taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Öğrenci Yurdu Faturasını Gider Olarak Göstermek

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    4

    Öğrenci Yurdu Faturasını Gider Olarak Göstermek

    Merhaba,
    Erkek öğrenci yurdunda kalmaktayım.Babam fotoğrafçı.10 aylık senet imzaladık,her ay yurda ödeme yağtığımda karşılığında makbuzumu alıyorum.10. ayın sonunda yurttan fatura alıp bunu gider olarak göstermek istiyoruz.Bu mümkün mü?

    NOT:3600 TL YURT KONAKLAMA BEDELİ


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    88

    Ynt: Öğrenci Yurdu Faturasını Gider Olarak Göstermek

    Yapılan işle ilgili olmayan giderler gider olarak kaydedilemez.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    4

    Ynt: Öğrenci Yurdu Faturasını Gider Olarak Göstermek

    Alıntı marpaci1984 Nickli Üyeden Alıntı
    Yapılan işle ilgili olmayan giderler gider olarak kaydedilemez.
    Fatura babamın adına kesilecek.Yapılan işle ilgili olmaması ne demek anlayamadım?Konaklama bedeli bu sonuçta

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    39

    Ynt: Öğrenci Yurdu Faturasını Gider Olarak Göstermek

    babanızın gelirini % 10 una kadar yıllık gelir vergisi beyannamesinde gider olarka gösterilebilir. ancak deftere işlenmez ve kdv si indirim konusu yapılamaz.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    210

    Ynt: Öğrenci Yurdu Faturasını Gider Olarak Göstermek

    Alıntı shizoid Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı marpaci1984 Nickli Üyeden Alıntı
    Yapılan işle ilgili olmayan giderler gider olarak kaydedilemez.
    Fatura babamın adına kesilecek.Yapılan işle ilgili olmaması ne demek anlayamadım?Konaklama bedeli bu sonuçta
    Bu şu anlama geliyor:

    Babanızın yaptığı harcamalardan gider olarak gösterebilecekleri, fotoğrafçılık faaliyetini devam ettirmek için yaptığı harcamalar olmak zorundadır. Yani, işinin devamı için satın aldığı bir dijital fotoğraf makinesi için ödediği bedeli gider olarak kullanabilir. Fakat, tatil için gittiği yerdeki harcamaları, sizin yurt konaklama bedelinizi veya evde kullanmak için aldığı bir televizyonun bedelini gider olarak kullanamaz.

    Bununla beraber; Gelir Vergisi Kanunu'nun Diğer İndirimler başlıklı 89/2 maddesinde eğitim harcamaları için özel bir hüküm bulunmaktadır:

    Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir:

    Beyan edilen gelirin % 10'unu aşmaması, Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları


    hükmüne göre indirim konusu yapılabilir.

    Şöyle ki,

    Kaldığınız yurdun gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması,
    Kaldığınız yurdun Türkiye'de olması,
    Yaptığınız ödemelerin, kaldığınız yurttan aldığınız belgelerle tevsik edilmiş olması (makbuz yerine fatura olması gerektiğini düşünüyorum),

    şartlarının yerine getirilmesi durumunda gider olarak gösterebilir.


    çalışmak özgür kılar.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    4

    Ynt: Öğrenci Yurdu Faturasını Gider Olarak Göstermek

    Alıntı tuna07 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı shizoid Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı marpaci1984 Nickli Üyeden Alıntı
    Yapılan işle ilgili olmayan giderler gider olarak kaydedilemez.
    Fatura babamın adına kesilecek.Yapılan işle ilgili olmaması ne demek anlayamadım?Konaklama bedeli bu sonuçta
    Bu şu anlama geliyor:

    Babanızın yaptığı harcamalardan gider olarak gösterebilecekleri, fotoğrafçılık faaliyetini devam ettirmek için yaptığı harcamalar olmak zorundadır. Yani, işinin devamı için satın aldığı bir dijital fotoğraf makinesi için ödediği bedeli gider olarak kullanabilir. Fakat, tatil için gittiği yerdeki harcamaları, sizin yurt konaklama bedelinizi veya evde kullanmak için aldığı bir televizyonun bedelini gider olarak kullanamaz.

    Bununla beraber; Gelir Vergisi Kanunu'nun Diğer İndirimler başlıklı 89/2 maddesinde eğitim harcamaları için özel bir hüküm bulunmaktadır:

    Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir:

    Beyan edilen gelirin % 10'unu aşmaması, Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları


    hükmüne göre indirim konusu yapılabilir.

    Şöyle ki,

    Kaldığınız yurdun gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması,
    Kaldığınız yurdun Türkiye'de olması,
    Yaptığınız ödemelerin, kaldığınız yurttan aldığınız belgelerle tevsik edilmiş olması (makbuz yerine fatura olması gerektiğini düşünüyorum),

    şartlarının yerine getirilmesi durumunda gider olarak gösterebilir.


