Konu: S.M Mali Müşavirlik Ruhsatım Var...

S.M Mali Müşavirlik Ruhsatım Var...

Arkadaşlar Mali Müşavirlik ruhsatımı aldım. Müşteri portföyü olup ta ruhsatı olmayan veya denetim şirketi kurmak için mali müşavir arayan herkes paylaşsın...

Ynt: S.M Mali Müşavirlik Ruhsatım Var...

Müşteri portföyü olupda ruhsatı olmayanlar 500-750 TL arasına ruhsatı kiralıyorlar SMMM yi adına açtıkları büroya dahi sokmuyorlar , Denetim işine girersende denetim işi YMM lerde SMMM ruhsatını ne yapsınlar YMM lerin yanında zaten ruhsatlı dolu birde yasa TBMMM de delik deşik oldu hangi denetim neyin denetimi bir heyecanla alınan ruhsatlar duvara süs oluyor keşke almadan önce biraz daha düşünseydiniz.

arkadaşım iyi güzelde bu kadar insanın hepsi mi düşünmedi bu ruhsatı alırken herkes mi boş yere aldı herkes mi duvara asmak için aldı. bu belge için harcanan paralar harcanan emek aylık 500 veya 750 TL kira için mi? gerçekten neden aldı bu kadar insan bu belgeyi... ben araştırdım araştırmaz olurmuyum bu belge sahibi insanlar şu an şirketlerde 3.000 4.000 TL arası en kötü maaş alıyorlar. bürosu olanlar 50 ile 100 defter tutuyor. Denetim işine de gelince eğer bu işi YMM lere bırakacaksak sorunu kendimizde arayalım. Cesaret edip biz kuralım denetim firmalarını

Yahu sen nerde yaşıyorsun nerden duydun kulakdan dolma yalan yanlış bilgilerle büyük hayallerle yüksekten uçma. Kim 3000-4000 almış şirketlerde muhasebe müdürü yada uzmanı sıfatındaki adamlar bile o parayı alamıyor millet iş bulamıyor belgeliler işsiz işsiz dolanıyor sen gelmişsin 3000-4000 den bahsediyorsun bürolarda 50-100 defteri nerden çıkardın yahu davulun sesi uzaktan bu kadarmı hoş geliyor.
    Denetimi YMM lere bırakacaksak demişsin yahu denetim zaten YMM lerdeydi şuanda mecliste denetim yapılacak şirketlere ciro rakamı belirleniyor ve 50 milyon TL lerden bahsediliyor bak bakalım 50 milyonu geçtim 10 Milyon TL üzeri cirolu şirketlerin defterini kim tutuyor hangi SMMM nin 10 milyon ciro üzeri defteri var, rakam zaten bunun üstüne çıktığında vergi dairesi tam tastik raporu istiyor yoksa gel inceleyeceğim diyor yeni TTK da tam tastik yapılan şirkete aynı YMM denetimde yapabiliyor yani herşey ayarlanmış durumda siz daha neyin denetiminden bahsediyorsunuz.
    Birde herşeyin azı karar ilkokul mezunundada sizdeki belgeden var ortaokul mezunundada piyasada 80bin SMMM var her sınav döneminde biner kişi daha ekleniyor yani aldığınız belge matah bişey değil 750 TL ye kiralıycak adam bulursanızda öpün başınıza koyun çünkü piyasada 500 e bile temiz belge kiralayan bir sürü adam mevcut. Hayallarle yada büyük beklentilerle bu belgeyi almak iyide sonu hep hüsran hep hüsran.

evet SMMM lerin durumu içler acısı şuanda ama yinede biraz da kişinin kendine bağlı stonhand arkadaşım bu kadar kötümser olmayın 3000-4000 nerde diyosunuz da benim arkadaşım daha ruhsatını almadı bir dersi var ama 3500 tl işe başladı kısa bir zaman önce çünkü çok donanımlı kendisi yani birazda kendimizde arayalım bazı şeyleri lütfen...bu mesleği ayaklar altına alanda bazı SMMM'ler yukarıya çıkaranda yine kimi SMMM'ler....

3500-4000 gibi rakamlar çok üst rakamlar çok çok donanımlı ve çok iyi şirketlerde çalışan adamların aldığı rakamlar ki o şirketlerede içerde tanıdık olmadan sağlam referans olmadan girmek zaten imkansız ha giren varmıdır tabiki vardır yüksek maaşda alabilirler ancak bunlar çevrenize baktığınızda bir elin parmağını geçmez.
    Piyasada 1000-2000 arasına çalışan yada çalışacak durumda olupda iş bulamayan bir sürü adam var SMMM deyince sanki ünvanın içi dolu zannediliyor ancak ünvanın içi tamamen boş içini doldurmakda bize kalmış ancak piyasada beş değil on değil 80.000 SMMM var hatta şunuda ekleyeyim gittiniz sağlam bir şirkete başvurdunuz sırf SMMM belgeniz olduğu için bile işe alınmıyorsunuz tepedeki meslekdaş sizi kendine rakip görmesin hemen eleyiveriyor yani belge almak zormu zor ama belge hiçbir işe yaramıyor hatta iş arayışlarında dezavantaj bile oluyor.
    Belgeyi yeni alıpda çok yüksek beklenti içinde olanlar kendini geliştirmiş donanımlıysa bir şekilde iş buluyor ancak diğerleri çok büyük hayal kırıklığı yaşıyor belgeyi duvara asıp pazarlamacılık yapan bir sürü tanıdık var ne diyeyim.

