taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: SMMM' lerin Ticari Faaliyet Yasağı Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2010
    Mesajlar
    1

    SMMM' lerin Ticari Faaliyet Yasağı Hk.

    Öncelikler herkese merhaba demek istiyorum . Bi konuda yardımınıza ihtiyacım var.

    Mali müşavir bir a.ş.'n muhasebesini tutuyor. Ve bu A.Ş 'nin %25 hissesi bir vakfa ait. Bu mali müşavir aynı zmanda bu vakfın yönetim kurulu başkanı ve vakıf mali müşavire aylık 1000 tl ödeme yapıyor. Sizce bu yasal bir şeymi ?

    Bilgisi olanlar aydınlatırsa çok memnun olurum .



  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: SMMM' lerin ticari faaliyet yasağı hk.

    3568 sayılı Kanun? un 45. maddesinin 3. fıkrasının 6009 sayılı Kanun? un 47. maddesi ile değişik hali




    Hayri ve ilmi kuruluşlar, 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri, kamu idarelerinin doğrudan ya da dolaylı hissedarı olduğu kurumlar ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu? nun yönetimindeki kurumların bu Kanun kapsamındaki faaliyetlerini yürütmemeleri şartıyla, bu kurum ve kuruluşların yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği, denetçiliği görevleri ile bilirkişilik ve tasfiye memurluğu meslekle bağdaşmayan işler sayılmaz.

    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2010
    Mesajlar
    101

    Ynt: SMMM' lerin ticari faaliyet yasağı hk.

    merhaba bir mali müşavir hem mali müşavirlik hizmeti verip hemde bir şirket kurup o şirketin ortağı olabilirmi?o şirketle ilgili hem ticari faaliyette bulunup hemde mali müşavirlik yapabilirmi? teşekkür ederim

    saygılarımla

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: SMMM' lerin ticari faaliyet yasağı hk.

    Merhabalar

    Ticari faaliyet yasağı bağımlı çalışan meslek mensupları içinde geçerli midir. Bağımlı meslek mensubu ticari faaliyette veya başka bir serbest meslek faaliyetinde bulunabilir mi. Meslek mevzuatımız açısından değerlendirirmisiniz.

    Örneğin bağımlı çalışırken marka patent üzerine bir işletme açabilirmiyim.

    Teşekkürler
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    1.478

    Ynt: SMMM' lerin ticari faaliyet yasağı hk.

    açılamaz. Yasak tüm faal meslek mensupları için geçerlidir.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2011
    Mesajlar
    456

    Ynt: SMMM' lerin ticari faaliyet yasağı hk.

    Ticari Faaliyette Bulunamama

    Madde 43 - Meslek mensupları, Türk Ticaret Kanu-nuna göre (Tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunmazlar.

    Meslek mensupları kendi mesleki faaliyetleri dışında serbest meslek faaliyetinde bulunamazlar. Ticari mümessillik, ticari vekillik ve acentelik yapamazlar. Adi ve kolleklif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar. Limited ve anonim şirketlerin yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevinde bulunamazlar.

    Bu maddeye göre açılabilir sadece imza yetkisi olmaması gerek.şirketin yönetimiyle alakalı bir pozisyonda olmayıp sene sonlarında kar payınızı alırsınız (yada almazsınız)

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Eylül.2015
    Mesajlar
    5
    Merhabalar,

    Bürom var fakat başka bir şehirde inşaat üzerine bir şirket kurmak istiyorum. İmza yetkim olamaz biliyorum. Ama bir şekilde ortaklık yapısının yüzde yüzü bende olup dışarıdan maaşlı müdür atamam mümkün müdür? Herhangi bir disiplin suçu işlenmiş olur mu? Yoksa ortaklıktan düşük bir pay verip onu mu müdür atamak zorundayım. Yardımcı olursanız çok sevnirim.

    Teşekkürler

  8. #8
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.741
    Merhaba
    TTK 623.maddede;
    "Şirketin yönetimi ve temsili şirket sözleşmesi ile düzenlenir. Şirketin sözleşmesi ile yönetimi ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da üçüncü kişilere verilebilir. En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir."

    Bu durumda yani tek ortaklı bir şirkette %100 hisseye sahipken siz yetki almaksızın dışarıdan bir müdür atayamazsınız.
    İkinci bir ortak alarak kısmi yetkilendirme yapabilir veya tüm yetkiyi o kişiye verebilirsiniz.
    Yalnız kısmi yetkilendirme de tam olarak sorununuzu çözmez.Çünkü ortaklardan birinin her konuda tam ve sınırsız yetkili olma şartı da vardır.
    Bir ihtimal ancak şöyle yapabilirsiniz.(detayına girersem)
    İkinci bir ortak alır öncelikle tam ve sınırsız yetki verirsiniz.Şayet sizde bazı işlere imza atmak isterseniz (örneğin bankadan para çekme yatırma vb gibi) bu durumda da kendinize kısmi yetkilendirme alabilirsiniz.Hatta bu para çekme yatırma işlerini (güvensizlik olması halinde) ikinize müşterek yetki verirsiniz,diğer konularda münferit yetki alırsınız.
    Sanırım böyle çözülebilir.
    Konu Tahsin Kurt tarafından (12.Temmuz.2019 Saat 11:51 ) değiştirilmiştir.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (1 kayıtlı ve 1 misafir)

  1. bulent249

Benzer Konular

  1. Smmm Ticari Faaliyet Yasağı Hakkında...
    Konu Sahibi maniac_lord Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 09.Eylül.2016, 09:03
  2. Smmm Reklam Yasağı Hakkında
    Konu Sahibi Ege Müşv Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Aralık.2015, 14:48
  3. Ticari Faaliyet Ve Bağımsız Denetçilik
    Konu Sahibi nickelengelo Forum Bağımsız Denetim
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Kasım.2014, 00:17
  4. Serbest Meslek ve Ticari Faaliyet
    Konu Sahibi derman.smmm Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 29.Mayıs.2007, 13:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36