taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree11Beğeni

Konu: Hiç Mükellefi Yok İken Ofis Açma Cesaretini Göstermiş Olan Meslektaşlarımız Var mı ?

Hiç Mükellefi Yok İken Ofis Açma Cesaretini Göstermiş Olan Meslektaşlarımız Var mı ?

Merhaba Ben 2009 yılında ruhsatımı almaya hak kazandım 7 yıldır bir firmada muhasebe şefi olarak çalışıyordum. Fakat daha iyi imkanlarda iş bulacağımı düşünerek işten ayrıldım. Çalıştığım firmada üretim, ithalat, ihracat, ihraç kayıtlı satış, web satış vs bir çok işlem yapıldığından ve muhasebe müdürümüzün fazla aktif çalışmamasından dolayı burada kendimi iyi geliştirdiğimi söyleyebilirim.

İş arama sürecimde bağımlı çalışmam için 3000 tl teklif edildi rakamı az bulduğumdan ve genellikle smmm tanıdıklarımın bağımlı çalışmayı pek tavsiye etmediklerinden dolayı kabul etmedim. 1 aylık iş arama sürecimde gördüğüm kadarıyla hafta sonu çalışmayıp çıkış saatim 6 yı geçmesin diyorsam bulabildiğim en yüksek maaş 2500 Biraz daha fazla sorumluluk alarak ancak yoğun tempolu çalışma gerektiren (hani şu esnek çalışma saatlerine uyabilecek dediklerinden) ise aldığım en yüksek teklif 3200. Tabi arada bu rakamları duyupta piyasada böyle maaş mı var biz bu maaşları veremeyiz diyen büyük firmalarda çıktı karşıma.

Bu süreçte kendimi geliştirmek için ve ruhsatımı almak için harcadığım emek ve yaptığım masraflar aklıma geldikçe ofis açma fikrini düşünmeye başladım. Büroyu borçsuz açabilecek ve bir süre idare edebilecek kadar birikimim de var ama şu malum mükellef bulma sorunu.. Büroyu açmadan gidip ben ofis açıyorum defterini bana verirmisin demek te olmuyor. Sen aç ben defterlerimi veririm diyen tanıdıklarında çoğu gelmiyormuş sonra bunu da biliyorum. tahsilat sorunları vs sıkıntılarda cabası.

Sizce 30 yaşında iki çocuklu bir bayan meslektaşınız olarak hangisi daha mantıklı değerli fikirlerinizi paylaşabilir misiniz.

1-)2500 civarı bir maaşı kabul et hafta sonları sana kalsın akşam kafan rahat olsun. Bu süreçte kendini biraz daha geliştir örneğin İngilizce öğren ki bu daha yüksek maaşlardaki en önemli engelim galiba.

2-)daha önce reddettiğin yoğun iş temposuyla 3200 civarı işten bir tane daha bulmak için arayışlarına devam et.

3-)Gözünü karart yanına da bir ortak bul ofisi aç zamanla mükellef bulursun... (varmı böyle bir ihtimal çok merak ediyorum hiç mükellef yokken zamanla çevre edinen varmı yoksa eldeki birikimde uçup gider sonunda başarısız mı olurum)
    laurama bunu beğendi.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1-)2500 civarı bir maaşı kabul et hafta sonları sana kalsın akşam kafan rahat olsun. Bu süreçte kendini biraz daha geliştir örneğin İngilizce öğren ki bu daha yüksek maaşlardaki en önemli engelim galiba.

Teklif edilen tutar makul. Ancak çalışma ortamı bence paradan daha önemli. Stres varsa, düzensiz ödeme varsa değmez.

2-)daha önce reddettiğin yoğun iş temposuyla 3200 civarı işten bir tane daha bulmak için arayışlarına devam et

Açıkçası bu bana pek cazip gelmiyor. arada bu kadar stresa girmek için yeterli fark yok. 5000 olsaydı tamamdı. Gittiği yere kadar derdin.

