kamu işçi maaş

Like Tree11Beğeni

Konu: Hiç Mükellefi Yok İken Ofis Açma Cesaretini Göstermiş Olan Meslektaşlarımız Var mı ?

Vallahi arkadaşlar daha iyi özetlemiş heleki büroculukta üç beş mükellefin var arkadaş şu tahsilat sorunu yokmu adamın ömrünü bitiriyor. Defteri kafasına atsan olmuyor çünkü müşterin yok para almasan ne yapacaksın evde çoluk çocuk açmı kalacaksın şuanki düzende heleki parasal yönden güçsüz bir büroysan mükellefin sana işi düşmeden para vermesi imkansız an son mükellefimin birine sgk borcundan dolayı haciz yazısı gönderdi adam beni arıyor ağbi git şu işi hallet tamam kardeşim şu birikmiş borcunu öde hemen halledeyim dedim cevap tamam ağbi sonra 1 hafta ses soluk yok sivri zekalı bir meslekdaş buna akıl vermiş mükellef ne kadar arabası varsa satıyor adam müşavirlik parasını verip taksitlendirmektense arabalarımı satarım daha karlı diyor ve arabasını satıyor hoş sonrasında e hacizle devlet parayı söke söke alınca ağbi ne yapıcaz diye kapıya geliyorlarda yapacak birşey yok mükelleflerde de zihniyet bozuk.

Benim hiç mükellefim yokken 1,5 yıl önce gözümü karartıp, tabiki çok sevgili eşimin de desteğiyle büromu açtım. Daha doğrusu sağolsun çok sevdiğim bir Mali Müşavir arkadaşımın yardımıyla, onun bürosuna masraf ortağı olarak katıldım. Tabi bu ilk baştaki sabit masraflar konusunda beni çok fazla zorlamadı. Büro işine başladığımda kendi defterim haricinde bir defterim yoktu. Ama şuan kendim dahil 10 mükellefim var. 5 bilanço 5 işletme defteri. Ve bunların hiçbiri akraba vs ile gelmedi. Zaten İstanbullu olmadığım için ailem ve akrabalarım başka şehirde. Tanıdıklarımda başta söz verip sonra yan çizdiler. Onun için büro açma düşüncesi olan arkadaşlar başta size söz veren akraba ve tanıdıklarınızın sözüne pek itibar etmeyin. Hepsi aynı değil tabi ama genelde bu böyle. Denemekte fayda var diye düşünüyorum şayet bürocluk istiyorsanız ve ilk etapta size maddi destek olabilecek bir aileniz varsa diye düşünüyorum...

umut verici bir mesaj tesekkurler

1 mart itibariyle büro açılışını yapmayı düşünüyorum yaşım 28 mükellef deseniz 5 bulunduğum yerde küçük bir yer tuttum 7000 gibi bir masraf yapıcam ( oda kayıt 4100 , luca 450 mobilya 1500 yazıcı v.b 1000 ) ve büroyu açıcam 1 yıl kadar masrafları karşılayacak gücüm var belki daha fazlada sürebilir süre denemek istiyorum ne olur bilemem ama ileride keşke dememek için sonuçta stajlarımın hepsini bürolarda yaptım hazır gücüm varken denemek gerekir bence 1 yıl sonunda durum değerlendirmesi yapıp devam mı yoksa başka bir şirkette bağımlı olarak mı çalışayım diye bir düşünecem şimdilik durumum bu bakalım zaman ne göstericek

Alıntı KUBİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 mart itibariyle büro açılışını yapmayı düşünüyorum yaşım 28 mükellef deseniz 5 bulunduğum yerde küçük bir yer tuttum 7000 gibi bir masraf yapıcam ( oda kayıt 4100 , luca 450 mobilya 1500 yazıcı v.b 1000 ) ve büroyu açıcam 1 yıl kadar masrafları karşılayacak gücüm var belki daha fazlada sürebilir süre denemek istiyorum ne olur bilemem ama ileride keşke dememek için sonuçta stajlarımın hepsini bürolarda yaptım hazır gücüm varken denemek gerekir bence 1 yıl sonunda durum değerlendirmesi yapıp devam mı yoksa başka bir şirkette bağımlı olarak mı çalışayım diye bir düşünecem şimdilik durumum bu bakalım zaman ne göstericek
    Hayırlı olsun Kubil. Ben de şirket de çalışıyorum ama belgem bir işe yaramıyor, başka bir SMMM var. Ben de artık şirketden sıkıldım ve bir arayış içindeyim. Büro açmaya çevrem yok, mükellef bulamam gibi... Sana bol kazançlar...
    SMMM Aturkan; İyi çalışmalar, gününüz güzel geçsin...

Büro açan arkadaşların tanıdık, akraba gibi çevrelerin defterlerinin vermemelerinin sebebi bence mali durumun bilinmesinin istenmemesidir. Ne de olsa tanıdık, akraba, arkadaşta olsa bu gibi bilgelerin verilmemesi önemlidir. Bu açıdan bakınız... Bence temel gerekçe bu.. Ve kimse büro açarken bu gibi kişilere güvenmezsin..

