kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: SMMM Olan Abilerim Yeni Mezun İçin Tavsiyeleriniz Nelerdir ?

SMMM Olan Abilerim Yeni Mezun İçin Tavsiyeleriniz Nelerdir ?

ben bu sene marmara işletme'den mezun oldum anabilim dalını muhasebe-finans aldım yani okulda bir çok muhasebe dersi gördüm ve 15 mayıstan beri kurumsal bir şirkette stajyer olarak çalışyorum genelde evrak işleriyle ilgileniyorum yada fatura girme muhasebeleştirme falan fazla iş vermiyorlar stajyerim diye,hedefim 4 büyük bağımsız denetim şirketlerine girmekti fakat şuan sadece deloitte ile görüşme halindeyim oradan da sonuç çıkmazsa SMMM stajı başlatma sınavına girmeyi düşünüyordum sizin yazılarınızı okudum ve bu mesleğin çekilmez ve hiçbir albesini kalmadığını söylüyorsunuz

bir yeni mezun olarak nasıl bir yol izlemeliyim bağımsız denetim şirketleri olmazsa ki eğer dediğiniz gibi KPSS yolunu mu seçeyim?
    SMMM olmanın çetrefilli yanı stajı başlatma kursu dosya açtırma 3 yıl staj o arada 1 yıl tezsiz yüksek yapmayı düşünüyordum 2 ye düşürmek için o 2 sene de bile en fazla asgari ücretle çalışacağım sonra yeterlik sınavını verdim diyelim
    defter tutmayı mantıklı olarak görmüyorum çünkü haksız rekabet var piyasada denetim yapayım desem yine bir bağımsız denetçilik sınavına girmem gerekcek yaşım şuan 21 bağımsız denetçi olana kadar bir 6 sene geçer heralde veya tüm bu SMMM hayallerini yol yakınken kafamdan silip KPSS mi yönelsem ?

Sevgili kardeşim Kpss hazırlan.Garanti işin olur.İlla da belgem olsun diyorsan kpss den sonra gir.

yani KPSS ile müfettişlik yardımcılığına atanmakta çok zor ruhsatı alıp düzgün maaşa çalışmakta zor. bu soruyu sordum çünkü önümde bi kaç ay kaldı ya stajı başlatma kursuna başlayacağım yada kpss kursuna yazılacağım.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bağımsız denetim için SMMM ruhsatını almanız gerektiğini unutmayın. Hedefiniz bağımsız denetçi olmak ise ilk önce SMMM belgenizi almanız gerekiyor.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

bağımsız denetçi olmanın ne gibi faydası olur ki 4 büyüklerde çalışmadıktan sonrA ?

Bu mesleği seviyorsan, türlü türlü zorluklara katlanırım, gerektiğinde ticaret lisesi mezunundan iş öğrenirim gücenmem , en önemlisi hakettiğimi almak için beklerim sabırlıyım diyorsan bu mesleğe gir. Sonuçta İktisadi İdari Bilimler fakültesinden mezun olarak ne işi yaparsan yap başlangıçta her iş zor olacak.

yani muhasebenin angarya olan kısmı çok itici ama rakamlarla uğraşmayı seviyorum.bunun dışında bu mesleği gün geçtikçe zor ve prestiji düşük hale getiriyorlar.bağımsız denetçi olmak istiyorum defter tutmam ben diyordum tam ki bağımsız denetçilik sınavları çıkarttılar.bide işin yoksa ona kas.ztn 4 büyük denetim şirketlerinde çalışmadıkktan sonra bu meslekte ne kadar maaaş alabilirm ki :S

Sn. oguzcan16,

Cümlelerinde hep 4 büyük denetim şirketlerinden bahsetmişsin yani hayalin o şirketlerden biriyle çalışmak. Sence ileriyi düşünüp öyle bir plan program yapman gerekmez mi?
    Mesela şöyle, yaşım 21 diyorsun ne güzel işte daha önünde uzun uzun yıllar var, önce gir biryerde çalış örnek veriyorum 4 yıl mı geçti, yaşın oldu 25 sonra gel o 4 büyük şirketin kapısına dayan hayallerini gerçekleştirmeye çalış.
    Daha mesleğe girmeden angarya falan dememelisin yani kendini soğutmamak için öyle negatif düşünme. Her zaman için başına ne gelirse gelsin hayata olaylara pozitif düşünceyle bakmalısın.
    Yoksa o büyük şirketlerde bile olsan başına binbir türlü şey gelecek. Kısaca işin içine girince sen daha iyi anlayacaksın. Herşey için geç değil ki 27 yaşında memur olan insanlar var yani.

Tabi ki son karar senin, iyi düşün taşın biran önce işe koyulmaya başlamalısın.

teşekkürler yorumunuz için.benim biraaz daha yakarışım SMMM mesleğinin kötüye gidişidir.stajı başlatma sınavı kasımda hatta kursa bile yazılcaktım ama ileride düşük ücretle başlarsam onca emek boşa gitmiş olacak o yüzden kararsız kaldım işte.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Zaten SMMM ve Bağımsız denetim ruhsatlarını almadıktan sonra o 4 büyüklerde işe girseniz bile angarya işlerden öteye gidemezsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)