stonhand sana yalan borcum yok etrafımda söylediğim maaşları alan hatta belgesi olmadan alan o kadar çok kişi var ki anlatsam inanamazsın. yeni büro açan arkadaşlarımın daha 1 yılı dolmadan 30 a yakın defterleri oluyor. bunları gördüğüm için yazıyorum. daha yeni bir arkadaşım bir firmaya muhasebe müdürü olarak girdi sen şimdi bu kadar da olmaz diyeceksin ama söylediğim rakamlardan bile yüksek maaşa girdi. Birde donanımdan bahsediyorsunuz emin olun ki YMM SMMM olmuş bir çok meslektaş herşeyi bilmiyordur aten bilmesi de düşünülemez. Adam kurumsal bir firmaya müdür olarak başlıyor altında zaten beyanname dolduran hesaplara işleyen 3-4 tane muhasebeci var işi onlar yapıyor o kontrol ediyor ve dediğim ücretleri alıyor

sn friko1907 herşey bu kadar güzel SMMM belgesi bile olmayanlar 4000 üzeri maaşla işlere başlıyorlar , yeni SMMM ler 3500-4000 e havada karada iş buluyorlar bürocular her yıl 30 defter ekliyor tahsilat sıkıntısıda yok herşey güllük gülistanlık memlekette büro açmayanı dövüyorlar yani o kadar peki sorması ayıp sizin burada ne işiniz var
    '' Arkadaşlar Mali Müşavirlik ruhsatımı aldım. Müşteri portföyü olup ta ruhsatı olmayan veya denetim şirketi kurmak için mali müşavir arayan herkes paylaşsın... ''
    herşey bu kadar güzelse siz neden 3500-4000 e iş aramıyorsınızda ruhsatı olmayan biriyle ortaklık kurmaya yada denetim şirketi kurmaya çalışıyorsunuz gidin 3500-4000 e temiz bir kurumsalda iş başı yapın olmadı gidin büro açın her yıl 30 defter tutun heleki ilk yılda 30 defter gelsin zaten kardasınız herşey bu kadar güzel ve düzgünse belgesi olmayanlar bile 4000 üzeri maaşa iş başı yapıyorsa sizin yenibir müşavir olarak burada işiniz ne ??

Alıntı stonhand Nickli Üyeden Alıntı
    sn friko1907 herşey bu kadar güzel SMMM belgesi bile olmayanlar 4000 üzeri maaşla işlere başlıyorlar , yeni SMMM ler 3500-4000 e havada karada iş buluyorlar bürocular her yıl 30 defter ekliyor tahsilat sıkıntısıda yok herşey güllük gülistanlık memlekette büro açmayanı dövüyorlar yani o kadar peki sorması ayıp sizin burada ne işiniz var
    '' Arkadaşlar Mali Müşavirlik ruhsatımı aldım. Müşteri portföyü olup ta ruhsatı olmayan veya denetim şirketi kurmak için mali müşavir arayan herkes paylaşsın... ''
    herşey bu kadar güzelse siz neden 3500-4000 e iş aramıyorsınızda ruhsatı olmayan biriyle ortaklık kurmaya yada denetim şirketi kurmaya çalışıyorsunuz gidin 3500-4000 e temiz bir kurumsalda iş başı yapın olmadı gidin büro açın her yıl 30 defter tutun heleki ilk yılda 30 defter gelsin zaten kardasınız herşey bu kadar güzel ve düzgünse belgesi olmayanlar bile 4000 üzeri maaşa iş başı yapıyorsa sizin yenibir müşavir olarak burada işiniz ne ??
    söylerken ne kadar kolay 'senede 30 defter'

Alıntı eylülll Nickli Üyeden Alıntı
    evet SMMM lerin durumu içler acısı şuanda ama yinede biraz da kişinin kendine bağlı stonhand arkadaşım bu kadar kötümser olmayın 3000-4000 nerde diyosunuz da benim arkadaşım daha ruhsatını almadı bir dersi var ama 3500 tl işe başladı kısa bir zaman önce çünkü çok donanımlı kendisi yani birazda kendimizde arayalım bazı şeyleri lütfen...bu mesleği ayaklar altına alanda bazı SMMM'ler yukarıya çıkaranda yine kimi SMMM'ler....
    Sayın Eylüll'ün dediği gibi iş kişinin kendisinde bitiyor arkadaşlar. Üniversiteden mezun olupta dershanelere giderek öss gibi bu sınavlara hazırlanan belgeyi alan arkadaşlar var. Kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, ne kadar donanımlı olduğunuzla alakalı bu durum. Şuan 2 yıllık stajyerim max:1,5 yıl sonra belgemi alırım kısmetse tam kurumsal olmayan bir firmada uzman olarak çalışıyorum o bahsettiğiniz rakamları çok şükür alabiliyorum. 2-3 yıl sonra çok daha iyi olacaktır. (yaşım 24)
    Saygılar,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)