taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: İyi SMMM Olmanın Yolları

İyi SMMM Olmanın Yolları

Herkese Merhabalar,
    Aday meslek mensubuyum ve stajımın bitmesine az bir süre kaldı. Ne var ki hala meslekle ilgili birşey öğrenemedim. Büroya işi öğrenmek için girdim ama hala muvaffak olamadım. Stajım bittiğinde kendi büromu açmak istiyorum. Daha da ötesi hakikaten çok iyi bir mali müşavir olmak istiyorum. Yani mesleğimle ilgili her soruya cevap verebilecek kadar donanımlı bir mali müşavir olmak gerçekten idealim. Maalesef bunu nasıl başarabileceğim hakkında bir fikrim yok. Çalıştığım yerde de yardımcı olan yok. Bu yüzden siz büyüklerimden bu konuda yardımcı olmanızı bekliyorum. Ne yapmalıyım? Çok okumam gerektiği söyleniyor ama ne okumam gerektiği konusunda da hak verirsiniz ki sıkıntılıyım. Yani hiç birşey bilmeden ne okumam gerektiğini nasıl bilebilirim! Nerden başlamalıyım?

Bu konuda bana yardımcı olabilecek her türlü bilgi ve kaynak desteğinizi bekliyorum. Saygılar...

Ynt: İyi SMMM Olmanın Yolları

En önemli yardımcınız kitaplar olacaktır. Ben Ticaret Lisesi nden başlayarak bu işe bulaşalı yaklaşık 15 yıl oluyor. Öğrendiklerimin %99 u bireysel gayret ve çalışmalarımın neticesidir. Okumaya vergi kanunlarından başlayabilirsiniz daha sonra tebliğ yönetmelik ve genelgeleri incelersiniz. Tabi bu arada günlük resmi gazeteyi ve vergi makalelerini takip etmeniz gerekiyor. Siz bunları yapmaya başladıkça gerisi gelecek ve siz kendinize bir yol haritası belirlemiş olacaksınız. Tabi bu forumdan öğrenecek çok şeyiniz var.

Şimdiden kolaylıklar dilerim
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

aynı problemi birçok arkadaşımız belki mesleğin başlarında belki halan çekmekte bende dahil. bu meslek çok geniş ve zengin bir meslek. ne kadar öğrenirsen öğren hep eksik hissettiren bir meslek. bence bu meslekte en önemli unsurlar özgüven ve belli bir muhakeme mantalitesine sahip olmak. bilgi daha sonra gelir.

Çok okumak gerekir. tabiki bu işler kapasite meselesi. biri bir kere okur geçer olayı yer yutar. kimi defalarca okur anlamak için. iyi bir muhasebeci olmak istiyorsak benim yorumum kimse katılmak zorunda değil; çok okumak çok araştırmak tecrübeli kişilerle konuları konuşmak,tartışmak ve çok meraklı olmak kısacası bilgiye aç olmak. Devamında özgüveni geliştirmek özgüvenin olmadığı hiçbir iş tam değildir. zamanla kendine güven artacak ve risk alma kapasiten artacak. daha tepeden bakmayı öğrendiğin vakit işte o zaman kıvama gelmişsindir.

Unutmayalım insanlar güçlü insanları tercih ederler. Güçlü olmak için çok çalışmak gerekir.

saygılar sevgiler...

İnankli bunun yollarını bende düşünüyorum stajyer olarak. Sanırım bize en iyi yol gösterecek kişi hem çok defteri olup hemde müşterileri tarafından çok sevilen bir üstadımız olmalı (Defteri çok olan kısmı şakaydı, kimse ciddiye alıp üzerime gelmesin ama sevilen kısmı gerçek )

Alıntı Apocalypse Nickli Üyeden Alıntı
    Herkese Merhabalar,
    Aday meslek mensubuyum ve stajımın bitmesine az bir süre kaldı. Ne var ki hala meslekle ilgili birşey öğrenemedim. Büroya işi öğrenmek için girdim ama hala muvaffak olamadım. Stajım bittiğinde kendi büromu açmak istiyorum. Daha da ötesi hakikaten çok iyi bir mali müşavir olmak istiyorum. Yani mesleğimle ilgili her soruya cevap verebilecek kadar donanımlı bir mali müşavir olmak gerçekten idealim. Maalesef bunu nasıl başarabileceğim hakkında bir fikrim yok. Çalıştığım yerde de yardımcı olan yok. Bu yüzden siz büyüklerimden bu konuda yardımcı olmanızı bekliyorum. Ne yapmalıyım? Çok okumam gerektiği söyleniyor ama ne okumam gerektiği konusunda da hak verirsiniz ki sıkıntılıyım. Yani hiç birşey bilmeden ne okumam gerektiğini nasıl bilebilirim! Nerden başlamalıyım?

