kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Bari Mali Müşavir olayım.!

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2010
  Mesajlar
  85

  Bari Mali Müşavir olayım.!

  Merhaba herkese,

  Çok çok sinir olduğum bir konuyu paylaşmak istiyorum,bu önüne gelenin staj başlatması ne olacak?okulu bitirip
  deneyimi olmadığı için iş bulamayıp evde oturan,bir muhasebe kursuna giderek,bu hakkı kendinde gören herkes nasıl oluyor da ''Bari mali müşavir olayım'' diyerek bu yola koyuluyor.

  Geçende başıma geldiği için yaram yine depreşti,bu konu defalrca yazıldı çizildi,tartışıldı biliyorum ama bu iş nereye varacak??????????

  Oldum demek öldüm demektir.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2011
  Mesajlar
  463

  Ynt: BaRİ mAli Müşavir olayım

  bugün işletme,iktisat vb.bölümlerden mezun olmuş yada alakasız bölümlerden mezun olup bu dallarda yüksek lisans yapmış herkes hiçbir özel şarta tabi tutulmaksızın staj başlatma sınavına LİMİTSİZ giriş hakkıyla başvurabiliyor.60 gibi en sıradan bir üniversitenin bile geçme notu olmayan bir notlada başarılı sayılıyor.kimse yapılan stajı denetlemiyor.istenilen paraları verdiğin sürece sana kimse dokunmuyor ,böyle oluncada BARİ MALİ MÜŞAVİR OLAYIM diyen insanlarla karşılaşmak çokta sürpriz olmuyor.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2006
  Mesajlar
  434

  Ynt: BaRİ mAli Müşavir olayım

  Geçenlerde aynı durumla ben karşılaştım. Belki lazım olur diye kişi SMMM belgesi almayı düşünüyor. Bu yollardan geçen birisi olarak başladım sormaya. Sen bu işi yapıyormusun yok. Yapacakmısın yok. Bu belgeyi almak için hangi aşamalardan geçiliyor biliyormusun yok. Sonra aşamaları anlatmaya geldi sıra. İlk olarak staj başlatma sınavını geçeceksin (başarı oranı %10 civarında). Sonra ilk seferde geçtiğini düşünelim. Stajı yapma aşamasına geldin. Bir YMM-SMMM yanında 3 yıl boyunca staj yapacaksın. Arkasından bitirme sınavları. Sallama imkanı olamayan bir sınav çünkü test usulü değil. Toplamda senin belgeyi alman en az 5 yıl. (kişi bir an dona kaldı.) ve en son olarak bu 5 yıllık süre ayrıca sana maliyetide minimum 5-6 bin tl. Sonuç vazgeçti. Dışarıdan çok cazip görünen meslek aslında o kadar da kolay kazanılmıyor. Saygılar.
  Soner KOCACI

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2010
  Mesajlar
  148

  Ynt: BaRİ mAli Müşavir olayım

  Değerli Meslektaşlarım,
  bu forum da birçok sayfa da işi yapan yapmayan evin de patates soğan soyan, aöf mezunları v.b. noktalardan bu meslek ve meslek mensupları kötüleniyor küçümseniyor.
  kişi sm olsun smmm olsun açık/örgün mezunu olsun kısacası ne olursa olsun bu mesleği hakkıyla biliyorsa hakkıyla yapabiliyorsa bir yerlere gelir.
  büroculuk hakkın da fazla bilgim yok, ancak oradada mükellefin işlerini düzgün ve zamanın da yapmazsanız bir zaman sonra sizden defterini alır
  şirketlere gelince ben işe alım sürecin de şirket yetkililerin çok ta kişi smmm mi diye sorguladığını şahit olmadım ,duymadım, mesele neyi yapıp yapamadığıdır.
  Adam smmm ancak mevzuattan bi haber, yasal konular da ciddi görüş beyan edemeyen, raporlama yapamayan, şirket ile idarenin sorun yaşamasına sebep oluyorsa patron onu sırf smmm diye tutar mı ya da işe alır mı?
  yukarı da saydıklarımı hakkıyla yapabilen değil smmm tic.lisesi mezunu da olsa her zaman bu mesleği yapar ve yapmalıdır da.

  saygılarımla; 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2010
  Mesajlar
  362

  Ynt: BaRİ mAli Müşavir olayım

  Yıllardır bu konu her gündeme geldiğinde söylediğim şeyi söyleyeyim.

