kamu işçi maaş

Konu: Kasa Tazminatı ?

Merhabalar,

Yazılarınız okudum fakat yapmış olduğum iş çerçevesinde bu hakka tabimiyim tam olarak emin olamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

10 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ve 5 yıldır finansman sorumlusu olarak görev almaktayım. Yapmış olduğum iş sebebiyle şirketin tüm nakit ve çek işlemlerini takip ve muhafaza etmekteyim.

Şirketin çalışma sistemi gereği nakit kasası bulunmamakta. Fakat çok fazla çek işlemi olmakla birlikte 5 Milyonluk TL'lik çek sürekli olarak kasada beklemektedir. Söz konusu kasanın tüm takibi ve kayıtları tarafımdan tutulmaktadır.
    Aynı zamanda şirketin banka işlemlerinin tamamını da ben takip etmekteyim ve tüm giriş çıkış işlemleri tarafımdan yapılmaktadır. Banka mevduatlarında ki rakamlar elbette çok yüksek 10 Milyon TL'yi bulan tutarlar sürekli olarak işlem görüyor. Bu güne kadar kuruş açık vermedim fakat yinede stresi büyük bir iş.

Yapmış olduğum bu iş çerçevesinde sizce bir kasa tazminatı hak edebilir miyim ? Eğer edebiliyorsam bu geriye yönelik de talep edilir mi ?

Buna ek olarak talebimi nasıl iletmeliyim ve hesaplaması nasıl yapılır? Yardım ederseniz çok sevinirim. Yeni evlenecek birisi olarak ek bir gelir olacaktır benim için.

Yardımlarınız için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Düşüncem,
    dayanağı kanun veya sözleşme hükmü olmayan "kasa tazminatı"işverenden talep edilemez,diğer ifadeyle bahsekonu hak doğmaz.
    Yanılıyormuyum?

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düşüncem,
    dayanağı kanun veya sözleşme hükmü olmayan "kasa tazminatı"işverenden talep edilemez,diğer ifadeyle bahsekonu hak doğmaz.
    Yanılıyormuyum?
    Bu konuda bilgi almak istiyorum zaten. Eğer böyle bir hakkım var ise faydalanmak istiyorum. İş kanununda yeri yoksa zaten birşey talep edemeyiz. Sonuçta SGK'lı çalışanım sözleşmemde yok.

170 hattını aradım, sözleşmede yok ise iş kanunda yeri olmadığını söyledi. Bunun için tek şart sözleşme midir yoksa yasada bununla ilgili emsal oluşturabilecek bir durum var mıdır ?

Sonuç itibari ile satış yapan, yaptığı satıştan prim alıyor. Bizim de yapmış olduğumuz iş gereği böyle bir durumumuz söz konusu.

Yardımlarınız için teşekkürler, konu ilgili farklı bir bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim.

Saygılarımla

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kasa tazminatı gibi ödemeler zorunlu değildir. İş sözleşmenizde olması durumunda veya sizinle aynı işi yapan şirketinizdeki başka bir çalışana yapılıyor olması durumunda ödenir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Sanki bu kasa tazminatının amacı, bir anlık kötü emellere uymayı engelleme tazminatı mıdır acaba? Yani diğer ücretlilerden farklı bir para verip, özellikle sıcak paraya dokunan kritik görevliler bazında, emanete hıyaneti önlemeyi düşündüren bir tazminat sistemi midir? Bu şahsi olarak vardığım kanıdır mesela.
    Ama kıdem tazminatı hesabında dikkate alındığını biliyorum, orası kritik...
    --Sonrakilere de fırsat vermek lazım...--

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düşüncem,
    Kanun hükmü yok,sözleşmede(hüküm)yok,sözleşme ve sözleşmede hüküm olmasa da fiili uygulama olarak " kasa tazminatı"ödemesi yapılmıyor ise bu tazminat doğmaz,dolayısıyla işverenden talep edilemez.

Alıntı cmkaradeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sonuç itibari ile satış yapan, yaptığı satıştan prim alıyor.
    Almasının sebebi,
    iş sözleşmesinde bu yönde hüküm bulunmasından yada sözleşme olmasada işyeri uygulaması bulunmasından + bu nedenle bu durum her işyeri için farklılık arzeder,biri diğerine örnek/ölçü değildir.

Merhabalar. Bu konuya benzer bir durumda ben yaşıyorum bir şirkette muhasebeci olarak görev yapıyorum işyeri sahibimiz kasa tazminatı vermek istiyor yani bize bu tutarı vermediği halde ileride bizim bu konu ile ilgili hak iddaa edebileceğimiz yönünde düşünceleri var. Ben bu durumun zorunlu olmadığını ve bu yönde talebimin olmadığını söylüyorum. Kendisine nasıl bi açıklama yapmam gerekir?
    Bu arada firmada kasadan sorumluyum her türlü kıymetli evrak ve paranın muhafazasından sorumluyum.
    Şimdiden teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)