kamu işçi maaş

Konu: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  60

  SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  Arkadaşlar İyi hafta sonları;
  Ben geçen sene mayıs ayında S.M.M.M belgesini almaya hak kazandım ve henüz geçen hafta belgeyi almak üzere odaya başvurdum. Ama benim asıl sorunum bu değil ben şuanda 29 yaşındayım ve seneye 30 yaşıma gireceğim. bugüne kadar birçok işte üst düzey yönetici olarak çalıştım, Şuanda da çalışmaktayım ama ben yıllardır kendi işim olsun diye uğraş verirken erken yaşıma rağmen birçok yerde yöneticilik yapmış ve sorumluluk almışken, Yani bazı şeyleri gerçekten erken başarabilmişken şimdi 30 yaş sendromuna girdim ve hep geç kalınmışlık duygusu hissediyorum bu duygu her sabah kalkdığımda beni kemiriyo yani ;
  düşünüyorum ve diyorumki şuanda 30 yaşındayım kendi işim yok geleceğim iş verenin iki dudağı arasında, istediğim zaman tatil yapamıyorum, oğlum hastalandığında bile onunla doktora gitmek için bin dereden su getiriyorum sabah saat dokuzu biraz geçe işe gelsem iş verenin sanki tavrı değişiyo, kendimi kafese koyulmuş gibi hissediyorum, yani bunca yıl özgürlük için mücadele etmişken şuanda tamda geç kalma noktasındayım hatta her gün biraz daha geç kalıyormuşum gibi hissediyorum.
  Yine aynı düşüncelerin içinde sanki arkamdan gelenlere yani bakmak ile yükümlü olduklarıma bencillik yapıyormuşum gibi geliyor, yani ben tek başıma bu dünyada yaşayabilirim, evimin kirasını öderim, her akşam güzel yemekler yiyebilirim, ailemi gezmeye götürebilirim (sınırlıda olsa), bir araba alabilirim, onun borcunu ödeye bilirim (en az 36 ayda).
  ama sadece bu yani günlük ihtiyaçlarımı karşılayabilirim,ama 50-60 yaşıma geldiğimde elimde sadece belki emekli maaşım olur ve iş veren beni çıkartmak için bahane aramaya başlar. Peki bizim amacımız bumuydu babalarımızın amacı bu olsaydı hiç birimiz okuyamazdık ya da bazılarımız gibi şimdiden kendimizi sağlamda hissedemezdik ben bu konuda sanırım depresyondayım.

  bazen gaza geliyorum ve hemen gidiyim bi büro tutuyım diyorum orda da önüme bir sürü mali yük ve işsizlik süreci geliyor. sanırım bu durum kısır bir döngü .

  benim merak ettiğim bu şekilde düşünen sadece benmiyim yoksa herkesmi aynı, yani bu konuda bişeyler yapıla bilir de artık benimmi kafam basmıyor, durdummu bilmiyorum, yorumlarınız benim için yol gösterici nitelikte olabilir teşekkür ediyorum .


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  49

  Ynt: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  Sadece siz değilsiniz böyle düşünen.Stajımın bitmesine 1 yıl kaldı.Büromu açtığım günleri hayal ediyorum.Ceketimi omuzuma alıp çekip gitme özgürlüğünü verecek bu iş.Yine de karamsar olmamak lazım.)))

