kamu işçi maaş

Like Tree23Beğeni

Konu: Meslek Mensubuna 100 Puanlık İş Sınırlaması!

 1. #1
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.001

  Arrow Meslek Mensubuna 100 Puanlık İş Sınırlaması!

  Meslek mensubuna 100 puanlık iş sınırlaması
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler kısaca meslek mensubu olarak tanımlanıyor.
  Bu unvanlara sahip meslek mensupları, özellikle Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler elektronik uygulamalardan sonra, devletin vergi dairesi gibi çalışmaya başladı. Üzerlerine yüklenen onlarca angaryayı gecelerini gündüzlerine katarak yerine getiriyorlar. Mükelleflerin her türlü vergisel işlemlerini büyük bir fedakârlıkla üstleniyorlar.
  Açıkça söylemek gerekirse, bu fedakârlıkların karşılığını ne mükelleflerden ne de Maliye Bakanlığı’ndan alabiliyorlar. Bırakın bir olumlu karşılığını, aksine olumsuzluklarla başa çıkmak zorunda kalıyorlar. Şimdi ise meslek mensuplarının iş kapasiteleri sınırlandırılmaya çalışılıyor.
  Maliye Bakanlığı tarafından uzun süredir dillendirilen kapasite sınırlaması somutlaştırıldı ve “Meslek Mensuplarının Azami İş Kapasitesinin Belirlenmesine Yönelik Çalışma Taslağı ve Uygulama Örnekleri” hazırlandı.
  Kamusal hizmet veren meslek mensuplarının elbette belirli bir kapasite ile çalışmaları gerekiyor. Kapasitelerinin üzerinde iş kabul edebilmeleri ve bu işleri sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri zaten mümkün değil. Ancak tepeden inme diktelerle kapasite sınırlandırması olamaz.
  Üç kriter
  Yani bu tür bir sınırlandırmanın bakanlık tarafından yapılmasını kabul etmek mümkün değil. Meslek örgütü TÜRMOB tarafından bu çalışmaların altyapısı zaten hazırlandı. Bilimsel çalışmalar doğrultusunda hazırlanan “Hizmet ve Kalite Güvence İlke ve Esasları Hakkında Mecburi Meslek Kararı” ile Maliye Bakanlığı’na sunulan “Zamana Dayalı Ücret Tarifesi Yönetmeliği” doğal bir kapasite sınırlamasının altyapısını oluşturuyor.
  Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan Çalışma Taslağı’nda, her meslek mensubuna 100 puan verilmiş. Bu 100 puanlık kapasiteyi dolduracak mükellefler için ise 3 kriter belirlenmiş. Hiçbir rasyonel gerekçesi olmayan bu 3 kriter: Hizmet verilen işletmelerin çalışan sayısı, net aktif büyüklüğü ve yıllık hasılat.
  Belirlenen bu kriterlerde rakamlar büyüdükçe meslek mensubunun 100 puanlık kapasitesinden daha büyük eksilmeler meydana geliyor.
  Çalışan sayısı 10, net aktif cirosu 250 milyon üzeri ve yıllık hasılatı 500 milyon üzerinde olan bir işletmeye 6 puan verilmiş. Yani bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir bu nitelikteki işletmelerden en fazla (100/6=) 16 adedine hizmet verebilecek.
  Ancak, aktifi ve hasılatı yüksek olan firmalara verilecek emeğin her zaman fazla olacağını söylemek mümkün değil. Örneğin, çalışan sayısı az olan, aktif ve hasılatı ise yüksek olan bir enerji santralı için verilecek hizmet oldukça kısa sürede gerçekleştirilebilir. Çünkü bu tür işletmelerde, yatırım dönemi tamamlandıktan sonra, alış belgesi sayısı son derece sınırlıdır. Tek alıcısı devlettir ve yıllık düzenlediği fatura sayısı 12 adettir. Ön muhasebe sistemi kurulmuş ve tüm işlemler bu birim tarafından yerine getirilmektedir. Bu işletmenin puanının yüksek kabul edilmesi, belirlenen kriterlerin rasyonel olmadığını göstermekte.
  Emek ve birikim puanla
  Tersi de mümkündür. Örneğin, çalışan sayısı 2 olan net aktifi 100 bin TL, yıllık hasılatı 200 bin TL’nin altında olan bir market işletmesini esas alalım. Bakanlık tarafından yapılan çalışmada bu işletmenin puanı 1 olarak belirlenmiş. Yüzlerce alış ve satış belgesi olan bu işletmede ön muhasebe birimi de olmayacağından büyük bir emek gerektirebilir. Bu durum belirlenen kriterlerin geçersizliğini net olarak ortaya koyuyor.
  Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan çalışma taslağında, hizmet kalite ve standartları üzerinde hiç durulmamış. Meslek mensubunun bordrolu olarak çalıştırdığı diğer meslek mensupları için maksimum 20 puan öngörülerek bu çalışanların emekleri ve birikimleri neredeyse yok sayılmıştır.
  Elbette kapasite sınırlandırması yapılmalıdır. Ancak, bu sınırlandırma rasyonel kriterlere dayandırılmalı ve meslek örgütü tarafından yapılmalıdır. Aslında yapılmış ve bakanlığa da sunulmuştur. TÜRMOB tarafından hazırlanıp bakanlığa sunulan ve büyük bir titizlikle çalışması tamamlanan “Zamana Dayalı Ücret Tarifesi” hem otomatik kapasite sınırlamasını gündeme getirecek hem de meslek mensubunun hak ettiği değeri görmesini sağlayacaktır.
  Yahya Arıkan
  Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi
  kenan515 ve efsane678 bunu beğendi.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  195
  Nihayet diyerek başlamak istiyorum fabrikasyon işlerin yapıldığı bürolar tırsmıştır şu an herşeyimle destekliyorum ama şu şerhi koyarak odamın görüşü alınacak ve biz bürocuların yorumlarını yapabileceği bir platform açılacak biz oraya aklımızdan geçenleri yazabileceğiz ve sonunda müşterekte en fazla anlaşılan maddeler üzerinde bu yasa kural neyse çıkacak inşaallah diyorum hayırlı olması dileğiyle....
  kenan515 ve efsane678 bunu beğendi.

