kamu işçi maaş

Konu: Muhasebeci Mükellef Uyuşmazlığı

Muhasebeci Mükellef Uyuşmazlığı

mart ayı sonunda büroma gelen mükellef defterlerini başka muhasebeciye vermek istediğini sebep olarakta muhasebecinin amcasına ait inşaat işini yapacağını o yüzden de defterlerini alması gerektiğini beyan ederek defterlerini istedi. Yıl ortası defter verilmez yıl sonu veririm dedim ve gitti bir kaç tlf görüşmesinden sonra muhasebeci ile büroya geldiler defterlerini vereceğimi ancak defter teslim tutanağına yukarıda mükellefin anlattığı sebebi gerekçe göstererek defter teslim tutanağını tanzim ettim, alacak meslektaşta imzalamayıp ben bu defteri senden almasını bilirim deyip mükellefle beraber büromdan gittiler. 2 gün sonra noterden elime sözleşmenin mükellef tarafından tek taraflı fesih edildiği ve defterlerinin de tarafımca alı konulduğu teslim edilmediği takdirdede kanuni işleme başlayacağını yazmıştı. ben de karşı ihtar çektim sözleşme bedelenin tamamını öderse defterlerini alabileceğine diye mükellef vergi dairesinden e beyan sözleşmemizi iptal ettirmiş ve nisan ayı itibariyle başka muhasebeciyle sözleşme imzalamıştır. Bu olayı odayada dilekçe ile yazdım.
    Benim sorum üstatlar
    mahkemeye alacak davası ve haksız fesih davası açsam olurmu sizce nasıl sonuçlanır
    defter ve belgeleri hala bende kanuni olarak sözleşmeyi fesih ettiği için vergi dairesine mi yoksa mahkemeyemi devir edeyim?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Elinizdeki defter ve belgeleri kendisine teslim edebilirsiniz. Eğer bu yılı kapsayan sözleşmeniz var ise sözleşmeye istinaden paranızı talep (x gününe kadar vs ibareli) noter tebliği sonrası ödenmeme durumunda dava açmalısınız. Ayrıca paranızın ödenmediğini odanıza bildirerek başka bir meslek mensubunca defterlerin tutulmasına engel olabilirsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

açıkcası benim anlamadığım mükellef sizinle çalışmak istemiyorsa sizin neden sene sonu gelin demenizdir.
    bence defterleri en başta teslim edip herkes kendi yoluna bakacaktı.yoksa her muhasebeci değişiminde bu olaylar olacaksa hepimizin işi var.

Karşılıklı konuşarak ve sulh yolunu kullanmak bence her şeyden en önemli diye düşünüyorum. Çünkü bugün mahkemeye gitseniz gerek psikolojik gerekse maddi olarak sizi yıpratacaktır. Son karar sizin ama nacizane fikrim müşterinizin size borcu yoksa yol verin gitsin. Bence sizde kalsa bile aranızda eskisi gibi bir diyalog kalmayabilir bu saatten sonra... Çeşitli sebeplerden dolayı sizinle çalışmak istememiş olabilir, uydurduğu bahanelerin çokta önemi olmamalı. Size borcu harcı yoksa, emeğiniz zayii etmediyse salın gitsin bence. Karşı taraftaki meslek mensubu da işin hakkı olan ücreti altında fiyat verdiyse oda kendi emeğini zayi ettirir, bedavadan iş yapar, olduğu yerde patinaja kalmış lastik gibi döner. Yazdıklarım nacizane fikirlerimdir. Son karar sizin...

Sayın mustafa066...

Eğer ki bahsettiğiniz bu sorun dışında başka bir özel sorun yok ise; sizin gibi insanlar yüzünden uğraştığımız angarya işlere iş ekleniyor sizin yüzünüzden.

Benzer olay başıma geldi. Mükellef eski muhasebeci ile beni görüştürdü. Defterleri teslim etmek istemedi. Zar-zor teslim etti ve çok eksik tespit ettim. Telefon açıp mizan üzerinde sorular sordum ve ukalaca : boş ver ya.. halledersiniz.. bırak bu işleri gibi meslek adabına uygun olmayan cevaplar verdi.

Lütfen mesleğimizin zorluklarına zorluk eklemeyin. Gözünüzü maddi hırslar bürümesin. Siz ne yapacağım diye soruyorsunuz ya ! Ben sizin gibi hareket eden işimi zorlaştıran meslektaşıma neler yapacağım bir bilseniz! Ona şimdiden geçmiş olsun diyorum!

Tahsilatını yaptıysan, ay sonu ay sonu bırakacaksınız. Ötesi ukalalık ve yüzsüzlük olur. Mesleğe saygı ve kolaylık diliyorum tüm meslektaşlarımdan.

Saygılar..

Yukarıdaki arkadaşların yazdıklarına inanamıyorum. Bir meslektaşımız bir mükellef ile sözleşme imzalıyor ve bu doğrultuda hayatında bir takım planlar yapıyor işini de iyi yaptığını kendince düşünüyor ( eğer böyle ise).

Sonra mükellef bir sebepten dolayı ya dolduruşa gelerek, ya kulaktan dolma bilgiler ile yada parasını fazla bulduğundan ( o zaman sözleşme yapmayacaktı, bu göreceli bir kavram). Arkadaşın bürosuna gelecek ve defterlerimi ver diyecek yok öyle yağma, sözleşme namustur imzalarken karşısındakini keriz yerine koymak için " ben nasıl olsa buna para vermem memelekette muhasebecimi yok" mantığı ile hareket edemez.

Bu ülkede 750.000, tane limited şirket var bu rakamlara ve odanın minimum ücretlerine baktığınızda en zengin meslek sahipleri biz olmalıyız, ama maalesef içimizde bulunan bağzı ucuzcular sayesinde mesleğin ne etiği kaldı, ne dik duruşu ne de değeri.

Yukarıdaki arkadaşın yerine kendinizi koyun belki oğlunu özel bir okula verdi, belki büro kirasını o şirketten gelecek paraya bağladı, belki yol masraflarını oradan karşılıyor, bilemezsiniz ve bilemeyiz.
    hic bir avukat 3 kuruşluk alacağını bile bırakmaz bu memeleketin en zengini bizmiyiz de herşeyi bedava yapmaya alıştırmışız milleti, Değerli meslek mensubu ve stajer arkadaşlar biraz silkelenin ve kendinize gelin bu meslek sizin evinize ekmek götürdüğünüz, evinizin taksitini ödediğiniz, arabanızın kredisini ödediğiniz, çocuğunuza helal lokma götürdüğünüz şerefli bir meslek, siz naylon faturalarla hayali ihracatlarla zengin olmadınız sizin zenginliğiniz ve tek geliriniz bu meslek bunu ucuzlatmayın ve sahip çıkın.

Ancak sakın ama sakın birbirinizin üstüne basmayın ve ezmeyin, helal kazandığınız paranın üzerinde kimsenin ahını almayın. Sabır en büyük erdemdir sbredin ve bilginizi paylaşın bencilliği bırakın paylaştığınızda zenginliğiniz daha da artacak emin olun.

saygılarımla...

Haksız fesih ve alacak davası açmak hakkınız, ama defterleri verip vermemek dava hakkınızı etkilemeyecek, defterleri resmi bildirim yolu ile (noter, iadeli taahhütlü), gönderip (tutanağa imza atmıyorsa) dava açın benim fikrimce.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)