TL.
    müdürü ne kadar alıyor acaba?

Alıntı deniz turan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    müdürü ne kadar alıyor acaba?
    15 den aşağı almaz.
    Gerçek bir mali müşavir.(iyi mevzuat bilgisi+ingilizce)Türkiye'de ise Mali müşavirlerin %90 mesleki bilgisi cok ıyı olmamakla beraber lisan bilgisi yoktur.Buna bende dahil olarak konuşuyorum.
    ama kendini yetiştirmiş Müşavir en az 10 bın alır.
    Düşük ücret alanların cogu ıse lisan ve meslekı bilgileri yetersızdır.

ücretten lisan bilgisine bir yatay geçiş yapmak istiyorum müsaadenizle.. çalışma şartlarımız şöyle dursun, saatlerimiz ortada. başka bir meşgaleye izin vermeyecek ölçüde bir çalışma saati aralığına sahibiz. hal böyle olunca da çok şey bilsin ama zamanı olmasın, olmadan çalışsın diye de uğraş gösteren iş verenlerle mücadele söz konusu. yabancı dil çok önemli olmakla birlikte, belli bir yere kadar kendi içinizde çözülecek bir meseledir. bir yerden sonra dışarıdan takviye gerekiyor diye düşünüyorum. şahsen şu saatten sonra ücret dışında beni geriletip gelişmeme mani olacak hiç bir firmaya da yeşil ışık yakmam. pazarlığımı baştan yapıyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)