taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Bilirkişilik ve 3 yıl deneyim şartı

Bilirkişilik ve 3 yıl deneyim şartı

Mali müşavirlerin vergi mahkemelerindeki dosyalarda bilirkişi olarak atanabilmesi için 3 yıl mesleki deneyim şartı aranmaktadır.Bu deneyim süresi olarak hangisini baz alcağız.Yani ben 4 buçuk sene önce staja başlamışım,stajdan sonra da bir büroda 2 seneden fazla sigortalı çalışmışım.ruhsatımı 2 ay önce aldım .Bu durumda ben bu şartı yerine getiririyormuyum getirmiyorumuyum????

manasse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    manasse Guest

Ynt: bilirkişilik ve 3 yıl deneyim şartı

Merhaba,

Vergi mahkemelerinde bilirkişi atanabilmeniz için 3 yıl mesleki deneyim değil, 5 yıl mesleki deneyim aranmaktadır. SMMM olarak faaliyete başladığınız tarih itibariyle süre dikkate alınır.
    5 yıllık mesleki faaliyette bulunup, deneyimi kazandığınız takdirde vergi mahkemelerinde bilirkişi ünvanı ile rapor hazırlayabilirsiniz. Ancak ilk birkaç yıl dosyaların direk size sunulmasını beklememelisiniz. Buda Hakimlerin dava konularıyla ilgili güvenini kazanmak için mahkeme heyetinin tayin etiği bilirkişi heyeti ile birlikte hareket etmeniz gerekmekte ve buradada tecrübe kazanmanız gerekiyor.

Bağlı olduğunuz mesleki oda tarafından Bilir kişi kursları açılmaktadır. Buraya müracaat edip Bilirkişi sertifikası almanızda yararınıza. Her yıl 01-31 Ekim arası mesleki odalardan vergi mahkemelerinde davalarda hakime yol göstermek için Bilirkişi müracaatları alınır. Bu tür bir sertifika ile vergi mahkemelerine şimdiden isminizi yazdırbilirsiniz ama dediğim gibi 5 yıllık mesleki deneyim sonrasında bilirkişi hyeti ile yavaş yavaş raporlarda deneyim kazanıp, hakimlerin güvenini kazanarak bu ünvanı kullanabilirsiniz.

Ynt: Bilirkişilik ve 3 yıl deneyim şartı

bilirkişilik ne işe yarar bu işde para varmı bize bol bol para alacağımız dosya düşer mi?Kaç para alırlar?

Size pastadan pay düşmez, çok da para kazandırmaz ama vaktiniz var ise ek gelir olarak bakılabilir tabi biraz da çevre işidir bu.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

mesleki deneyim olarak 3 sene biliyorum ama 5 nerden çıktı yahu?

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

Alıntı aday Nickli Üyeden Alıntı
    bilirkişilik ne işe yarar bu işde para varmı bize bol bol para alacağımız dosya düşer mi?Kaç para alırlar?
    kesin bol bol kazanırsın.. Hatta Hakimler şu aday gelsede bizim davalara yardımcı olsa diye kuyruğa girmişlerdir.
    sn.manasse nasıl olunacağı konusunda açıklamış ne güzel okumadın mı? Aklınız hemen bol bol para kazanmada, araştırma, okuma diye bişey yok.??

manasse Guest

Alıntı merihs12 Nickli Üyeden Alıntı
    3 yıllık deneyimi duymadım belki oda tarafından belirlenen deneyim süresi olabilir ancak, Ticaret, Vergi, Ceza Mahkemelerinde bilirkişilik yapabilmeniz için Adliye 5 yıllık deneyim arar.. ve bunu da bağlı olduğunuz odanızdan belgelemenizi ister.

Alıntı İrem35 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı aday Nickli Üyeden Alıntı
    kesin bol bol kazanırsın.. Hatta Hakimler şu aday gelsede bizim davalara yardımcı olsa diye kuyruğa girmişlerdir.
    sn.manasse nasıl olunacağı konusunda açıklamış ne güzel okumadın mı? Aklınız hemen bol bol para kazanmada, araştırma, okuma diye bişey yok.??

irem , nerede para konusu açılsa hep sen varsın..

Alıntı manasse Nickli Üyeden Alıntı
    3 yıllık deneyimi duymadım belki oda tarafından belirlenen deneyim süresi olabilir ancak, Ticaret, Vergi, Ceza Mahkemelerinde bilirkişilik yapabilmeniz için Adliye 5 yıllık deneyim arar.. ve bunu da bağlı olduğunuz odanızdan belgelemenizi ister.
    5 yıl deneyim bile yetersiz olabilir. Bilirkişiliği de sulandırmamak lazım ..
    birkaç yıllık ruhsatı olanlar ,2 günlük bilirkişilik eğitimine katılarak hemen bilirkişiyim, demeye başladı..
    deneyim ve birikim işi bunlar ....

manasse Guest

Alıntı hanmiroğlu Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı manasse Nickli Üyeden Alıntı
    5 yıl deneyim bile yetersiz olabilir. Bilirkişiliği de sulandırmamak lazım ..
    birkaç yıllık ruhsatı olanlar ,2 günlük bilirkişilik eğitimine katılarak hemen bilirkişiyim, demeye başladı..
    deneyim ve birikim işi bunlar ....
    2 günlük bilirkişi eğitimine katılarak bilirkişi olunmuyor maalesef.. sadece o kapıyı açıyor, adımı atmak kişinin kendisini eğitmesinde başlıyor. Ben şuanda dava alamıyorum çünkü 5 yıllık süreyi doldurmadım ama mahkemeye gönderilen listeye ismimi yazdırdım, yanında ortağı olduğum birlikte çalıştığım bilirkişi ile vaktim oldukça incelemelerde bulunuyorum, gerekli bilgi deneyimi; insan kendini yetiştirirse elde ediyor, yoksa lafla deneyim, birikim oluşmuyor..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)