  Üniversitelerde M.Müşavirlikle ilgili bir fakülte kurulupta bu meslek için adam yetiştirmeye başlamadan ve İşletme,iktisat,maliye,hukuk vd bir sürü fakülteden çıkanları M.Müşavir olmasının önü kesilmeden ne mesleğe bir düzen gelir ne de bu yakınmalar biter.

  Doktor olacaksan tıp okuyacaksın. Başka fakülte olmaaz.

  Avukat olacaksan hukuk okuyacaksın.Başka fakülte olmaaz.

  Veteriner olacaksan veterinerlik fakültesi okuyacaksın Başka fakülte olmaaz.

  Ama Mali Müşavir olacaksan ne olursan ol yine gel felsefesi ile hareket ediliyor.


  AÖF liler alınmasın ben de AÖF liyim. M.Müşavirlik fakültesi hem örgün hem de AÖF çatısı altında olabilir.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  740

  Ynt: BaRİ mAli Müşavir olayım

  Ezberciliğe dayanan bir eğitim sisteminin ürünüyüz,gelir dağılımı ile orantılı bir eğitim fırsat eşitsizliği mevcut.Kariyer planlamasını çok uzaklardan duyduk,okuduk ama nedir ne değildir anlamadık.15 sene okuduk gittik geldik bir Allahın kulu sormadıki bu çocuğun yeteneği ne anlayalım yeteneği ve yapmak istediğine göre yönlendirme yapalım.

  Sınavlar hiç bir zaman bilgi ile deneyimimizi sorgular biçimde ve meslekte uzmanlık elde eden kişiyi zorlayacak biçimde olmadı.Staja başlatmada sorulan kayıtsızlık eğrileri ,yeterlilikte sorulan ve nerede kullanıldığını merak ettiğim matematiksel dağıtım yöntemi gibi.MB memurlarının,bazı bürokratların kazanılmış hakkı oldu her zaman mesleğimiz.(Özel YMM sınavı,YMM stajından sayılma,hatta YMM lik kurumu vb).Geçen TV de bir bakan çıkmış,kanunları çıkarıyoruz ama bu önemli değil bürokratların gücü çok fazla diyor.Hesap edin hükümet bürokratın gücünü kıramıyor.

  TMSK ve kurulacak Türkiye bağımsız denetim kurulu mesleğe seviye getirdi getirecektir.Ama duayen ve üstadlar yerine kurumlar alaksız bürokratlar ile şekillenirse vay halimize.
  AlpTuğ bunu beğendi.
  It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  266

  Ynt: BaRİ mAli Müşavir olayım

  Yeni TTK adam gibi uygulanmadıkça,devlet denetimi adam gibi yapmadıkça,mükelleflerin canı yanmadıkça ve aramızdaki çürük elmalar ayrılmadıkça bizim mesleğimiz 4 işlem bilen katiplikten öte gitmez.O nedenle birileri de çıkıp rahatlıkla bari mali müşavir olayım der.Çünkü insanların kafasına yerleşmiş olan bir ruhsat kiralama olayı var.En kötü veririm ruhsatı kiraya alırım aylık 1-2 lira olayı var.
  Tek umudumuz TTK nın adam gibi uygulanması ve geekirse çok katı bir devlet denetimi.
  Önemli olan bakmak değil,görmektir.

 8. #8
  İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  İrem35 Guest

  Ynt: BaRİ mAli Müşavir olayım

  valla ben bu yeni TTK ın Türkiyede işleyeceği ve uygulama konusunda sıkıntı olacağını düşünmekteyim..
  Çünkü ülkemizde birsürü kanun yayınlanıyor ama uygulamada boşluklar var... Bu boşluk nedir? tabiki otorite boşluğu...Bu bir,

  ikincisi,
  genelde yeni mezun ve bu mesleği yapmak isteyen yeni giren arkadaşlarımızın karıştırdığı birşey var. Yani bizde de var, içimizdede var yani..
  mali müşavirlik mesleğini, sanki böyle her ay kdv beyannamesi, muhtasar beyannamesi verip, büroda oturup kayıt yapma ile eşdeğer gören bir zihniyet var. Mali müşavirlik bu değil... bu dediklerimi yapmanız; sizin bu mesleğin yan parçası olan kayıt tutma konusunda iyi bir kayıt tutucu olduğunuzu gösterir. Tekrar ediyorum mali müşavirlik kayıt tutmak değildir..

