taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Defter tutma kotası var mıdır?

Defter tutma kotası var mıdır?

değerli meslekdaşlarım bilindiği üzere haksız rekabetin önüne geçebilecek en doğru ve en güzel yöntem olan defter sayılarına kota getirilmesidir. bununla ilgili bir çalışmaların olup olmadığı hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı.

Ynt: Defter tutma kotası

şahsen ben duymadım, gerçekleşeceğini de zannetmem.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

sanırım böyle bi çalışma yok olsada eşitsiz olabilir.. 40 mükellef olduğunu düşün 20 şirket 20 işletme diğer tarafta 40 mükellef olsun 20 işletme 20 basit usul.. böyle birşey yapacaklarını sanmam..

müşteri müşavir arar hale gelir böyle olsa.
    dolayısıyla böyle bişey yapılmaz diyebiliriz heralde

böyle bir çalışma yapılırsa meslek itibar kazanır müşavirler mükellef seçer hale gelir herkes tarifenin üzerinde fiyat talep etmeye başlar ve adil bir defter dağılımı olur. bu maliyenin başlatmış olduğu aracılık sözleşmeleri bunun için çok güzel bir zemin . örnek olarak il deki mükellef sayısı / bağımsız müşavirler çıkanrakama %10 luk bir marj konularak adil bir dağıtım yapılabilir. böylelikle meslek ile ilgili sorunların büyük bir çoğunluğu önlenmiş olur. 2013 yılında gelecek olan bağımsız denetimdeki amaç firmaların daha sağlıklı ve doğru mali tablo düzenlemesi ile ilgili. haliyle doğru mali tablo için doğru muhasebe gerekir şuan 400-500 civarında mükellefi olanlar var bunun yanı sıra 80 civarında sadece büyük defter tutanlar var bunuda max 5 çalışanla yapmaya çalışıyorlar nasıl doğru mali tablo çıkacak ortaya bi düşünmek lazım.

Ynt: Defter tutma kotası var mıdır?

Alıntı smmm_damat Nickli Üyeden Alıntı
    değerli meslekdaşlarım bilindiği üzere haksız rekabetin önüne geçebilecek en doğru ve en güzel yöntem olan defter sayılarına kota getirilmesidir. bununla ilgili bir çalışmaların olup olmadığı hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı.
    Saçma bir uygulama olur ilk bakışta,

Belki benim klavyem daha hızlı? Siz 100 sayfa banka işlerken belki ben teknolojiyi daha iyi kullanıp bankadan günlük veri çekiyorum, belki ben yanımda iki tane daha müşavir çalıştıyorum? Belki benim defterimin iş yoğunluğu az, belki benim defterimin ön muhasebesi ile genel muhasebesi entegre çalışıyor vb....

Şöyle bir şey olabilir, defterin önceki mali yıldaki yevmiye satır sayısı bir belirleyici olabilir, bunun gibi ortalama işçi sayısı, ancak bu bilgileri istemeye hangi kurumun hakkı var? Belki bunlara göre belirli katsayı uygulamaları olabilir, yanıdna çalışan her müşavir için tam sayı %70, lisans mezunu için %50, ticaret lisesi mezunu için %30 arttırılabilir vb... Bu açıdan bakınca çok da saçma değil

Yani iyi bir yöntem ve kararlılıkla çoğu kişi karşı çıkmaz ki zaten karşı çıkma gücünü elinde bulunduranlar istediğinden çok farklı bir şey de çıkmaz.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

O zaman ünvanın başındaki "serbest" kelimesin ne anlamı kalıyor. Eğer piayasa ekonomisi varsa böyle bir sınırlama olamaz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Böyle bir uygulama olmaz,defter sayısına kota getirmekle haksız rekabet önlenmez.
    Belki şu yapılabilir.Her meslek mensubunun yanında belli sayıda stajyer(hem lise hem üniversite) çalıştırma zorunluluğu gelebilir. Ya da defter sayısına oranla belli sayıda işçi çalıştırma zorunluluğu gelebilir.Bunlarda haksız rekabeti (konu özü bu olduğu için) önleyici unsurlar mıdır tartışılır.
    bilemiyorum ilk aklıma gelenler bunlar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    O zaman ünvanın başındaki "serbest" kelimesin ne anlamı kalıyor. Eğer piayasa ekonomisi varsa böyle bir sınırlama olamaz.

serbest e aykırı olan şuanda bizim mükellef seçme lüksümüzün olmayışı defter kaçacak korkusundan mükellefin elamanı gibi çalışmamız serbest kelimesine ters düşmüyormu sence

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Kotaları kim koyarsa ücretleri de o belirler ve öder o zaman hepimiz onların çalışanı oluruz. Bu kadar basit.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)