 3. #3
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.741

  Ynt: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  Sn. Mkoksoya
  Yol göstericilikten ziyade,paylaşmak isterim.
  Öncelikle genel manada şunu ifade edeyim ki, işletmede siz değerli meslek mensuplarını takdir ediyorum,esas mesleğiniz dışında çalışmanız halinde de diğer işgörenlere göre, işletmeye + değer katabileceğinize inanırım.
  Yine "genel anlamda" bahsettiğiniz hususların bir kısmı kısmende olsa herkesi ilgilendirir nitelikte."Dar anlamda" koşullar yönünden "bağımlı" ile "bağımsız"çalışan arasında farklılık olması doğal,zira herşeyden önce bağımsız çalışanın bir başkasından izin alma durumu yok,o sadece iş yoğunluğuna göre(sanki işinden izin alarak)hareket eder.
  İletinize 2 yönden açıklık getirmek isterim;
  a.İşyeri açısından,işveren var bunları asla sorun görmez,işveren vardır "izin"onun için problem.(bu konulara ilişkin elbette işyerinde düzen olmalı buna itiraz yok,yanlış anlaşılmasın)İşyerinizde bu ve benzeri konularda daha rahat olsaydınız yani bunları"problem"olarak görmeyen işyerinde çalışıyor olsaydınız rahatsızlık duymayacaktınız(bazen kısmen olabilir)"Kafes"durumu işverenin tutumundan kaynaklanıyor ve bu durum "zorunlu ihtiyaçları"görmenizi engelliyor,dolayısıyle de ailenize gerektiği gibi yardımcı olamadığınızı düşünüyor olmanızdan kaynaklanıyor,farkındasınız,işyeri değişikliğini düşünebilirsiniz.
  b.Sosyal hayat(yaşam)açısından,her konuda hedeflerimiz olmalı, olması gayet doğal,, "mesleğe"bağlı hedeflere"bağımlı"yada"bağımsız"çalışan olarak şu veye bu şekilde ulaşamamış da olabiliriz,du durumda doğal.(ulaşamama nedenlerine bu noktada girmiyor,artık meşhur şu"keşke"lafını tekrar etmek istemiyorum,çünkü hayat herşeye rağmen devam ediyor, olmuş ise hatalardan ders alalım,tekrar etmeyelim ve geleceğe bakalım)
  Bu ve benzeri konuları düşünen sadece siz değilsiniz,her birimizin farklı konularda farklı düşünce ve sorunları var,belki ben işyerinde böylesi problem yaşamıyorum ama işyeri dışında haricen başka tür sorunlarım olamaz mı?olabilir ve nitekim de var.
  Her şeyden önce siz aydın bir insansınız,diğer yönden bağımlı yada bağımsız(şartlar oluşursa "büro"neden olmasın!bu konuya meslek mensuplarının görüş sunması daha uygun olur) çalışmanın hesabını yaparak karar da verebilirsiniz.Daha yaşınız çok genç,ileriye bakınız,inanıyorum ki başaracaksınız.Henüz geç kalmış değilsiniz....

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aralık.2011
  Mesajlar
  53

  Ynt: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  sayın mkoksaya,
  Bende 1 yıla kadar SMMM ruhsatımı alacağım. Böyle düşünmenizi çok iyi anlıyorum ve size hak veriyorum. 7 yıl büro tecrübesinden sonra son 2 yıldır bağımlı olarak çalışıyorum ve ne olursa olsun hayırlısıyla kendi büromu açmayı hedefliyorum. Sizde inşallah hayalini kurduğunuz büronuza sahip olursunuz.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ekim.2009
  Mesajlar
  57

  Ynt: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  aynı yaştayız 1 ay sonra bende 30 yaşına gireceğim tabii siz benden bir adım öndesiniz evlisiniz ve çocuğunuz var bu boşluk bende de oluşmuştu yıllarca bir hedef peşinde koştuk SMMM RUHSATI! ruhsatı alınca hedefimiz kalmadı bu ruhsatla ne yapacağımızı düşünmeye başladık.zaten 2 seçenek var ya bağımlı olmak yada serbest çalışmak bende mayıs 2011 de belgemi almaya hak kazandım şubat 2012 de aynı düşüncelerle yani işverene bağımlı olmamak adına alelacele ofis kiraladım yaklaşık bir hafta sonra bir şirket kuruluşu yaptım. umut vaadetti tabi ama yeterli gelmiyor şu anda devamını beklemek inanın sadece sabır gerektiriyor, aklımdan acaba şirkette çalışıp kazanmaya devam etseydim de açmasamıydım burayı diye geçirmiyor değilim ama sabır edebileceğim yere kadar bekleyeceğim sonuçta bu işi yapanların çoğunu dinlesek aynı şartlarda bu işe başlamışlardır. sözün özü hiç birşey için geç kalmış değilsiniz 30 yaş başına 3 gelse de genç bir yaş ve hedeflerinizi gerçekleştirmek o kadarda uzak değil en zor olanı başarmışsınız elinizde ruhsatınız var. Şimdi önemli olan sizin için doğru kararı vermekten geçiyor. Allah kararınızda yar ve yardımcınız olsun.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  60

  Ynt: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  Çok teşekkür ederim Allah Hepimize yardım etsin, dilerim hayatta yaptığımız seçimler bizi ve arkamızdakileri başarıya ve mutluluğa ulaştırır.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ekim.2007
  Mesajlar
  19

  Ynt: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  aynı depresyonu uzun bir süre ben de yaşadım ve en sonunda kendi büromu açtım. Sadece bir müşteriyle . Masrafımı bile çıkartmıyor ama başta böyle olacağını göze almıştım. Tabi yine de bazen bu durum da insanı sıkıntıya sokuyor. Çok sabırlı olmak lazım.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  524

