kamu işçi maaş

Konu: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  416

  Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  Anamuhalefet Partisi tarafından 3568 sayılı Kanun?un 5786 sayılı Kanun ile değiştirilen bazı hükümlerinin iptali talebi ile ANAYASA MAHKEMESİne yapılan 2008/80 sayılı başvuru dosyasında, (bugün) 18.05.2010 günü verilen karar ile;
  İPTALİ KABUL EDİLEN HÜKÜMLER;

  ? 4. maddesinin birinci fıkrasının değiştirilen (d) bendinde yer alan ?? milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, ??

  ? Geçici 9. Maddenin son fıkrasının ?Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavını vermiş olanlardan 9 uncu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen 10 yıllık süreyi tamamlamamış bulunanlar, usul ve esasları Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek ve Bakanlıkça yapılacak özel yeminli mali müşavirlik sınavında başarılı olmaları kaydıyla, yeminli mali müşavir unvanını almaya hak kazanırlar. Ancak, bunların yeminli mali müşavir ruhsatını alabilmeleri için 9 uncu maddenin birinci fıkrasının (a) bendindeki süreyi tamamlamaları şarttır.?

  ? Geçici 10. maddenin birinci fıkrasının ?1/4/2008 tarihinden sonra yapılan seçimlerden itibaren üst üste iki seçim döneminde iki defa oda veya Birlik Yönetim Kurulu başkanlığına seçilmiş olanlar, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe Yönetim Kurulu üyesi olarak seçilemezler.? ibarelerinin İPTALİNE

  Aynı başvuruda iptal istenen diğer hükümlerin, iptali taleplerinin reddine karar verilmiştir.

  Burada dikkatinizi önemle çekmek istediğim husus, kanuna eklenmiş Geçici 9. Maddenin son fıkrasının iptali yönünde rapörtör, raporunu karardan çok önce öğrenmiş bulunan idarenin alelacele, 9 Nisan 2011 Tarihinde Yapılan Yeminli Mali Müşavirlik Özel Sınavı yaparak 2 gün içinde sonuçlarını açıklamış olması ile yangından mal kaçırmaya çalıştığının resmen görülmüş olmasıdır.

  Yani bu sınavın iptali konusunda dava açmak için görüş arayan meslek mensuplarına duyurulur.
  alıntı.

  CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  özel smmm sınavı için de iptal davası açmışlardı onun sonucu ne oldu?

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  416

  Ynt: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  özel ymmm sınavı için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sayıştay'ın denetim birimleri YMM olmak için ter döktü. Yaklaşık bin 100 hesap uzmanı, maliye müfettişi, gelirler kontrolörü, vergi denetmeni, bankalar yeminli murakıbı ve Sayıştay denetçisi, YMM sertifikası alabilmek için sınava tabi tutuldu. Kanun gereği bir defaya mahsus olarak yapılan sınavda genel müdür, daire başkanı ve grup başkanı seviyesinde üst düzey bürokratlar yarıştı. Daha önceki uygulamada YMM olmak için denetim personeli olarak 10 yıllık görev süresinin tamamlanması gerekiyordu. Kanunla bir defaya mahsus olmak üzere Maliye Bakanlığı'na sınav yapma hakkı tanındı.

  Maliye yetkilileri bir defalık hakkı kaybetmemek için başvurularda yığılma yaşandığını aktardı. Çok sayıda bürokratın özellikle son bir aydır YMM sınavına hazırlık yaptığını aktaran bir yetkili, "Maliye'nin vergi incelemesi yapan personelinin yanı sıra banka murakıpları ve Sayıştay denetçilerine de bir seferlik hak tanındı. Kanunun tanıdığı bu haktan yararlanmak istiyorlar. Aksi takdirde YMM olmak için çok daha fazla ter dökmeleri gerekecek." dedi.

  TEST SINAVIYLA BELEŞE YMM RUHSATINA GEL!...
  CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  416

  Ynt: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  YMM Sınavına dava açan arkadaşlara duyuru: Arkadaşlar, söylendiği gibiyse sizin açtığınız davalar yüzünden bu sınavı geçen 900 küsür kişi siz dahil YMM' lik hakkını kaybederse, bu 900 küsür kişinin emeği sizin yüzünüzden yanarsa, bu insanların vebali sizin üzerinizde kalır. Bu vebali taşımakta zor olur. Buna göre kararınızı verin.