  Mali müşavir olmak; mali, finansal, vergi gibi konu ve mevzuatlarda firmalara, şirketlere danışmanlık yapmaktır. Ele aldığı şirketlerin mali yapılarının üzerinde durup, finansal raporlarla; geleceğini şekillendiren, ilerisini görebilen kişidir.
  Sİz eğer, bilançoya baktığınızda mali yapısı hakkında fikir veremiyorsanız, olası bir vergi uygulamasında şirketin içinde bulunduğu durumu, vergi kanunlarına göre analiz edemiyorsanız, şirketler hukuku hakkında bilginiz yoksa, örneğin bir hisse devri problemini dahi çözemiyorsanız ve elinizde S.M.M.M. ruhsatı da varsa; sadece o ruhsat vesika olarak geçerlidir..
  İşte burada hata yapıyoruz.. Genç arkadaşlarımız, bu mesleğe gönül vereceklerse, kendilerine mutlaka mesleki yargı becerisini kazandırmalılar.
  YOksa belgeyi alayım, oturayım evrak gireyim, beyanname vereyim gözüyle bakmamalılar..
  KDV Beyannamesini vermek için mali müşavir olmayın..

  Gerekli bilgi, donanım sahibi olmak hepimizin elinde, yeterki gönül verelim, araştıralım, okuyalım..
  Yani bu mesleğe adım atmak isteyenler, hep bir çerçeveden bakmamalılar olaylara...

  burada eğitimden çok, işte ben örgün, normal üniversite okudum, a.ö.fler neden giriyor gibi hatalara düşmemeliyiz.
  bende a.ö.f mezunuyum.. İnsanları, mezun olduğu okullarla değil, o camiada bulunduğu pozisyon, bilgi, birikim, itibarı ile değerlendirmek bence daha mantıklı.

 9. #9
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.413

  Ynt: BaRİ mAli Müşavir olayım

  "burada eğitimden çok, işte ben örgün, normal üniversite okudum, a.ö.fler neden giriyor gibi hatalara düşmemeliyiz.
  bende a.ö.f mezunuyum.. İnsanları, mezun olduğu okullarla değil, o camiada bulunduğu pozisyon, bilgi, birikim, itibarı ile değerlendirmek bence daha mantıklı.

  "

  Budur.

  Genç arkadaşlarımız şunu hiç bir zaman unutmasınlar. Okullar insana meslek kazandırmaz.
  Hukuk fakültesini bitirdiğiniz zamanda ya hakimlik stajı yapıyorsunuz ya da avukatlık.
  Meslek yaparak öğrenilir. İyi bir eğitim sadece size başlangıç ta biraz avantaj sağlayabilir. (özellikle bilir dedim)
  Gerisi sizin yeteneklerinize, çalışma azminize, hırsınıza ve rekabet güdülerinize bağlıdır.
  tabi şans faktörü de çok çok önemlidir. ;D
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  740

  Ynt: BaRİ mAli Müşavir olayım

  Mesleğimize kendimiz gerektiği kadar değer vermiyoruz.Avrupa standartları deniyor "ahanda bir sürü angarya daha geliyor"diyoruz.Bunu duyan mükellef ,büyük şirket sahipleri,yöneticiler onudamı istiyolar hal yoluna koyalım gitsin,bu işte hep angarya dolu arkadaş gibi düşünüyor.
  Nakit akım tablosu diyoruz büyük şirket perspektifinden bakalım ufuk açalım diyoruz "ahanda bir gereksiz mali tablo daha" deniyor.
  Bağımsız denetim,rapor dipnot diyoruz "yav bu BA BS ler beyannameler zaten canımızı okudu bırak Allahını seversen "
  türü yaklaşımlar oluyor.
  Ya şurada bir arkadaşta çıkıp demediki neymiş ne değilmiş öğrenelim canını okuyalım çıkardığımız raporu Avrupa da uluslararası alanda okuyan anlasın,nakit akım özsermaye değişim tablosu nedir faydaları nelerdir,neyi gösterir?İngilizce türkçe düzenleyelim.Standartlar mı? Didik didik edelim canını okuyalım ,öğrenmediğimiz şey kalmasın özellikli durumları tartışalım,temel bilgilerde uzlaşalım.
  It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Mali Müşavir mi ? YMM mi ?
  Konu Sahibi AKDENİZ36 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Ocak.2017, 13:32
 2. Mali Müşavir mı Eleman mı ?
  Konu Sahibi cnrads Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 11.Nisan.2016, 19:01
 3. Mali Müşavir mi,YMM mi?
  Konu Sahibi tlgtck Forum Konu Dışı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 05.Eylül.2013, 03:41
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Mart.2013, 09:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36