kamu işçi maaş

Konu: Serbest Meslek Makbuzunda Yapılan Tevkifatın İade Alınması

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  14

  Serbest Meslek Makbuzunda Yapılan Tevkifatın İade Alınması

  Arkadaşlar yeni büro açtım 1 yıllık falan.[color=red]Adi ortaklık şeklinde 2 ortağız.Adi ortaklıklarda kdv, muhtasar yönünden ortak ; geçici ve gv yönünden ayrıyız ortağımla.
  Benim sorum şu:
  -Ortağım gelir vergisinde sm makbuzundan kesilen tevkifatları mahsup etti. fakat benim zararım var iade talep edeceğim.Nakit iadesinde nasıl bir prosedür izleniyor?
  yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  1.516

  Ynt: Serbest Meslek Makbuzunda Yapılan Tevkifatın İade Alınması

  252 sayılı GVK Genel tebliğine göre, 10.000,00-TL'ye kadar olan nakit iadeler incelemeye gerek olmaksızın iade ediliyor.
  İade için yukarıda sayılı Tebliğ göre dilekçe yazmalı ve kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin listeyi doldurup talep de bulunmalısınız.
  "
  1.3.2. Nakden İade

  Nakden iade taleplerinin dilekçe ile yapılması şarttır. Tevkif yoluyla kesilen vergilere ilişkin nakden iade edilecek tutarın 10 milyar lirayı geçmemesi halinde iade talebi, yıl içinde yapılan tevkifatlara ilişkin tablo (Ek: l) ile birlikte;

  - Ücret ve gayrimenkul sermaye iradına ilişkin olması halinde ücretlere ilişkin olarak işveren tarafından verilen ve kesintinin yapıldığını gösteren yazının, gayrimenkul sermaye iradına ilişkin olarak kira kontratının,

  - Menkul sermaye iradına ilişkin olarak kesintiyi yapan bankalar, özel finans kurumları, aracı kurumlar ve diğer kurumlar tarafından düzenlenen ve vergi kesintisinin yapıldığını gösteren belgenin,

  - Serbest meslek kazancına ilişkin olarak vergilerin sorumlu adına tahakkuk ettiğini gösteren ilgili saymanlık yazısının,

  - Ticari kazançlar ve zirai kazançlara ilişkin olarak tevkif yoluyla kesilen vergilerin vergi sorumlusu tarafından ilgili vergi dairesine ödenmiş olduğuna ilişkin belgenin,
  ilgili ku rumca onaylanan bir örneğinin dilekçeye eklenmesi koşuluyla inceleme raporu ve teminat aranmaksızın yerine getirilir.

  Nakden yapılacak iade taleplerinin 10 milyar lirayı aşması halinde, 10 milyar lirayı aşan kısım Vergi Usul Kanununa göre vergi inceleme yetkisi bulunanlarca yapılacak inceleme sonucunda düzenlenecek vergi inceleme raporuna göre iade edilir. l0 milyar liraya kadar olan kısım ise, dilekçe ekinde yukarıda belirtilen belgelerin yer alması koşuluyla teminat aranmaksızın ve inceleme raporu beklenmeksizin iade edilir.

  İade talebi teminat gösterilmesi halinde inceleme sonucu beklenmeksizin yerine getirilir. Teminat olarak 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 10 uncu maddesinin l, 2 ve 3 numaralı bentlerinde sayılanlardan bir veya bir kaçı gösterilebilir. Banka teminat mektuplarının (süresiz-şartsız) paraya çevrilmeleri konusunda hiçbir sınırlayıcı şart taşımaması ve 4389 sayılı Bankalar Kanunu hükümlerine göre faaliyette bulunan bankalar veya özel finans kurumları tarafından düzenlenmiş olması gerekir.

  Nakden iade talebinin 100 milyar liraya kadar olan kısmı mükellefle süresinde tam tasdik sözleşmesi düzenlemiş yeminli mali müşavirce düzenlenecek tam tasdik raporu uyarınca iade edilir. İade talebinin 100 milyar lirayı aşan kısmının iadesi ise denetim elemanlarınca düzenlenen vergi inceleme raporu sonucuna göre yerine getirilir.

  Genel ve katma bütçeli idarelere, il özel idarelerine, belediyelere, köylere ve sermayelerinin en az % 51 veya daha fazlası bu kurumlara ait işletmelere yapılacak iadeler, bu Tebliğde belirtilen belgelerin ibrazı üzerine miktara bakılmaksızın inceleme raporu ve teminat aranılmadan yerine getirilir.

  Nakden iade edilebilir aşamaya gelen alacağın üçüncü şahısların vergi borçlarına mahsubu talep edilebilir. Bu mahsup işlemine ilişkin verilecek dilekçede (Ek: 2), lehine mahsup talebinde bulunulan kişinin adı-soyadı veya unvanı, vergi kimlik numarası, bağlı olduğu vergi dairesi ile borcun türü, miktarı ve dönemi bildirilir. Bu şekilde yapılan mahsup talepleri düzeltme fişinin onaylandığı tarih itibariyle yerine getirilir.

  İade talebinin kısmen mahsuben kısmen nakden olması halinde, söz konusu talepler bu Tebliğde yer alan açıklamalar çerçevesinde ayrı ayrı değerlendirilir. Dolayısıyla talebin tümünün nakit iadesi olarak kabul edilerek işlem yapılması söz konusu değildir.

  Nakden iade talepleri ile ilgili olarak bu Tebliğin 1.3.2. bölümünde belirtilen belgeler, talep edilen tutarın tamamı için aranılacaktır."
  İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  14

  Ynt: Serbest Meslek Makbuzunda Yapılan Tevkifatın İade Alınması

  Teşekkürler cevabınız için kolay gelsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Serbest Meslek Makbuzunda Stopaj
  Konu Sahibi Esraece Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Eylül.2018, 19:59
 2. Serbest Meslek Makbuzunda Özlü Söz Hk.
  Konu Sahibi SinanN Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 20.Şubat.2017, 18:46
 3. Serbest meslek makbuzunda kdv almak
  Konu Sahibi ugur6666 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 24.Ağustos.2011, 10:15
 4. Serbest Meslek Makbuzunda Kırtasiye Bedeli
  Konu Sahibi talcid Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 11.Ocak.2007, 17:02
 5. Serbest Meslek Makbuzunda Stopaj Gösterilmemesi
  Konu Sahibi aslanm Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Aralık.2006, 18:40

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36