 3. #3
  ankara iş takip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ankara iş takip isimli Üye şimdilik offline konumundadır Üyeliği Durduruldu
  Üyelik tarihi
  Aralık.2014
  Mesajlar
  18
  Kota gelecek, haksızlık bitecek
  kenan515 ve efsane678 bunu beğendi.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2013
  Mesajlar
  45
  merak ediyorum oda başkanları kendilerine kota koyacak mı?
  hem odadan yüklüce maaş al hem şirketlere bak hemde büroculuk yap oh ne ala..

  artı bir parantez; kota mutlaka gelmeli bugün 150 defteri olan bir arkadaşım var, işlerindeki stres yüzünden anti-depresan ilaç kullanıyor.
  kenan515 bunu beğendi.

 5. #5
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.001
  - Taslağa göz, attım, büyük büroların ilk yapacağı şey, yanında çalıştırdıkları meslek mensuplarını ortak alarak yada onlara yanlarında büro açtırarak, bu işlerine devam edeceklerini düşünüyorum.
  - Bundan sonra müşteri kabul edilirken, daha dikkatli davranılacaktır. Çalışan sayısı, aktif büyüklüğü, cirosu kontrol edilerek, ona göre fiyat verilerek kabul edilecektir.
  - Ücret alınmayan müşteriler, kotayı doldurduğu için hemen bırakılacaktır.
  - Yeni meslek mensupları için avantajlı ve önemli bir taslak olarak görüyorum.
  kenan515 ve efsane678 bunu beğendi.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  147
  Güzel bir başlangıç olur. Özellikle büyük şirketler hizmet veren defter tutar sözde YMM !!! şirketlerine darbe vurabilir. Desteklenmeli ve geliştirilmesi gereken bir taslak. Taslak görüşe açıldığında bizlerinde mutlaka önerilerimiz olmalı. İnternetten ona buna kampanya yaptım diye hayal üretmekten çok daha somut bir adım.
  efsane678 bunu beğendi.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Aralık.2013
  Mesajlar
  135
  Stajyer SMMM Muhammed ENGENÇ

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Şubat.2011
  Mesajlar
  458
  Forumda nedense fazla ilgi çekmemiştir.
  efsane678 bunu beğendi.

 9. #9
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.001
  Bu işler genelde yap boz tahtasına döndüğü için, mesela Türmob'un e-birlik olayı da öyle oldu, kimse girmedi, ne uyarı var, ne ceza var, ne de faydası var.
  Bu da onun gibi bir şey olabilir. Bu konu üzerine çok şey yazar söylerim de bende değmez deyip geçiyorum. Büyük ihtimal herkeste benim gibi düşünüyor.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Mart.2014
  Mesajlar
  1.056
  Oda bu çıkması muhtemel kanun hükmüne karşı zaten karşı olması da beklenirdi. Yeni çıkacak genel tebliğdeki maddeler için tek tek karşı oldukları maddeleri izah etme yoluna gitmişler hangi istişareye dayanarak. Ellerindeki rantın kaybolmasını istemezler. Fakat gel gelelim bize oda bize karşı tutumlarında herhangi bir değişiklik yok bir ton para saydıktan sonra aldğımız ruhsat ile başbaşa iş yapmaya çalışıyoruz. Oda bu adamlar ne yiyor ne içiyor ya da en azından öldünmü kaldınmı diye soran yok birbuçuk sene için 1.300-TL aidat tahakkuk etmesini biliyorlar.
  laurama bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Müşterek İmzalı Ltd. Yetki Sınırlaması
  Konu Sahibi ÖmerD Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 10.Aralık.2015, 11:58
 2. Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Ocak.2015, 12:03
 3. Meslek Mensubuna ait araç amortismanı
  Konu Sahibi PoSeiDoN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 16.Kasım.2011, 14:46
 4. LTD. ŞTİ. Müdür yetki sınırlaması ..!
  Konu Sahibi TALHAM Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Eylül.2011, 21:18
 5. smmm bürolarında stajyer sınırlaması var mı?
  Konu Sahibi slimshady Forum Stajyer Sorunları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Ocak.2010, 19:29

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36