taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Yanında Staj Yapılan Meslek Mensubunun Müşterisini Almak Hakkında.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Kafamda size sorulacak o kadar çok soru var ki
    Yalnız önce şunu anlamak istiyorum.Staj yaptığım firma derken büroyu kastediyorsunuz herhalde..Şayet büro ise 3 şirket var dediniz.Büro mu kapanıyor? Yoksa meslektaşımızın elinde sadece 3 tane mi müşterisi var.
    Ben olayın şu an farklı tarafındayım...

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Hayır bünyemizde 3 tane şirket var, 3 ünede bu smmm dışarıdan hizmet veriyor.Bende bu şirketlerden birinden onun gözetimi altında stajımı yaptım. Büro değil.

Tamam."Yanında" yazdığınız için ben ofiste staj yaptınız gibi anladım.
    O hale bütün sorularımı ve de meslek etiğini de bir kenara koyarak şöyle söyleyebilirim -ki bu benim yorumumdur,yaşanmış bir örnek elimde mevcut değildir.Şirket ile meslek mensubu hazırlayacakları sözleşme feshinde karşılıklı anlaşarak sözleşmenin feshine karar vermişlerse ve bunda da diğer meslek mensubu,defterleri sizin alacağınızı bile bile bu sözleşmeyi onaylarsa,bana göre ortada bir sıkıntı kalmaz.Oda,müeyyide yoluna gitse bile,sözleşmenin 3 tarafın da iradesi ve rızası alınarak gerçekleştirildiği savunulursa sanıyorum herhangi bir cezai müeyyide uygulanmayacaktır.Ancak;
    meslek mensubu hazırlayacağı fesihte,iş akdinin başka -ki bu olumsuz olacaktır nedenden ötürü sonra erdiğine dair ifadeler kullanırsa bu konuda başınız ağırabilir.Netice de sözleşmenin fesih sebebi önemlidir.Karşılıklı anlaşıldıktan sonra herhangi bir sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum.
    Eski smmm'nin deftere ihtiyacı yok demişsiniz -ki bu sizin görüşünüz.Buradan defter tesliminde herhangi bir sorun çıkartmayabilir anlamı da çıkar.O halde sözleşme karşılıklı anlaşılarak fesih edilmesinde pek bir sakınca görülmüyor.
    Nitekim şöyle örneklere de rastlamak mümkün.yanında staj yapıldıktan sonra staj bitip de yeni büro açan kişilere,diğer meslek mensubu mükafat olarak defter verdiği de görülmektedir.O mantıktan hareket ederseniz bunların hepsinin kınama cezası alıyor olması gerekir
    özetle,bana göre önemli olan (belkide olması gereken) sözleşmenin feshi ve feshin nedenidir.

Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Tahsin Bey, cevabınız için teşekkür ederim. Ben bugün odaya bu durumu sordum TURMOB' a yönlendirdiler. Oraya şu şekilde sordum. Yanında staj yaptığım meslek mensubunun sözleşmesi fesh edilerek şirket defterlerinin bana verilmesinde bir sakınca doğar mı? şeklindeydi. Aldığım cevap "Evet doğabilir, yanında staj yaptığınız meslek mensubunun müşterisini 2 yıl boyunca alamazsınız " şeklindeydi. Ancak şunu sormayı atladım. İlk etapta başka bir mali müşavir, yanında staj yaptığım smmm' den defterleri devir alıp, bir süre sonra bana devrederse durum ne olurdu?
    Yani burada kilit nokta benim defterleri direkt olarak yanında staj yaptığım meslek mensubundan değil, bu meslek mensubunun defterleri devir ettiği 3. bir meslek mensubundan devir almam. Yasada müşterisini alamazsın yazıyor. Bu durumda ben yanından staj yaptığım meslek mensubunun değil başka bir meslek mensubunun müşterisini devir almış olmuyormuyum?
    Konu maniac_lord tarafından (09.Eylül.2016 Saat 17:15 ) değiştirilmiştir.

Oda her koyduğu kurala çok uyuyoya,buna da uyacak,hatta takip edecek.Rekabet sözleşmelerinin durumları ortada..Güldürmesinler beni Siz işi sağlama alın.En son ki cümlenizde belirttiğiniz şekilde yapın.bana göre hiç birşey çıkmaz.

Anladım Tahsin Bey, doğru diyorsunuz. Ancak bu smmm' nin odaya şikayet etmesinden korkuyorum açıkçası. Başka bir smmm' den defterleri devir alarak şikayet etmesinin önüne geçebilir miyim onu düşünüyorum.

muvazaalı bir durum.başkası üzerinden size gelmiş olsada 2 yıl tamamlanmamış oluyor.az çok meslek mensubunun neler yapabileceğini kestiriyorsunuzdur ona göre hareket edin bana göre aslolan firma sahibi meslek mensubuyla görüşsün.rızayla olsun bir şeyler

Sanıyorum yanında staj yaptığım smmm den yazılı izin isteyeceğim. İleride beni odaya şikayet etmeyeceginin maalesef bir garantisi yok. Patron onunla çalışmak istemediğini ona söyleyince sinirli olacak. Uygun bir dille ondan izin istemeye çalışacağım. Kınama cezası almak hoş birşey olmasa gerek.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı maniac_lord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bunun pratik bir yolu yok mudur? Ben büro açmadan bağımlı olarak çalışacağım. Patron yanında staj yaptığım smmm' yi istemiyor. Bana sen tut defterleri diyor. Bu durumda illa smmm' den yazılı onaymı almam lazım?
    Bir işyeri, bünyesinde smmm çalıştırıyor, artık defter tutma işini kendi bünyesinde yapmak istiyor. Bu durumda şikayet bir sonuç getirir mi?

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir işyeri, bünyesinde smmm çalıştırıyor, artık defter tutma işini kendi bünyesinde yapmak istiyor. Bu durumda şikayet bir sonuç getirir mi?
    Kendi bünyesinde defter tutması tabiki bir şikayet getirmez, ancak defteri ben tutarsam sıkıntı. Çünkü önceki mali müşavir yanında staj yaptığım meslek mensubu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)