    Kalınan yurdun gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olup olmadığını bilmiyorum.
    Kaldığım yurt Türkiye'de.
    Tüm ödemeler sonunda yurt tarafından fatura kesilecek.

    Cevaplarınız için teşekkür ederim.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    88

    Ynt: Öğrenci Yurdu Faturasını Gider Olarak Göstermek

    Alıntı tuna07 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı shizoid Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı marpaci1984 Nickli Üyeden Alıntı
    Yapılan işle ilgili olmayan giderler gider olarak kaydedilemez.
    Fatura babamın adına kesilecek.Yapılan işle ilgili olmaması ne demek anlayamadım?Konaklama bedeli bu sonuçta
    Bu şu anlama geliyor:

    Babanızın yaptığı harcamalardan gider olarak gösterebilecekleri, fotoğrafçılık faaliyetini devam ettirmek için yaptığı harcamalar olmak zorundadır. Yani, işinin devamı için satın aldığı bir dijital fotoğraf makinesi için ödediği bedeli gider olarak kullanabilir. Fakat, tatil için gittiği yerdeki harcamaları, sizin yurt konaklama bedelinizi veya evde kullanmak için aldığı bir televizyonun bedelini gider olarak kullanamaz.

    Bununla beraber; Gelir Vergisi Kanunu'nun Diğer İndirimler başlıklı 89/2 maddesinde eğitim harcamaları için özel bir hüküm bulunmaktadır:

    Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir:

    Beyan edilen gelirin % 10'unu aşmaması, Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları


    hükmüne göre indirim konusu yapılabilir.

    Şöyle ki,

    Kaldığınız yurdun gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması,
    Kaldığınız yurdun Türkiye'de olması,
    Yaptığınız ödemelerin, kaldığınız yurttan aldığınız belgelerle tevsik edilmiş olması (makbuz yerine fatura olması gerektiğini düşünüyorum),

    şartlarının yerine getirilmesi durumunda gider olarak gösterebilir.




    Eğer 18 yaşınızı geçtiyseniz gider olarak gösterme imkanı bulunmamakta. Bununla ilgili özelge mevcut


    İlgili özelge;

    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

    (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

    Sayı : B.07.4.DEF.0.34.11/GVK-89/2

    Konu : Üniversitede eğitim gören 22 yaşındaki çocuk için yapılan eğitim harcamalarının gelir vergisi matrahının tespitinde indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hk.

    İlgi : ?..2009 tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde, ?Vergi Dairesi?nin ?. vergi kimlik numaralı mükellefi olduğunuz, özel bir üniversitenin 3. sınıfında okuyan 22 yaşındaki oğlunuza ait yabancı dil kursu aldığı ? Ltd.Şti?nin ?.2008 tarihli faturası ile düzenlemiş olduğu 1.560 TL tutarındaki eğitim kurs bedeline ait harcamayı gelir vergisi matrahınızın tespitinde indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hususu sorulmaktadır.

    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun ?Diğer İndirimler? başlıklı 89. maddesinde, ?Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir.

    2. Beyan edilen (5281 sayılı Kanunun 43/8-c maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik; 01.01.2005, Yürürlük; 31.12.2004) gelirin % 10'unu aşmaması, Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları.

    ?? hükmü yer almaktadır.

    Bu hükme göre, özel bir üniversitede eğitim gören 22 yaşındaki oğlunuz için yaptığınız (yabancı dil kursu harcamalarının) eğitim harcamalarına ait ödemeleri, oğlunuzun 18 yaşından büyük olması nedeniyle ( Gelir Vergisi Kanunu?nun 89/2 maddesinde yer alan küçük çocuk ifadesinden 18 yaşını doldurmamış ve mükellef tarafından bakmakla yükümlü olunan çocukların anlaşılması gerektiğinden ) küçük çocuk sayılmadığından yıllık gelir vergisi matrahınızın tespitinde indirim konusu yapılması mümkün değildir.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.


    Grup Müdür V.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Çıkış Bildirgesini Süresinden Önceki Tarih Olarak Göstermek
    Konu Sahibi pokepolat Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 21.Şubat.2018, 22:34
  2. Gider Göstermek İçin Şirket Türü Fark Eder mi ?
    Konu Sahibi Cats Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Nisan.2016, 23:11
  3. Cevap: 7
    Son Mesaj : 02.Temmuz.2015, 22:09
  4. Şahsıma Ve Şirketime Kayıtlı Olmayan Aracın Masraflarını Gider Göstermek
    Konu Sahibi uka292003 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Mart.2015, 09:01
  5. Öğrenci Yurdu Açılışı
    Konu Sahibi mithat48 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Şubat.2007, 10:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36