kamu işçi maaş

Like Tree12Beğeni

Konu: Mali Müşavir Olarak İş Arama Sürecindeki Deneyimlerimiz..

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  90

  Mali Müşavir Olarak İş Arama Sürecindeki Deneyimlerimiz..

  Bir süredir iş ilanlarını inceliyorum.Evet artık Mali Müşavir ünvanımla.Gerçekten uzun ve meşakkatli bir sürecin ardından ne kadar çok umutlanma fazla diye kendimi frenlemeye çalışsamda....elimde olmadan umutlanarak...hani çook emek harcadım yaa,karşılıksız kalmaz diye.
  İlanlarda gözüme çarpan birkaç noktayı paylaşmak istiyorum:
  Muhasebe Uzmanı ana başlığında verilen ilan içeriğinde;
  Ticaret Lisesi mezunu tercihen Lisans mezunu diye verilen bir açıklama,
  Muhasebe Elemanı ana başlığı içeriğinde ise;
  Lisans mezunu tercihen SMMM Belgeli muhasebe elemanı ????Nasıl yani diye sormamak elde değil?(Çok üzgünüm dağınık olarak baktığım bu ilanların detaylarını copy paste yapmayı akıl edemedim o an)
  Yani Ticaret Lisesi mezunu=Muhasebe Uzmanı , SMMM Belgeli=Muhasebe elemanı..
  Ben bu işe para,emek,zaman harcadım.Ben bu iş için yan gelip yatmadım!Kafa patlattım!!Bu kadar ucuz bir algılayışın içinde verdiğim emeğe acıyorum şimdi!
  (Bu sadece biçilen değerlerden naçizane bir örnek,dahasını isterlerse meslektaşlarımızda ekleyebilir)
  staskala bunu beğendi.


 2. #2
  FruitJuice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  FruitJuice Guest

  Ynt: SMMM Mesleğinin Değeri Bu mudur????

  Allah kolaylık versin bende iş arama sürecindeyim.

  Öncelikli Tespitlerim.

  1- İş İlanları reklama dönmüş durumda, bir firmanın 15 ay boyunca muhasebe uzmanı aramasını kabullenmiyorum. Bütün sitelerde bu tip firmalarla dolmuş sınırsız ilan hakları ile 1 yıl boyunca her gün her sektöre aslında reklam kokan ilanlarını güncelleyip duruyorlar. Zaten başvuruda bulunduğunuz bir ilanın hiç bir bildirim olmaksızın 5 ay boyunca karşınıza gelmesi (evet arama kriterinde başvurduklarımı gösterme demenize rağmen) insanın psikolojisini bozuyor.

  2- İlanların konu hakkında hiç bilgisi olmayan kişilerce verilmesi ve sırf görüşme olsun diye görüşmeye çağrılmanız. İnsan kaynakları departmanları sırf bugün şu kadar adayla görüştük diyebilmek için, iş arayanları hiç düşünmeden şehrin diğer yakasına umut verici bir telefon ile çağırıyor ve bundan en küçük bir vicdan azabı duymuyorlar. Halbuki çoğu zaman olduğu gibi işe alınacak personel çoktan belirlenmiş oluyor. Olan sizin umutlarınıza ve cebinizdeki son bir kaç kuruşa oluyor.

  3- İlanları ben biliyorum ama kopyalamak istemedim. YMMM (evet 3 tane M ile) ruhsatı olan muhasebe elemanı arıyordu geçenlerde birisi.

  4- İlanlarda sizin başvurunuzu engelleyecek şeylerin gizlenmesi. Örneğin geçen gün bir başvuruda bulundum. tam 45 km uzağa çağırdılar gittim. Karşımda her yönü ile mesleğimizi temsil etmesinden utanç duyduğum bir meslek mensubu gayet lakayıt bir tavırla, e hiç inşaat muhasebesi uygulamamışsınız biz uygulama yapmış birisini istiyoruz dedi. O an adamı komaya sokasım geldi ama kibarlığı elden bırakmadım.

  a-) Çünkü ilanda inşaatın i si geçmiyordu, kurum bir eğitim kurumuydu. cevap olarak keşke ilanda belirtseydiniz bende bşvururken bir kez daha düşünürdüm. Hem beni görüşmeye çağırdığınıza göre mutlaka cv me bir göz atmışsınızdır uygulamalı iş tecrübelerim detayı ile yazılı orada 50 km yol geldim C.... bey dedim.. haklısınız aslında dedi ve görüşmeyi kim olduğunu bilmediğim bir hanıma devretti.