  B. S Anayasa Mahkemesi Özel YMM sınavını niye iptal etmiş? 26.07.2008 tarihi itibariyle işe girmiş olanlar veya yeterlik sınavını geçmiş olanların tekrar sınava girmesine gerek yoktu diye iptal ettiyse kazanılmış haklardan dolayı YMM'liği alırız. Kararın gerekçesini öğrenmeye çalışmak belki de yapılacak en mantıklı iş.

  B. S, 14.05.2011 tarihi itibariyle Maliye Bakanlığı Baş Hesap Uzmanlığı görevimden ayrıldım, C Holding'te çalışmaya başladım. YMM mührünü uzun bir süre belki de hiç kullanmayacak biri olarak hakkımızın teslim edilmesi gerektiğine olan inancımı devam ediyor. Bütün arkadaşlara çalışmalarında başarılar dilerim

  facebook vergi inceleme elemanları sayfasından alıntı..

  YENİ DAVALAR YOLDA!
  CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2011
  Mesajlar
  7

  Ynt: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  3568 sayılı Kanun'un geçici 9. maddesi haksız bir kanun maddesi olduğu için iptal edilmedi. iyi düzenlenmediği için iptal edildi. Serbest Muhasebeciler'de özel ve uyduruk bir sınavla Mali Müşavir yapılıyor. Bu insanların hiçbir hakkı yoktu.

  Özel YMM sınavı ise Kanunları icabınca YMM olma hakları olduğu halde TÜRMOB'un baskıları sonucu Hukuki güvenlik ilkesi ihlal edilerek yapılan bir yasa değişikliğinin ayıbını örtmek için 3568 sayılı kanuna konulan bir maddeydi. Özel YMM sınavına giren insanların aslında YMM olmak için hiçbir sınava girmesi gerekmiyordu. Sadece atılan bir kazık sonucu bu sınava girmek zorunda bırakıldılar.

  İşin özeti budur. Bu sınava girenler gayet dürüst ve şerefli insanlardır. Atılan bu kazığı çıkarmanın bir yolu olmadığı için mecburen bu sınava girmek zorunda bırakılmışlardır.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2011
  Mesajlar
  7

  Ynt: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  Forum Kuralları gereği büyük harfla mesaj yazdığınız için mesajınız silinmiştir. Küçük harflerle tekrar yazabilirsiniz.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2011
  Mesajlar
  7

  Ynt: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  Buradaki konuyu daha iyi anlamak için Hukukta kendine yer edinmiş olan Kazanılmış Haklar, Haklı Beklentiler, Hukuki İstikrar ve Hukuk güvenliği ilkelerine bu forumu açan arkadaşın çalışmasını, iyice öğrenmesini dilerim.

  Bu kurallara göre "oyun başladıktan sonra oyunun kuralları değiştirilemez." Bu Özel YMM sınavına giren arkadaşların böyle bir sınava hiç girmemesi gerekiyordu. Zaten kendi mesleklerindeki yeterlilik sınavlarını geçerek YMM sınavını geçmişlerdi. Ancak baskılar sonucu Mecliste yanlış ve haksız kanun çıkartıldığı için bu insanların haklarını geri verelim diye bu sınav getirildi.

  Bu konunun özeti böyledir. Bilmediğiniz yere ve yalan yanlış haberlerle böyle bir forum açmanız sizi haklı kılmaz. Sadece bilgisiz olduğunuzu gösterir.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  1.263

  Ynt: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  Alıntı Mehmet Deliveren Nickli Üyeden Alıntı
  Zaten kendi mesleklerindeki yeterlilik sınavlarını geçerek YMM sınavını geçmişlerdi.
  sizinde söylediğiniz gibi, inceleme elemanları farklı bir meslek grubu dur ve kendi meslek sınavlarını geçmişlerdir.

  bu insanlara sınav koşulu getirmek yerinde hatta geç bile kalmış bir uygulamadır. Gib in özel ymm sınavına ise baştan aşağıya karşıyım. Bu insanlar ymm niteliklerini taşıyorsa niye ayrı bir sınavla bu ünvanı alacaklar ki. Bu insanlar normal ymm sınavlarına girse idi o bin kişiden kaçı ünvan alabilirdi yorumu size bırakıyorum.
  İbrahim DEMİREL
  Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  32

