taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Mükellef Bildirimi

Mükellef Bildirimi

Biliyorsunuz hepimizin başında bu mükellef bildirimi bulunmakta. Burada asıl çoğu kişinin atladığı konu ise mükellef bildiriminde adreslerin UAVT deki adreslerle uyumlu olması gerekmektedir.
    Benim 3 mükellefimde uavt ye göre adreslerinde mahalle isimleri farklı çıkmaktadır. Şimdi bu mükelleflerin yada bir çok mükellefimizin belediyece mahalle yada sokak ismi belli zamanlarda değişmekte ve mükellef adres değiştirmesede adresinin isminde farklılık oluşmaktadır.
    Bunun için mükellef bildiriminde UAVT ye göre doğru adresi bildirsek ancak v.d. de sicil kaydında eski adresimiz kalsa ne gibi bir durumla karşılaşabiliriz ? sonuçta yanlış bildirimin cezası VUK355 e bağlandı yani bildirimi doğru yapmak durumundayız.
    Bu durumun sebebine gelincede adres değiştirmek iş değil ancak bir adres değiştirdiğimizde kapasite raporundan tutunda sanayi sicil belgesine kadar arada fatura irsaliye vb. belgeler yani ne varsa değişecek belediye kafasına göre yılda 5 kere adres değiştirse biz 5 kere bu işlemleri yapamayacağımızdan bu hem mükellefe hemde biz meslekdaşlara külfet oluşturmaktadır

Ynt: Mükellef Bildirimi

Alıntı stonhand Nickli Üyeden Alıntı
    Benim 3 mükellefimde uavt ye göre adreslerinde mahalle isimleri farklı çıkmaktadır.
    uavt bilgilerine ( güncel adres ) nasıl ulaştınız acaba ?
    Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

internet vergi dairesi - bilgi girişi - mükellef bildirimi -
    adres kısmına kadar geldim urad uavt sistemi açılıyor aynı caddede mükelefin mahallesine baktığımda kapı nosu yok ancak aynı cadde başka bir mahalle isminde kapı nosu var.
    Görülüyor ki bu konu çok ilgi çekmedi mayısta gene millet birbirine ne yapıcaz ceza gelirmi diye sormaya başlar ama neyse bizim meslekdaş hep işini son güne bırakan olduğundan bildirimin songününe 2 ay öncedenbaşlık açarsak olacağı bu.

Bir başka sorunda birden fazla kişiye ait işyerlerinin bildirimi. Tek işyeri fakat birden fazla sahip durumu ve yanyana birden fazla işyerinin birleştirilerek kullanılması ve mülk sahiplerinin farklı kişiler olması durumunda ne yapılacak?
    Birde bu adres bilgisi olarak mülk sahibinin ikamet adresi mi yoksa işyerinin adres bilgisimi isteniyor?
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

sgk işyeri numarası 26 karakter olmalı diyor. ben 23 görüyorum. karşılaşıpta aşan varmı?
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Kiracı olanlar için, mülkiyet sahinin T.C kimlik numarası isteniliyor ama mülkiyet Belediye ye ait ise ???
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Alıntı prof67 Nickli Üyeden Alıntı
    sgk işyeri numarası 26 karakter olmalı diyor. ben 23 görüyorum. karşılaşıpta aşan varmı?
    3 hane aracı kodunu da istiyor. Aracı kodunuz yoksa son kısma "000" girmelisiniz.

Alıntı muhasebe Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba ;

Kiracı olanlar için, mülkiyet sahinin T.C kimlik numarası isteniliyor ama mülkiyet Belediye ye ait ise ???
    Şahıs olmayanlarda Vergi no girilmesi yeterli.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

işte hepimizin başına dert olacak soruyu sorduk ama dikkate alınmadı biz bu uygulamayı SGK da yaptık UAVT ye göre adresi değiştir dediler sistemde uavt ye göre olan adresi girdik ancak sgk ya herhangi bir adres değişikliği bildirmedik sorunsuz işlerimize devam ettik şimdi bu bildirimi GİB e yapacağız adamın adresinin ismi değişmiş yok efendim kapı nosu değişmiş şimdi biz her değişiklik için kapasite ,sanayi sicil fatura v.b. evrakları değiştirecekmiyiz yani biz belediyedekilerin keyfi gelsin diye yılda 1-2 kere mahalle yada sokak adı değiştirdiklerinden herhangi bir bildirimde bulunmadık.
    Sorunda şu şimdi ne yapacağız adamın mahalle ismi uavt de farklı vergi dairesinde farklı devletin resmi kurumları bile yeri geliyor farklı adres yazıyor şimdi biz ne yapacağız uavt ye göre adres bildirsek ancak v.d. deki adres farklı olsa işlem yapmasak en fazla adres değişikliği bildirmediğimizden 2.derece özel usulsüzlük yeriz ve tabiki vergi dairesi bunu yakalarsa kesiyor yakalamama ihtimali varmıdır bazı adreslerde ise uavt sisteminde adres bulunmamaktadır yani bu uavt işinde sgk üstümüze gelmedi yırttık ancak maliye üstümüze gelirse bir sürü smmm nin canı yanacak bir sürü özel uslsüzlük cezası kesilecek ama kimsenin umruna değil ne diyeyim

stonhand emin değilim ama mükellef bilgi girişinde yeni bilgileri girdikten sonra vergi dairesine adres değişikliği için bilgi dilekçesi yazılması gerektiğini pek düşünmüyorum. otomatik olarak değişeceğini düşünüyorum.
    ticaret odasına gelince orada bir adres değişikliği belki yapılması gerekebilir ama, yapılmasada ordan da bişey çıkacağını sanmıyorum. çünkü ticaret odaları şu an uavt sistemine bağlı değil. kaldıki ticaret odalarıda uavt sistemine bağlandıklarında sizden adres değişikliği bekleycekler, fakat bunu belediyeden (eğer belediye sokağın adına değiştirmiş ise) alacağınız bir yazı ile ticaret odasına başvurup resen yaptırabilirsiniz. sizden ücret talebinde bulunmazlar.
    S.M.M.M Demek Her Zorluğa Göğüs Gerebilen, Mük.355 Hariç Hiçbirşeyden Korkmayan Kimse Demektir

SORU 1 - Mükellefim bakkalcılar odasına kayıtlı. bakkalcılar ve tekel odasını seçiyorum ve karşısına oda sicil numarasını yazıyorum. daha sonra kaydetip ana ekrana dönüyorum. tekrar mükellefin girdiğim bilgilerini kontrol ettiğimde otomatik olarak terziciler odasına dönüyor. aynısını elektrikçiler odasına kayıtlı olan müşterim içinde yaptım ondada tekrar baktığımda terziciler odası çıkmıştı. dene yapıp bilgi veren olursa sevinirim.

SORU 2 - Market müşterim var şube li. aynı faaliyet konusu olduğu için satışlarını merkez ve şube olarak ayırmadım. şube ve merkez formunu doldururken brüt satışlara her iki bildirimdede aynı tutarı yazıyorum bu konuda açıklama varmı? illa merkez ve şube satış toplamları ayrılmalımı?
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)