Bu konuda bana yardımcı olabilecek her türlü bilgi ve kaynak desteğinizi bekliyorum. Saygılar...
    Merhaba arkadaşlar,

Bende kendimce fikirlerimi sizlerle paylaşayım. Evet çok okumak gerekiyor ama ne kadar çok okursanız okuyun okuduklarınızı çok çabuk unutuyorsunuz çünkü çok fazla konu var. Ama karşılaştığınız sorunları mevzuattan okuyarak ve konuyu bilenlerle görüşerek çözmeye çalıştıkça o konular artık kolay kolay unutulmaz oluyor. Böyle bir öğrenme yöntemiyse değişik işletmelere sahip olan ve gerçekten işine vakıf olan birinin yanında çalışmaktan geçiyor. Tabi bu durum büroda çalışmak isteyenler için geçerli. Bir işletmede çalışıyorsanız çalıştığınız işletmede büyükse bu seferde dikine tecrübe ve bilgilerinizi artırabiliyorsunuz. Yani inşaat şirketindeyseniz o sektöre göre bilgilerinizi derinleştirebiliyorsunuz gibi. Baştada söylediğim gibi çok okumak önemli ama illaki okuduğunuz şeyle ilgili pratik bir işe bulaşmanız gerekiyor. Yoksa kolay kolay akılda kalmıyor.

Bence çok okumak gerekmez, kullanmayacağınız bilgiyi beyninizde depolamanın ne faydası var? Hoş zaten okuduğunuz bilgiyi kullanmaz iseniz 3 ay hatırlayamazsınız. İlk yapılması gereken illa ki okunacak ise, okunması gerekeni bulup onu okumak. Peki okunması gereken ne iş te o da kişiden kişiye değişir.

Muhasebeci fıkrası gibi oldu, yukarıda mesaj doğru ancak hiç bir işe yaramıyor.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

Bence bu siteyede gün aşırı bak çok güzel konular,çok farklı olaylar oluyor ve insanı farklı düşünmeye teşvik ediyor,bizlerin en büyük şansı bu bence o yüzden çağın icadı internet,forum sitesi sayesinde Türkiye nin farklı bölgelerindeki insanların deneyimlerini bizlerde burada yaşıyoruz,paylaşıyoruz,düşünüyoruz ve çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu siteye üye olarak zaten öğrenme yolunda ilk golünü atmış bulunuyorsun.

Başarılar..

Evet okumak...!

Fakat şu varki okumak tek başına çare değil bence asıl iş "özgüvende" matadorun dediği gibi. Malesef hayatımızda acı tecrübe yaşamadan öğrenemiyoruz ne nasihat dinliyoruz nede okuduklarımızın gerçek anlamda yorumlayabiliyoruz.

bence; korkmadan mesleğimizle ilgili herkonuda burnumuzu sokarak gerekirse zorla sorumluluk almak ve sonrasında da bu sorumluluğu yerine getirebilmek için çabalamak, araştırmak işte o zaman okumak. Bunu yapabilmek içinde bilgiye beceriye kariyere aç olmak gerek. Hatta parasal anlamda da aç olmak bu amaca destek olacaktır

Alıntı M.Gür Nickli Üyeden Alıntı
    Evet okumak...!

Fakat şu varki okumak tek başına çare değil bence asıl iş "özgüvende" matadorun dediği gibi. Malesef hayatımızda acı tecrübe yaşamadan öğrenemiyoruz ne nasihat dinliyoruz nede okuduklarımızın gerçek anlamda yorumlayabiliyoruz.

bence; korkmadan mesleğimizle ilgili herkonuda burnumuzu sokarak gerekirse zorla sorumluluk almak ve sonrasında da bu sorumluluğu yerine getirebilmek için çabalamak, araştırmak işte o zaman okumak. Bunu yapabilmek içinde bilgiye beceriye kariyere aç olmak gerek. Hatta parasal anlamda da aç olmak bu amaca destek olacaktır
    M.gür güzel şöylemiş. İş başa düşünce öğrenilir. İlk iş kendinize güvenmek ve bu güvenide karşınızdakine hissettirmenizdir.
    Soner KOCACI

Alıntı M.Gür Nickli Üyeden Alıntı
    Evet okumak...!

++1

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)