şimdi arkadaşlar bende büyük bi kararsızlık içindeyim.stajım sürerken spk bağımsız denetim lisansımı aldım aralık 2012 sınavında da 7/7 yaptım yeterliliği kazandım.3 yıldır aynı büroda stajımı yapıyorum ama büroda aldıgım rakam çok komik tabii staj zamanı bunu cok dert etmedım sonucta işi ögrenıyordum ve staj yaptıgım kişi benı bu meslegi yapmaya yönlendiren kişi , aynı zamanda uzaktan akraba.ama şimdi sınav kazanınca artık konusacagız tabii bu konuyu ve sartları .tahminimce çok ıyı bi öneri alamayacagım.mükellef dersenız 2 tane işletme defteri bi buro acmak istesem ilk 1-2 sene masrafımı karsılayacak maddi gücüm var ama sonucta bu durum beni maddi olmasada sıkıntıya sokacaktır.bulundugum sehir de nufus 300,000 olsa nasıl mukellef bulacam insan dusunmeden duramıyor. tabii ki herkeste oldugu gibi çevremde buroyu aç defter hazır gıbı muhabbetler oluyor ama ne kadarı olur o da şüpheli.nasıl hareket etmek gerekir bende bilmiyorum .sınavda en az 1 dersimin kalacagını dusunuyordum yani kazanmam surpriz oldu gibi.yoksa bu planları 5-6 ay sonraya atmıstım şimdi kazanınca hızlı karar vermem gerekecek.büroda 100 defter (buyuk cogunlugu ) bilanço 2-3 işi bilen eski eleman var bide bunların egoları var tabii sizce buroda kalırsam ne kadar istemeliyim ve getirecegım defterler olursa pay oranı nasıl olmalı , yada kendım mı fatura kesmelıyım yoksa suankı durum mu devam etsın.bunların artıları eksılerını ıyı bilmem lazım .yani kabaca durum bu ne yapmak gerekir.fikir verecek arkadaşlar olursa sevinirim.

arkadaşlar bnmde staajımın bitmesine 3 ayım kaldı kısmetse giricem temmuz sınavına ve halledicem bu yükü. hedefim büro açmak. size sorum 20.000 tl kadar birikimim var. ilk etaptada başabaş noktasına gelecek muh ücreti toplayabileceğimi düşünüyorum. 20.000 tl ne kadar götürür beni? tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum. cidden çookkk kararsızım

Alıntı canan_ieu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bnmde staajımın bitmesine 3 ayım kaldı kısmetse giricem temmuz sınavına ve halledicem bu yükü. hedefim büro açmak. size sorum 20.000 tl kadar birikimim var. ilk etaptada başabaş noktasına gelecek muh ücreti toplayabileceğimi düşünüyorum. 20.000 tl ne kadar götürür beni? tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum. cidden çookkk kararsızım
    Sizi 1 yıl kadar götüreceğini düşünüyorum.Fakat bu işin sırrı şu 1-çevre 2- şans bunların hiçbiri yoksa 3-sabır zamanla yaptığınız faaliyetler insanların gözünden kaçmıyor ve sizi benimsemeye başlıyorlar.Yapacağınız şey ben büro açtım bana gelin olmamalı zaten sonuç bu şekilde hüsran oluyor. İnsanlarla tanışıp çevrenizi genişletmeye çalışın onlarla sürekli temas halinde olun hal hatır sorun.Size sürekli sorular soracaklar.Bu sorularda kendinizi güzelce ifade edin. Zaman içinde geri dönüşler alacağınzı düşünüyorum. Yani ben en azından böyle yapmaya çalışıyorum.Şu an başabaşa ulaşamadım hala maalesef.

Üstat bu soru sorma işindede sıkıntı var. Büronu aç defter sende diyen adam muhaebecisine borcu takıyor sonra sana bana geliyor başlıyor soru sormaya kaç kere başıma geldi düzgün bir şekilde adama cevap veriyorsun senden bilgiyi aldımı arkadaş sonra kodunsa bir daha o adamı bul.
    en son defter senin diyen adam geldi ihracat yapıcam gel şirkete kur sistemi bu iş nasıl yapılır anlat bildiğin ders ver dedi iyi dedim tamam defteri alayım yok dedi defteri veremem defter arkadaşımda ama o ihracat işlemlerini bilmiyor sen yardım et dedi, e ben babamın hayrınamı sana gelicem eğitim vericem bir ton saatimi yiyeceksin ver ozaman eğitim ücretini dedim sana bir yemek ısmarlarım fit ol dedi. En son kallavi sağlam bir laf ettim bir dahada yanıma yakınıma gelemedi.
    Yani karşındaki demeye çalışıyorki sen kerizsin ben hem sana defteri vermiycem hemde işimi eşşek gibi yaptırıcam sende artık bi çorba salataya fit olacaksın yersen yedin işte yersen yemedinmi gargara.
    Bu iş bilgi çevre hepsine amenna ancak şans ve en önemlisi kısmet işi bende şuan ne şans var ne kısmet bekliyoruz bakalım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)