3-)Gözünü karart yanına da bir ortak bul ofisi aç zamanla mükellef bulursun

Kumar seviyorsan (2 çocuklu bir anne olarak) elbette hatta hiç durma. Ya çok para kazanırsın ya da sefil olur borç içinde kalıp, nasıl tasfiye ederim diye planlar yaparsın.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

3 : Açmışı burda. Öz ablam defter senin dedi büroyu açtım açtıktan 2-3 gün sonra eniştem yanıma geldi defteri bedavaya tutarsan defter senin dedi yani artık büro açmadan önce ve sonrası için ikisinin arasındaki farkı görmüşsünüzdür. Defter bulmak aslında hem çok zor hemde çok kolay fiyat kırarsanız defterler patır patır gelir sonrasında bir bakarsınız evin yolunu unutmuşsunuz ay sonu elinize geçen üç kuruş paraya birde ödeme yapmayan mükellef sayısına baktığınızda ne olduğunu daha iyi anlarsınız. Sağlam defter bulmak çok zor hadi buldunuz onuda YMM lere kaptırmamak için ağzınızla kuş tutsanız genede sıkıntı yaşarsınız o YMM mührü hep sizin önünüze geçer mükellef belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra zaten YMM ler o deftere çöker.
    Yani büro açmak iyi hoş kendi işinin başında olmak çok çok hoşda getirisi götürüsünden çok fazla olduktan sonra büyük sıkıntı büyük bir kumar.

İşçilik iyidir hoştur ay sonu maaş garantidir ancak 40 yaşına geldiniz hopp bir gün sabah kalktınız kovulmuşsunuz 40 yaşında bir işsizsiniz neden kovulayım demeyin işveren için birini kovmak sabah kahvaltıda çay içmek kadar kolaydır bazen neden bulmayı bile gerektirmeden birini kovabilir diyelimki 40 yaşında işsiz kaldınız ozaman iş bulabilecekmisiniz yada ne yapabileceksiniz.

İşte bu ikisi arasında gidip gelmek zor ben büroculuğu seçtim çok sıkıntılı bir piyasada aslanın ağzından değil aslanın başka bir tarafından ekmeği almaya çalışıyorum , aç gözlü YMM lerle uğraşıyorum heleki piyasayı bitiren üç kuruşa bi lonatada çorba parasına defter tutan SMMM lerle uğraşıyorum ama 40 yaşıma geldiğimde işsiz kalırsamda o yaştan sonra iş bulamayağımı adım gibi biliyorum bunun en basit neden olarakda mükellefler zaten bizden korkuyor deneyim bir yere kadar yararlı oluyorda bir yerden sonra 20 yıllık SMMM dendimi patron adam bu beni havada karada dolandırır gözüyle bakmaya başlıyor.
    smmm61 bunu beğendi.

Tesekkur ederim sanirim bende ikibin besyuze daha rahat olan cumartesi calismayan isi tercih edicem. Bu surecte kendimi ve cevremi gelistirmeye devam ederim.

Özel sektörde sn Stonhand in söyledikleri gibi patronlar var . Bu doğru ancak patron her zaman fayda/maliyet analizi yapar. 40 yaşta iş bitmez.
    prisoner bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Nizam üstat 40 yaşını değil dakikasını beklemezler yeterki senden daha az maliyetlisini bulsun eğer ki aynı işi daha ucuza yaptırabiliyorlarsa adam hacı bile olsa gider yahudiyi çalıştırır.
    Başıma gelen bir hikayeyide anlatayım belki daha açıklayıcı olur bir tüccarın kamyon şoförü kaza yapıyor, iki araba kafa kafaya birbirine giriyor ancak şoför büyük şans eseri kazadan sıyrıksız kurtuluyor. Patronun şoföre dediği '' ulan iki takla atamadınmı bari arabayı perte çıkartsaydın şimdi tamir edilsede bir işe yaramaz bu araba perte çıksa zararım daha az olurdu oluyor '' tabiki şoför araç perte çıksa bende pert olurdum deyince olsun şimdi zarar çok deniyor.
    Fıkra gibi ama bu yaşanmış gerçek bir olay sen 40 yaşına gelmişsin borcun varmış harcın varmış kredin varmış adamın umrunda olmaz yeterki adamın çıkarına bir kere ters düş ipin hemen çekilir.
    En temizi kendi işini yapmakda bu piyasa şartlarında onuda yapmak nerdeyse imkansız ortalık muhasebe fabrikasıyla dolu adamlarda 200-300 defter var hala benim elimdeki üç beş defteri nasıl alsak diye fiyat veriyorlar mükellefin aklını çelmeye çalışıyorlar yok tam tastik yapalım senin firman orta ölçekli artık senin YMM ye ihtiyacın var gibisinden anlatsam roman olurda neyse resmen şu adı piyasa olan çukurda çarpışıyoruzda artık bakalım nereye kadar.