  5- Başvurduğunuz iş ilanlarına hiç cevap verilmemesi (toplu mesajla anında bilgilendirme özelliği her ik firmasında olmasına rağmen) gibi lüks konulara hiç deyinmeyeceğim.


  6- Buradan Türkiye İş Kurumu yetkililerine seslenmek isterim. ÖİB yönetmeliğinde adaylarının bilgilerinin işe aracılık dışında kesinlikle kullanılamayacağı yazarken nasıl oluyorda 3 büyük ik sitesinden birisi bana green carda başvuru reklamlarını gönderebiliyor?

  Veya her siteye girdiğimde saçma sapan ilanlara zorla muhatap ediliyorum. Mailime sürekli reklam gönderebiliyorlar? Ki son zamanlarda cep telefonlarına da gelmeye başladı.


  neyse herkese hayırlı işler.
  ASLI ve Emre007 bunu beğendi.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2011
  Mesajlar
  23

  Ynt: SMMM Mesleğinin Değeri Bu mudur????


  Arkadaşım öyle 3-5 ilanın saçma sapan yazılarına bakma,o ilanı verenin ayıbı,bende işveren olsam bende isterim asgari ücretle çalışan smmm çalışsın isterim yanımda,burada biz meslektaşlar olarak bu ilanları verenin ilanı verdiği ile kalmasını sağlamak gerekir. Bende geçenlerde bi ilan gördüm 30 yaşını aşmamış 10 yıl deneyim +smmm ruhasatı tercih sebebidir diyor. Umudunu kaybetme..

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  87

  Ynt: SMMM Mesleğinin Değeri Bu mudur????

  bende büromu açmadan önce gitmiştim böyle bir iş görüşmesine. Ne mi oldu kendini müdür diye tanıtan bir kişiyle görüşmek için yaklaşık 15 -20 dk yanındaki sekreterle kırıştırması için beklemek zorunda kaldım üstelik saat 14,00 diye randevu almmıştım zamanında gittiğim halde. Neyse bunların cilveleşmesi bittikten sonra nihayet görüşme zamanı geldi. Aslında ben büro acacaktım ama yinede gittim görşümeye bakalım nasıl piyasa diye ( maaş açısından). Neyse cv mi incelemiş arkadaş bana bi takım sorular sordu genel sorular işte karşındaki normal lise mezunu müdür işte senin bilgilerini sınayacak bilgiye sahip olmadığı her halinden belli. Neyse sizin şirket AŞ mi diye sordum. Adam ya sen hiç iş görüşmesine gitmedin mi hiç araştırma yapmaz mı insan gireceği iş yeri hakkında demesin mi? Ardından ekledi bizimki çok büyük bir şirket (sabancı Koc gibi anlatıyor yavru). Hemen lafa atladım beni bozmaya çalışıyorya Sizin şirket sermaye piyasına kayıtlı mı halka açık a.Ş Mİ diye hemen bocaladı yok dedi. Ben sizin şirketler gibi onlarca şirketin muhasebesini tek başıma mali müşavirliğini yaptım dedim bozuldu tabi. Neyse geldik maaş konusuna ne kadar maaş istiyorsun dedi ben en az 3500 lira dedim ki bu maaş küçük bir şehir için gayet yüksek ankara istanbul olsa en az 5-6 kesin derdim. hemen yüksek geldiğini anladım belki kendi alıyor 1500 lira . Baktım bu işten bi halt olmayacak belli zaten boşuna zaman kaybetmeyim dedim çıktım. Suna bağlamak istiyorum aradıkları personel Muhasebe ve Finans Uzmanı yazmışylar benim gibi smmm den daha iyisini mi bulabileceklerdi birde tecrübe aradı adam utanmadan işin özü arkadaşlyar biz smmm yiz serbest çalışmak en iyisi büromua açtım eve mutluyum çok şükür işlerde yoluna girdi açın büronuzu namerde muhtaç olmayın

 5. #5
  FruitJuice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  FruitJuice Guest

  Ynt: SMMM Mesleğinin Değeri Bu mudur????

