kamu işçi maaş

Konu: Uzun Çalışma Sürelerinin Meslek Mensupları ve Aileleri Üzerindeki Etkileri-Tüken

Uzun Çalışma Sürelerinin Meslek Mensupları ve Aileleri Üzerindeki Etkileri-Tüken

UZUN ÇALIŞMA SÜRELERİNİN MESLEK MENSUPLARI VE AİLELERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ-TÜKENMİŞLİK Mİ?

Kimi mesleklerde olduğu gibi muhasebeci meslek mensuplarının çalışma süreleri de oldukça uzundur.
    Bu sürenin ?serbest? kelimesiyle algılanması her ne kadar ?işte özgürlük? gibi bir çağrışım yapmakta ise de, (yani, olumlu yanları bulunsa da) işin aslının her zaman böyle olmadığını, bu çalışma ortamında bulunanlar veya onların en yakınındakiler olan eşleri, çocukları daha iyi bilirler.
    Ekonomik sorunlarını çözmek için normal mesai dışında uzun ve yorucu bir çalışma zaman zaman mesleği çekilmez hale getirmeye başlar. Bunun sonuçlarının aileye yansıması kaçınılmazdır.
    Serbest meslek mensuplarının bir kısmında tıpta tükenmişlik diye tabir edilen belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler oldukça kapsamlı, sorun olarak nitelenebilecek önemli bulgulardır. Muhasebeci ve mali müşavirlerde olmaz demeyin!
    Tükenmişliğin en önemli özelliği insanla birebir çalışan meslek gruplarında çok sık görülüyor olmasıdır.
    Tıp bilim adamlarına göre belirtileri, aşağıdakilerden olabilmektedir.

Fiziksel Belirtiler;
    - Uykusuzluk, uyuşukluk, yorgunluk, bitkinlik hissetme, sık sık geçirilen soğuk algınlığı,
    - Nedeni bilinmeyen baş ağrıları ve genel vücut ağrıları, kilo kaybı
    - Sindirim sistemi rahatsızlıkları (ishal, mide ağrısı, kabızlık, kusma v.b.)
    - Solunum güçlüğü, hızlı nabız,
    - Kalp hastalıklarının görülme sıklığında artma,
    Davranışsal Belirtiler;
    - İşe uyum güçlük,
    - Duygulanım bozukluğu (ağlanacak yerde gülmek gibi),
    - Çabuk öfkelenme, kaba davranışlarda bulunma,
    - Takdir edilmediğini düşünme ve alınganlık,
    - İşe gitme isteğinde azalma, işten kaçma,
    - İş doyumsuzluğu, sık sık işi bırakmayı düşünme,
    - Unutkanlık ve hareketsizlik
    - Yaptığı işin öneminin ve zorluğunun takdir edilmemesi veya anlamazlıktan gelinme endişesi
    - Örgütlenmede ve meslek örgütlerine karşı ilgisizlik veya azalma

