Konu: Kıdem tazminatı gider yazılabılır mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2010
    Mesajlar
    102

    Kıdem tazminatı gider yazılabılır mi?

    merhaba arkadaşlar
    5 yıl önce çalışan eleman çıkarıldığı için patronun açtığı davada 5 yıl sonra dava patronun aleyhine sonuçlandı.çıkarılan elemana ödenecek kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve faizleri daha sonraki yıllarda patron gıder olarak gösterebilirmi?

    çok acil cevap verırsenız inanın çok işime yarayacak
    teşekkür ederim
    saygılarımla


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    10.584

    Ynt: Kıdem tazminatı gider yazılabılır mi?

    Mahkeme sonucu mutlaka elinizde kesinleşmiş ilam vardır. Ona dayanarak gider yazabilirsiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    71

    Ynt: Kıdem tazminatı gider yazılabılır mi?

    Merhaba,

    Gelir Vergisi Kanunu?nun 25/7. maddesi uyarınca ödenen kıdem tazminatlarını yine aynı Kanun?un 40/3. maddesine göre işle ilgili olma koşuluyla, ?mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar? olarak kabul edilmektedir. Bu yoruma göre, kıdem tazminatlarında tahakkuk esası değil, ödeme esasına göre giderleştirmek gerekmektedir.

    Bu yoruma istinaden gider yazmanız mümkündür. Gelir İdaresinin bu konuyla ilgili çeşitli özelgeleri de mevcuttur.

    Fakat ödeme esası yanında diğer bir görüş olan tahakkuk esasına göre giderleştirilmesinin de gelir idaresinin görüşleri arasında yer aldığını hatırlatmak isterim. Kanaatimce sizin durumunuzla alakalı bir durum değildir. Ödeme yapıldığı dönemde giderleştirmeniz uygun gözüküyor.

    İyi çalışmalar.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2010
    Mesajlar
    102

    Ynt: Kıdem tazminatı gider yazılabılır mi?

    cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.!
    saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kıdem tazminatı gider yeri
    Konu Sahibi terapist13 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 25.Ekim.2011, 17:05
  2. Kıdem ve ihbar tazminatı gider kaydetme
    Konu Sahibi SMMM FATİH Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 04.Şubat.2010, 19:49
  3. Ödenmeyen Kıdem Tazminatı gider yazılabilirmi
    Konu Sahibi MUSTAFA3428 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 13.Ocak.2010, 12:10
  4. Kıdem Tazminatı Gider Yazılabilir mi?
    Konu Sahibi JRAKS Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 04.Temmuz.2007, 17:01
  5. Geç Ödenen Kıdem Tazminatı Gider mi?
    Konu Sahibi heerdeem Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Nisan.2006, 13:10

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35