taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Bağımlı Çalışan Meslek mensubu

Bağımlı Çalışan Meslek mensubu

Arkadaşlar, bir şirkettin muhasebesi şu an dışarıda tutuluyor ancak şimdi kendi bünyelerinde bir meslek mesubu çalıştırmak istiyor. Bu durumda vergi dairesi şifresi şirket adına mı alınıyor yoksa meslek mensubu adına mı? SSk şifresinde bir değişiklik olmuyor sanırım..Yardımcı olursanız sevinirim.

Ne zaman karanlık olsa, hatırla!<br />...ışık sende,<br />...kalbinde,<br />...bul onu!

Ynt: Bağımlı Çalışan Meslek mensubu

Kendi bünyesinde gösteremez,meslek mensubunun bağımsız olması gerekiyor. Bağımsız kendi açılışını yapar firma bünyesinde çalışır ama kendi ayrı gözükmeli makbuz kesmeli,bunlar sağlanmadığı taktirde ne maliyeden ne ssk dan şifre alamaz.

Alıntı EYLÜLDURU Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar, bir şirkettin muhasebesi şu an dışarıda tutuluyor ancak şimdi kendi bünyelerinde bir meslek mesubu çalıştırmak istiyor. Bu durumda vergi dairesi şifresi şirket adına mı alınıyor yoksa meslek mensubu adına mı? SSk şifresinde bir değişiklik olmuyor sanırım..Yardımcı olursanız sevinirim.
    Bağımlı meslek mensubu şifreleri kendi adına alır. Şirket eğer hadlerin üzerindeyse veya YMM ile sözleşmesi varsa kendi adına şifre alabilir.

Alıntı 1economist Nickli Üyeden Alıntı
    Kendi bünyesinde gösteremez,meslek mensubunun bağımsız olması gerekiyor. Bağımsız kendi açılışını yapar firma bünyesinde çalışır ama kendi ayrı gözükmeli makbuz kesmeli,bunlar sağlanmadığı taktirde ne maliyeden ne ssk dan şifre alamaz.
    Meslek mensubu nun bir firmanın beyannamelerini göndermek için bağımsız açılış yapmasına veya makbuz kesmesine gerek yoktur
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

Arkadaşlar,
    konu ile alakalı değil ama

A ve B şahsı ikiside meslek mensubu. A'nın şifresi var ve bürosu var, çalışanlar listesinde bağımsız olarak kayıtlı. B şahsı da şuanda serbest, çalışmıyor ama A ile birlikte ortaklık kuruyor. Yalnız Gider ortaklığı değil, ortaklık statüsünde çalışanlar listesine kayıt olunuyor.
    A nın mevcut şifresi var ama ortaklık olunca; B de şifre talebinde bulunabilir mi? tüm beyannameler ortaklık adına mı? verilir, yani örneğin ortak müşterilerden a. ltd.şti nin, x şahsının vs. beyannamesi ortaklık adına mı? verilir. Yoksa A nın müşterileri kendi şifresi ile, B nin müşterileride kendi şifresi ile mi verilir? Bide ortaklık adına verilecek beyannameyi kim gönderir? ortaklık adınada mı? şifre almak gerekir.

ortaklık statüsünde çalışanınız var mı?

[quote=turkasia ]
    Bağımlı meslek mensubu şifreleri kendi adına alır. Şirket eğer hadlerin üzerindeyse veya YMM ile sözleşmesi varsa kendi adına şifre alabilir.

[quote

Şimdi şuan için çalışmayanlar listesinde kayıtlı olan bir meslek mensubu bir şirkette imza yetkisini kullanabilmek için odaya bildiriyor ve vergi dairesinden sadece çalıştığı şirketin beyannamelerini gönderebilmek için kendi adına şifre alıyor değil mi? Vergi dairesi hangi evrakları istiyor şifre için biliyor musunuz?

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim
    Ne zaman karanlık olsa, hatırla!<br />...ışık sende,<br />...kalbinde,<br />...bul onu!

Arkadaşlar kolay gelsin...Bağımlı meslek mensubu ortakları aynı olan iki ayrı şirketin muhasebesini tutabilir mi. Her iki şirkette 15 er gün sigortalı gösterilirse tutabilir diye duymuştum ama ben bağımsız olması gerekiyor diye düşünüyorum...

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim....

Soruma cevap alamadım ama inşallah yeni sorum için yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır......
    Ortakları aynı da olsa iki şirketin muhasebesini tutmak için büro açmak şart anladığım kadarıyla..Peki büro adresi olarak şirketlerden birinin muhasebe ofisini gösterebiliyormuyuz. Bunun herhangi bir sakıncası var mı...

Umarım bu soruma cevap alabilirim

Sorularınıza bir kere daha dikkatli bakarsanız neden cevap alamadığınızı daha iyi anlarsınız.
    Bizim milletin işi gücü üçkağıt olmuş hiç 15 gün orda 15 gün orda ssk lı olurmu 30 tane şirket defteri tutun büroya , bağımsızlığa, bağkura, büro giderlerine ne hacet 30 gün ayrı ayrı her birinde birer gün ssk lı görünün ohhh oldu bitti
    yada bu maya gölde tutmadımı şirketlerin birindede göstermelik büro açın stopajda ödemezsiniz, kira deseniz o ne ki ohhh ne ala memleket değilmi sonra bu meslek neden ilerlemiyor yahu ilerlemesi imkansız işimiz gücümüz üçkağıt olmuş bide soruma cevap alamadım diyorsunuz hey Allahım yarabbim.

Soruma cevap alamadım ama inşallah yeni sorum için yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır......
    Ortakları aynı da olsa iki şirketin muhasebesini tutmak için büro açmak şart anladığım kadarıyla..Peki büro adresi olarak şirketlerden birinin muhasebe ofisini gösterebiliyormuyuz. Bunun herhangi bir sakıncası var mı...

Umarım bu soruma cevap alabilirim
    SMMM deki SERBEST kelimesi bişey çağrıştırıyormu?

Arkadaşlar kolay gelsin...Bağımlı meslek mensubu ortakları aynı olan iki ayrı şirketin muhasebesini tutabilir mi. Her iki şirkette 15 er gün sigortalı gösterilirse tutabilir diye duymuştum ama ben bağımsız olması gerekiyor diye düşünüyorum...
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim....

Sanırım sorumu yanlış anladınız...Ben zaten bu işin olamayacağını düşünenlerdenim...

Bu şekilde yapan olduğunu, çalıştığı şirketi büro adresi olarak gösteren bağımsız çalışanlar olduğunu falan duydum..merakımdan sordum..Birkaç mali müşavir üstada sordum dün onlarda çalıştığın şirketin bir bölümünü büro olarak düzenleyip gösterirsen oda sorun çıkarmıyor diye söyledikleri için, şaşırdım ben de aynı soruları forumdada sorma ihtiyacı duydum...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)