Saydığımız bu bulguların bir kısmının aynı bireyde olması tükenmişliği düşündürmektedir. Ve en iyi çözüm; gerçek tatiller yapmaktan, gerekliyse psikolojik yardım almaktan ve ne pahasına olursa olsun işten bir süre uzak kalmak ve iş hayatındaki pürüzleri ortadan kaldırmaktır. Hepimizin rahatça anlayabileceği gibi tükenmişlik yaşayan bireyin ailesi, işi ve sosyal ilişkilerinin sağlıklı olması imkânsızdır. Bu nedenle tükenmişliğin tanınması ve önlem alınması çok önemlidir. İsterseniz ?bir kere de olsa? kendinizi ve çevrenizdekileri gözlemleyin, bakalım.
    Sonuç olarak tükenmişlik; hem alıcıya verilen hizmetin olumsuz sonuçlanması hem de hizmeti veren bireyin sağlık, iş performansı ve iş doyumunu olumsuz etkilemesi söz konusudur. Ayrıca bu durum, ülkemizin sınırlı olanaklarıyla yetişen insan gücünün (unsurunun) zamanla hizmet alanından uzaklaşmasına neden olmaktadır. ABD?de yapılan bir çalışma stres ve gerginlik nedeniyle ortaya çıkan bozuklukların yarattığı üretkenlik kaybı, yılda 100 milyar doları aşmaktadır. Bizde buna ilişkin bilimsel bir çalışma bilmiyoruz.
    Tükenmişlik, kişisel kaynakların sona dayandığı, normal günlük olaylar karşısında sürekli bir ümitsizlik ve negatif davranma eğiliminin öne çıktığı, bir tablo olarak gözlenmektedir. Yani bir biçimde enerjinin tükenişi hissedilmektedir.
    Özellikle muhasebe mesleğini icra edenler 10-15 yıl sonra, bıkkınlık ve yorgunluk hissetmektedirler. Eğer ciddi bir destek alınmaması veya yaşamında değişiklik olmaması durumunda kişinin bu hali, yani bu tükenme, onu teslimiyete kadar götürebilir. Bu nedenle, bu kişilere ilk başta kendi ailelerinin destek olması ve anlayış göstermesi gerekmektedir.
    Meslek mensuplarına yansıyan olumsuz dış etmenleri, daha çok da iş ilişkisinde bulundukları müşterilerinin davranışlarından, duyarsızlıklarından kaynaklandığını söylemek mümkündür. Örneğin, sürekli alacağını istemek durumunda kalan meslek mensubunun psikolojisi bozulabilmektedir. Çünkü bunca iş yoğunluğu üstüne bu tuz biber olmaktadır.
    Stres yaratan en önemli etkenlerden bir diğeri; sürekli değişen mevzuattan ve idarenin, yani kurumların aynı konuda birbirlerinden habersiz, farklı ve ayrı biçimde uygulamalarda bulunmalarıdır. Bu durum, serbest meslek mensubunun üzerine vazife olmayan konuların da yüklenmesi nedeni ile zamanının çalınması söz konusu olmaktadır. Yani angaryalar çoğalmaktadır.
    Bütün bunların dışında, geneldeki (sistemden kaynaklı) plansızlıklar, serbest meslek mensubunun iş planlarını alt üst edebilmektedir. Bu durumun olağan hale gelmişliği, meslek mensubuna fazladan zaman harcatmaktadır. Sonuçta, bu serbest meslek mensubundan çalınan zamandır ve bir biçimde daha fazla mesai harcanmak suretiyle telafi edilmesi gerekecektir.
    Bu durum için çok sayıda örnekler verilebilir.
    Yapılan işlerin tekrar yapılmak zorunda kalınması vb. Bunlar için fazladan zaman harcanmaktadır. Bunun stresi yaşanır! Başkalarının hatasından veya beceriksizliğinden, hatta bazen de kişisel tatmin ve bencil davranışlarından dolayı meslek mensubunun çocuğuna ve ailesine ayırması gereken zaman resmen gasp edilmiş olur.
    İşte zamanın israfının nedenleri.
    İş harici harcanan zamanın telafisi için gösterilen ek çaba.
    Meslek mensubu için zamanın ekonomik kullanımı önem arz etmektedir.
    Serbest meslek mensubu, sabah evinden çıkıp akşam evine dönünceye kadar geçen uzun zamanın tamamını iş veya hizmet üretmek için harcamamaktadır. Bu zamanın büyük bir kısmı başkalarının plansız ve disiplinsiz davranışları nedeniyle boşa harcamaktadır. İşte bu, zamanın israfıdır. Serbest meslek mensubu boşa geçen bu zamanı telafi için işyerinde veya işyerlerinde daha fazla kalacaktır. Düşünün; devlet memuru sabah 9 işine gider akşam 17.30 da işten çıkar evine, ailesinin yanına döner. Onun işyerinde kalma gibi yükümlülüğü yoktur. Vatandaşın işi görülecekse ?yarın bir gün halledilir? mantığı her zaman hâkimdir.
    Bu durum serbest meslek mensubu için asla geçerli değildir. İşinizin dışında gün boyu ziyarete gelen ve sizi çalışmaktan alı koyan kişiler için kaybettiğiniz zamanda yapılması gereken işler için de çalışmak gerekecektir. Gün 30 saat olmadığına göre eve gitmeyip ya da geç giderek müşterinin sorununu çözeceksiniz.
    Meslek mensubunun zamanı bu biçimde çalındığında; çocuk baba sevgisinden, eşler koca/kadın ilgisinden mahrum kalmış olacaktır.
    Bu da cabası!