  Ynt: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  Alıntı mkoksoya Nickli Üyeden Alıntı
  .......istediğim zaman tatil yapamıyorum, .
  Alıntı CEMDEDE Nickli Üyeden Alıntı
  ....Ceketimi omuzuma alıp çekip gitme özgürlüğünü verecek bu iş.....
  Böyle bir şey yok. Emin olun, şu an ki işyerinizden daha fedakarca çalışacaksınız, mesai saatleriniz daha belirsiz olacak ve ay sonunda elinize geçen para dengesiz olacak, evet bir işvereniniz olmayacak ancak her bir mükellefiniz işvereniniz olacak, şirket defteri tutmanız halinde her bir ortak işverininiz olacak, vb.... Dolayısıyla depresyondan hemen çıkın.
  Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

 9. #9
  KEMALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  KEMALİST Guest

  Ynt: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  33 yaşındayım ve Temmuzda yeterlilik sınavına gireceğim... Yaşadığım karmaşayı anlatamam...

  Her zaman çıtayı çok yüksek tutmak mutluluğu getirmeyebilir... Olduğun yerden senin durumunda olmayanlara ve senin durumuna ulaşmaya çalışanlara bakarsan karamsarlığın azalabilir.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  72

  Ynt: SMMM yim ve sanırım depresyondayım

  Arkadaşlar ben ruhsatımı 2010 yılında aldım. şu an 32 yaşındayım ve istanbul' da büro çalışanıyım. 2200 tl maaş almaktayım cumartesi, pazar tatil. genel itibariyle rahat çalışan, özel işlerimi rahatlıkla izin sorunu yaşamadan halleden biriyim. Sonuçta sorumluluklarımı bildiğim için bana işverenin her hangi bir baskısı yok.

  Bağımsız olarak çalışmayı herkes gibi bende istiyorum ama büro kurmak, nitelikli müşteri bulmak ve tahsilat sıkıntısını çözmek kolay değil. Kendi işini kurmak pek tabiki de daha kazançlı olabilir bu kişiden kişiye değişir. Kendi işini kurmak, özgür olmak, emir altında olmamak, daha çok kazanmak, daha iyi şartlarda yaşamak kulağa hoş gelen kavramlar.

  Hayatta herşeyin bir karşılığı var. ne verirsen onu alırsın. Daha çok yukarılara çıkmak istiyorsan daha fazla efor sarfetmelisin bunlar doğru orantılı sözler.

  Ancak şartlar eşit değil bazı arkadaşlarımız daha avantajlı etrafı iş yapan kişilerle dolu bazılarımızın etrafında kimse yok. Yada evli çocuklu kısıtlı bütçe kımıldayacak gücü yok, risk almanın çok lüks bir durum olduğu kişiler var.

  Bende 1 sene öncesine kadar 30 yaş sendromlarına girmiştim. Sonra fark ettim ki bu hayatta insan isteği şeyleri yapamayabiliyor. Bunun sebebi ise kişisel başarısızlık, isteklerinde kararsızlık, çevresel faktörler, ekonomik durum ve herşeyden önemlisi kısmet. Bu harmanlama içinde yaşayıp gitmekteyiz. Hayat hızla ellerimizin içinden akıp giderken birde kendimize dert etmenin çok zararlı olduğu kanısına vardım.

  Birşeylerin en iyisini yapalım gerekli yerlerde girişimlerde bulunalım, hesaplanmış risklerden çekinmeyelim. Hayatın bize sunduğu ait olduğumuz yerimizde yaşam mücadelemize kendini yenileyen, geliştiren, herşeyi dert etmeyen bireyler olarak devam edelim.

  Birşeyler yapabiliyorsak yapalım, yapamıyorsak bulunduğumuz yerin kıymetini bilelim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sanırım Kandırılıyorum
  Konu Sahibi Ayşe25 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 06.Ağustos.2018, 21:10
 2. Smmm Belgem Olduğu İçin Depresyondayım
  Konu Sahibi laurama Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 24.Mart.2015, 10:01
 3. 28-29 Haziran SMMM Sınav Sonucunda Smmm Oldunuz Diye Arandınız mı?
  Konu Sahibi blackblack Forum Stajyer Sorunları
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 29.Ağustos.2014, 19:23
 4. Bağımlı Çalışan SMMM Başka Bir SMMM Şirkete Ortak Olur mu?
  Konu Sahibi ozbilek Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 26.Mart.2010, 16:19
 5. 24-25 Kasım SMMM Sınavını Kazanan ve Yeni SMMM Olanlar Buraya
  Konu Sahibi iasonion Forum Stajyer Sorunları
  Cevap: 28
  Son Mesaj : 31.Mart.2008, 16:11

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36