  Batsın bu parasızlık mükellefsizlik çevresizlik

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  90

  Ynt: SMMM Mesleğinin Değeri Bu mudur????

  Beni anlayacak tüm meslek mensubu veya aday meslek mansubu arkadaşlarıma gelsin
  Pinhani den 'Ben nasıl büyük adam olucam ' Saygılar..
  ASLI bunu beğendi.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  90

  Ynt: SMMM Mesleğinin Değeri Bu mudur????

  Şunu çok iyi biliyorum ki benim burada başlığını açmış olduğum konuya verdiğim giriş örneği mesleğin değerinin bilinmediğine dair oldukça minimize bir örnektir.
  Gerek mesleğe giriş,gerek ünvana erişim,gerekse mesleğin icraası sürecinde çook sıkıntılı,sorunlu aşamalar bulunmaktadır.Ama sorunların konuşulmadığı,paylaşılmadığı ortamlarda sorunlara ilişkin çözümlerede ulaşılması mümkün olmayacaktır.Herkesin birbirinden birşeyler beklediği ortamlardanda yeni mağdurlar,sorunlar çıkar.Elbette meslektaşların içinde herkes aynı dünya görüşüne herkes aynı bilgi birikimine sahip değildir,herkes aynı noktalardan başlayıp birbiriyle aynı mücadeleyi vermişte değildir.
  Ama meslekteki aksaklıklardan nasibini almayan kimse yoktur(Derecesi farklı olmakla beraber)
  Sorunlar saymakla bitmez ama biryerden başlamak gerek.Paylaşmak,çözüme yaklaştırır.Saygılar..

 8. #8
  MULTİJETTT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  MULTİJETTT Guest

  Ynt: SMMM Mesleğinin Değeri Bu mudur????

  cnbc-e ve bloomberg ht televizyonlarında sabahtan akşama kadar programa katılan bazı kişiler ( herkes değil) sürekli olarak türkiye 'de
  " renkli yazı kullanmak kurallara aykırıdır.[/color][/color]"
  Bundan anlaşılması gereken nedir???Bu ülke de iş yok demektir...İş yok ise ne yapmak lazım?? İş kurmak lazım....Türkiye'de hiç bir zaman 1 işe bel bağlanamaz...Bel bağlamamak gerekiyor...İş aramaktan ziyade iş kurmanın yollarına bakmak lazım...

  Ticari iş kuramıyorsanız,Büro açacaksınız....SMMM büroları dolmuşa benzer...Zengin ülkelerde dolmuş yoktur taxi vardır...Çünkü ödeme gücü vardır...Bizim gibi tasarruf açığı olan ülkelerde de minibüs vardır yani SMMM bürosu vardır...


 9. #9
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  90

  Ynt: Mali Müşavir olarak iş arama sürecindeki deneyimlerimiz..

  Var olan SMMM mesleğinin değeri bu mudur başlığını Mali Müşavir olarak iş arama sürecindeki deneyimlerimiz başlığı şeklinde değiştirdim.Birbirimize moral motivasyon yönüde dahil olmak üzere daha faydalı olacağını düşündüğüm bu linkte
  -iş arama sürecimiz
  -İş ilanlarıyla ilgili ilginç bulduğumuz hususlar
  -Mülakat deneyimlerimiz
  -Sonuç
  vb. konularda paylaşımda bulunup fayda sağlayacağımızı ümit ediyorum.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  90

  Ynt: Mali Müşavir olarak iş arama sürecindeki deneyimlerimiz..

  Lisans mezunuyken iş bulmak çok kolaydı.Bu nasıl iş anlamadım??

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Mali Müşavir Olarak İş Bulamıyorum
  Konu Sahibi maniac_lord Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 07.Eylül.2016, 09:45
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Mart.2013, 09:30
 3. Bağımlı mali müşavir olarak çalışma hakkımız?
  Konu Sahibi nevarneyok Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 10.Ocak.2011, 12:32
 4. Mali Müşavir Olarak İş Arayanlar
  Konu Sahibi smmmatakan Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 36
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2010, 14:23
 5. İmza Yetkilisi Olarak, Mali Müşavir Olma
  Konu Sahibi ozoksel Forum Stajyer Sorunları
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 16.Haziran.2006, 23:02

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36