SMMM Gökhan DEDE
    gokhandede@hotmail.com
    ANKARA 08.10.2010

Ynt: Uzun Çalışma Sürelerinin Meslek Mensupları ve Aileleri Üzerindeki Etkileri-Tüken

bence çok abartmışsın dediğin durumda olan meslek mensubu hiç görmedim.hepsinin dünya kadar boş zamanı oluyor.
    EN BÜYÜK VE EN ŞEREFLİ ŞÜPHESİZ BEŞİKTAŞ.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Uzun Çalışma Sürelerinin Meslek Mensupları ve Aileleri Üzerindeki Etkileri-Tüken

Alıntı ordeal28 Nickli Üyeden Alıntı
    .............hepsinin dünya kadar boş zamanı oluyor.
    Dünya kadar boş zaman ???
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Alıntı muhasebe Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ordeal28 Nickli Üyeden Alıntı
    .............hepsinin dünya kadar boş zamanı oluyor.
    Dünya kadar boş zaman ???
    +1
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Güzel bir çalışma olmuş.Sayın gökhandede,teşekkürler
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Farkılı sektörlerde çalışmış biri olarak bu sektörüde görmüş biri olarak söylüyorum kesinlikle abartı,çünkü kişi

yaptığı işi her zaman ' ben dünyanın en zor işini yapıyorum' diye düşünür bir mali müşavirin eğer okadar çok işi

varsa geliride iyidir çözümü paraya kıyıp eleman çalıştırmak( hem istihdam yaratır bence en büyük sevaplardan

biri)hee elemana para veremem bana para lazım diyorsa ozaman gider musluğunu kısacak. Bu meslekten

soğumuş arkadaşlara mağazacılık sektöründe çalışmasını tavsiye ederim. Ozaman ofislerinde her gün şükür duası

ederler.(abartmıyorum iki sektördede çalıştım) hatta gidsinler sanayide kaynakçılık yapsınlar(onuda yaptım

babamın işinde) dua olayı aynen devam eder. Arkadaşlar eğer bu sektör ağır geliyorsa tek kelime ile çalışmayın

evet ciddiyim ÇALIŞMAYIN veya yaşamayın çünkü oda ağır gelir belli bir süre sonra. Yahu Allah aşkına işletme

defterinin orta halli bir işletmenin aylık işi toplasan taş çatlasa yarım gün değil ve en az 130 lira,daha yıllık

defter paralarının saymıyorum . bu para için iş kazası yüksek her an bir yerini sakat bırakabilecek okumuş

yağın pasın içinde çalışan ne insanlar var,kışın buz gibi havada,yazın sıcağında. Klimalı mevsimin zıttı sıcaklıkta

temiz sessiz isteren müzik dinleye bileceğin,iş kazası gecirip sakat kalma ihtimalinin sıfır olduğu bir ofis ortamı

daha ne istiyorsunuz. Lütfen Şükredin Halinize öyle internetten yazı copyala yapıştırla kendinizi Dünyanın en

zor işini yaptığınızı sanmayın. Ben şu an Mali müşavir mesleğine adım atmak üzereyim( İnşallah) 2 yıldan fazla

muhasebecilik yaptım,yukarıda anlatıklarımı yaşadığım için hergün şükrediyor halime işimi seviyorum ve

mutluyum. Dünyanın en zor işini yapan Muhasebecilere!! Allah yardım etsin onların sayesinde dünya refah içinde

onların bu fedakarlığı sayesinde onlar olmasa ne yapardık bilmiyorum!!. Allah başımızdan eksik etmesin!!!

Merhaba ;

Sn1economist ; inşallah en kısa zamanda mali müşavir olup büronuzu açar ,sorumluluk sahibi olursunuz.

Çok sayıda mükellefiniz olur, fazla personel çalıştırıp ,kendinizi de çok yormadan , radyolu ,klimalı odalarda rahat rahat çalışıp çok para kazanırsınız.