  Ynt: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  Sayın Mehmet Bey,

  Burada işinize geldiği gibi yazıp sonrada bışkalarının bilgisine falan sataşmayın, Herkes bir görüş bildiriyor. Bu kişiler bu örgütün üyeleri. Eğer TÜRMOB olmadan YMM lik veriliyorsa Maliye Bakanlığı kendisi versin. Maliye Bakanlığının yaptığı sınavlar neden YMM olmak için yeterli olsunmuş. Adaleti sizmi tayin ediyorsunuz. Zaten haklırı varmışta haksızlık yapılmış falan.21 yıl önceki durumdan bugüne atıf yapılamaz.
  İlk başlarda SBS sınavıda yokto staj da neler değişti neler herkes uydu bu kurallara Yeni özel SMMM sınavınıda Maliye Bakanlığının direktifleri doğrultusunda çıkarmadılarmı zaten TÜRMOB sizin emrinizdemi? haksızlık şurada; Bizim yasayla kurulmuş örgütümüze MB sürekli emri vaki yapıyor. Yeni bakan gelince ortalık özel sınavdan geçilmez oldu. Zaten merak etmeyin ortada YMM enflasyonu olacak artık şirketler bünyelerinde smmm çalıştırır gibi yaklaşık bir ücretle YMM çalıştırıyorlar. Bugünkü haberlerde okuyorum Sırbistan bile AB ye girdi kurulalı kaç yıl oluyor. Bizim bir asır olacak Çumhuriyetimiz kurulalı hala uyum sürecindeyiz. Onada böyle uyuyoruz. Yakında özel sürücü belgesi sınavı, özel uzman doktor sınavı hatta bir ara dr. olmayanlara prof ünvanı bile verilmiş eski hükümetler zamanında diye duydum. Yahu her hakkı olduğunu iddia edene hakmı verecek TÜRMOB. Saygılarımla

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2011
  Mesajlar
  7

  Ynt: Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının İptali İçin Dava Açın!

  Bana göre de TÜRMOB tamamen bağımsız ayrı bir oda olsun. kendi standartlarını kendi belirlesin. bu konuda kimsenin aksini söylediği yok.

  Ama hukuk devletinde sizin hissiyatınız farklı, hukuka göre kazanılmış haklar farklıdır. ilgili kanun yürürlükte iken gerekli sınavı geçmiş kişiye sonra senin sınavını saymıyorum, tekrar sınava gir demek hukuksuzluktur. bunu siz kabul etseniz de etmeseniz de böyledir.

  TÜRMOB önce Tesmer'deki temel eğitimi kaldırmalı bence. İnsanlara belge vermek için zorla staja tabi tutmak, tutarken de paralarını almak gibi bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok. dünyadaki uygulamada kurumlar sınav yapar, siz sınava istediğiniz gibi hazırlanırsınız. Sınavı geçtikten sonra da ruhsat alınca ruhsatın devamı için odaların açtığı sürekli geliştirme eğitimlerine katılırsınız. yani güncelleme eğitimlerine.

  TÜRMOB'da bu standartların hangisi var. Kendilerine gelir kaynağı olsun diye TESMER diye bir şey uydurdular, orda herkesi staja tabi tutup para basıyorlar. Yanlışları tüm yönleriyle görün önce. Kendi işinize geldiği gibi değil.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavına Katılacak Adaylara Önemli Duyuru
  Konu Sahibi ebru şener Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 11.Haziran.2011, 10:31
 2. 09/04/2011 Tarihinde Yapılacak Olan Özel Yeminli Mali Müşavirlik Sınavına...
  Konu Sahibi ebru şener Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Mart.2011, 16:48
 3. Yeminli Mali Müşavirlik Sınavlarına İlişkin Duyuru
  Konu Sahibi ebru şener Forum Konu Dışı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Ocak.2010, 09:39
 4. Yeminli Mali Müşavirlik süresi
  Konu Sahibi stajer66 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 12.Eylül.2008, 16:01
 5. Yeminli Mali Müşavirlik Sınavı İçin Süre Başlangıcı
  Konu Sahibi yesil Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2007, 14:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36