Elbette haklısın kardeşim. Ancak bu işler şans işi. Bak ben 62 yaşındayım. Ancak hala yöneticilik yapıyorum. Tabi 40 lı yaşlarda mesleğimin zirvesinde idim. Aldığım ücret de öyleydi.Şimdi öyle değil. Herşeyin bedeli var.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

6 yıldır büroda çalışıyorum. bütün sıkıntılarını bilirim büronun. mesleğe ilk başlayan mükellefi olmayan arkadaşlar, mükellef bulana kadar cepten yersin. kira, stopaj, bağkur. elektrik su gaz, hepsi cepten gider. mükellef bulacakmısın oda cefası. mükellef buldun paranı alabişlcekmisin, işi düzgün yapan mükellef yok. kuyrukları sıkışınca smmm ararlar. bütün sıkıntıyı çekersin. büroculuk işmi bana göre değil. ve benim çalıştım büroda 275 mükellef var. 2 katlı 300 metre kare biryerde iş yapıyoruz. hepsinin derdi ayrı ayır. baxen oluyor iş ler yetişmiyor gecelere kadar çalışıyoruz. patronlar halen doymuyor mükellef getiriyorlar. dile kolay 275 mükellef. 8 personel patronlarda eleman gibi iş göreüyorlar. parayı sağlam alıyorlarmı. aldıklaırda var almadıklarıda. büroculuk iş yükü çok olur, sorumluluk çok olur. düzenin olmaz. bizim patron bana dediki benim elime net aylık kalan 4750 lira derdi 4 patron var düşünün 4 ünede aynı para kalıyormuş. giderler düştükten sonra.

böyle bir büroda tabiki bağımlı çalışmayı düşünmek akılsızlık olur. ve bağımlı çalışlırsan patronuın emrindesin. şuna imza at atmazsan işten kovar sıkıntı çıkar. maaşın sabit olur aylık eline geçen parayı bilirsin. kafan rahat olur. akşam 7 gibi evinde olursun en geç.

30 mükellefli yerdede çalıştım 275 mükellefli yerdede çalıştım. bütün büroların sıkıntıları aynı evrak gelmez zamanında bankaları alamazsın. tahsilat sıkıntın olur.
    STONHANDIN DEDİĞİ gibi eğer 45 veya 50 yaşına gelmişsen ve bağımlı çalışıyorsan o yaşta iş bulmanda biraz sıkıntılı olabiliyor. genç varken yaşlı gurbu işveren tercih etmiyor.

kısacası büroculuk kolay hazmedilecek bir iş değil. sorumluluk çok angarya çok iş çok. saygılar...
    Konu doneri tarafından (30.Ocak.2013 Saat 11:39 ) değiştirilmiştir.

Ben varım. Yeni 1 tane mükellefim oldu o kadar.O kadar emek ettim hayatımı adadım bu işe yeterlilikte 7-7 yaptım kendi işim olucak para kazanıcam diye ama hepsi boş hayallermiş.Motivasyonum ve moralim çok bozuk.Birçok yerle görüştüm kimse muhasebecisini bırakmak istemiyor.Tek şasnım babamın bana destek olabilecek gücü olması en azından.Eğer oda olmasa yapılacak iş değilmiş bu büroculuk.Yada ben mi çok karamsarım bilmiyorum açalı 1 ay oldu fakat en yakınlarım bile bana gelmedi.Eeee onlar gelmezsse kim gelicek diye düşünüyor insan.Çok emek ettim bende sizler gibi Allah emeklerimizi boşa çıkarmaz inşallah ve Allahtan ümit kesilmez.
    Not: Bende sayın döneri gibi yaklaşık 200 mükellefi olan bir büroda çalıştım fakat bunun 100 tanesi 1. sınıftı.Bizimkisi tekti o yüzden çok sağlam para kaldırıyordu kendileri...Allah daha çok versin ne söyliyim..

2 çocuklu bayan için c.tesi pazar tatili önemli. çocuklardan koparsanız ilgilenemezseniz sonuçlarını düşünün
    saygılar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)