Yalnız bu arada yazdıklarınızda sanırım bir çelişki var ;

Alıntı 1economist Nickli Üyeden Alıntı
    Farkılı sektörlerde çalışmış biri olarak bu sektörüde görmüş biri olarak söylüyorum kesinlikle abartı,çünkü kişi

yaptığı işi her zaman ' ben dünyanın en zor işini yapıyorum' diye düşünür bir mali müşavirin eğer okadar çok işi

varsa geliride iyidir
    ................Arkadaşlar eğer bu sektör ağır geliyorsa tek kelime ile çalışmayın evet ciddiyim ÇALIŞMAYIN .....
    demişsiniz. Yani bu işin dünyanın en zor işi olmadığını ifade etmiş daha sonra da ;
    .......... Dünyanın en zor işini yapan Muhasebecilere!! Allah yardım etsin onların sayesinde dünya refah içinde onların bu fedakarlığı sayesinde onlar olmasa ne yapardık bilmiyorum!!. Allah başımızdan eksik etmesin!!!
    Bu ne perhiz ,bu ne ...???
    Abdullah MAKİNECİ

Slm

Abdullah bey orda çelişki yok ince bir alay var herhalde.

S.M.M.M.

Merhaba ;

Belki de öyle,kendisi de bu mesleğe devam edeceğini beyan ediyor o yüzden şu an için bizlerle belki ama daha sonrası için de kendisiyle alay edeceğini düşünmüyorum.

Allah herkesin gönlüne göre versin, demekten başka söyleyecek söz yok.
    Abdullah MAKİNECİ

Alıntı muhasebe Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba ;

Belki de öyle,kendisi de bu mesleğe devam edeceğini beyan ediyor o yüzden şu an için bizlerle belki ama daha sonrası için de kendisiyle alay edeceğini düşünmüyorum.

Allah herkesin gönlüne göre versin, demekten başka söyleyecek söz yok.
    Öncelikle iyi dileklerinden ve hayırlı dualarından dolayı Çok Teşekkür ederim,ettiğin iyi dualarından gani gani
    fazlasını bende sana ediyorum.

Alay konusuna gelince ben sadece sızlanan veya mızmızlanan muhasebecilere dedim,isteyen şapkayı giyer kafasına ve hala onlara sesleniyorum bu alomaliye forum sitesinde kendiniz gibi mızmız insanları bulup bir birinizi gaza getirip farkında olmadan kendinizi mutsuz ediyorsunuz.Hiç bir kişi yada kuruluşa atıfta bulunmuyorum lafım ortada isteyen sahiplenir. sayın muhasebe arkadaşımın inş. sorumluluk alırsın demiş dikkatimi çekti bir işletme kurdum şu an sorunsuz işliyor (şükürler olsun) sorumluluk aldım ve devam ediyor(esnafım,3 gün kendi işim 2 gün smmm stajı). İnan bana arkadaşım smmm nin aldığım sorumluluk ve risk piyasadaki çoğu işin yanında sıfır dır ne emtia var,ne müşteri sıkıtısı(belirli mükellefi topladıktan sonra),nede yüksek kira ücreti,ne reyon,ne vitrin v.s bugun bir smmm 10.000 tl en ala ofisi kurar kendine,bir dükkan açın bakalım 10.000 tl ye ne yapabiliyorsunuz. Tutulan kayıtların çoğunun yalan olduğu bir sorumluluğu kişisel hatanın dışında(her işte var,bakkal olsanız bile dikkat edeceksin) olmadığı rizikonun sıfıra yakın olduğu bir iş,bence güzel iş(kafama yattıki bende yolunda gidiyorum) hakkımı? hakkı(analarının aksütü gibi) tabi kolayda olunmuyor smmm kaç sene oku,sınavlar vs. ama olduktan sonrada mızmızlamanın 'Benim işim çok,kafamı kaşıyamıyorum demenin alemi ne,ayıptır ya. Bana dua eden arkadaşıma tekrar dualar için teşekkür ediyorum ve şunu söylemek istiyorum hiç bir zaman eleman çalıştırarak keyif çatarak para kazanmak istemem ben çalışmayı çok seviyorum (hangi iş olursa olsun) çalışmayan insan yok olur sağlını kaybeder( ör:işten emekli olanlar ) ne mutluki bize çalıştığımız bir işimiz var,ne mutluki çalışan insanlarla iş konusunda fikir alışverişi yapıyoruz. Herkeze kolay gelsin.

Saygılarımla..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)