taşeron maaş programı

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By hulusal
  • 1 Post By volkanuzun

Konu: Smmm Ticari Faaliyet Yasağı Hakkında...

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    222

    Smmm Ticari Faaliyet Yasağı Hakkında...

    Merhaba,

    Yeni smmm oldum ancak henüz parasını yatırıpta ruhsatı odadan almadım. Yani oda aidatı ödemiyorum. Bu durumda kendi üzerime bir şirket açarak ticari faaliyet yapabilir miyim?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    151
    Alıntı maniac_lord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

    Yeni smmm oldum ancak henüz parasını yatırıpta ruhsatı odadan almadım. Yani oda aidatı ödemiyorum. Bu durumda kendi üzerime bir şirket açarak ticari faaliyet yapabilir miyim?
    ruhsat başvurusu yapmadığınız için bir sakıncası yok diye biliyorum
    SMMM - UMUT BAYRAK

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2014
    Mesajlar
    33
    Alıntı maniac_lord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

    Yeni smmm oldum ancak henüz parasını yatırıpta ruhsatı odadan almadım. Yani oda aidatı ödemiyorum. Bu durumda kendi üzerime bir şirket açarak ticari faaliyet yapabilir miyim?
    Belgenizi alsanız bile muhasebe ofisi açmadığınız sürece ticari faaliyette bulunmanızda bir sakınca yoktur.
    smmm-ankara- bunu beğendi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2013
    Mesajlar
    126
    Belgenizi alsanız yapacağınız ticari faaliyete kendi beyanınızı da gönderirsiniz.
    İş yeri size ait ise muhtasar kaydınızıda açtırmanıza gerek kalmaz.


    Adınıza tescilli büro olması durumunda ticari faaliyete bulunamazsınız ama azınlık şirket ortağı olabilirsiniz.
    smmm-ankara- bunu beğendi.
    SMMM - MBA

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2013
    Mesajlar
    126
    Ayrıca bürosu olup, ticari faaliyette bulunan muhasebecide gördüm. Olmaz diye birşey yok.
    SMMM - MBA

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2016
    Mesajlar
    226
    Bende; aynı dükkanda hem SMMM'lik yapan, hem de su tesisatçılığı yapanı gördüm, hergünde görüyorum.
    Dükkan büyüklüğüde çok afedersiniz ortalama bir banyo kadar.
    Eşimle dükkanın önünden geçmek istemiyorum, utanıyorum o kadar söyleyeyim.
    Hasretle beklenen gelir mutlaka; sultan fikir şanlı otağa gelir...

  7. #7
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.449
    Alıntı volkanuzun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

    Adınıza tescilli büro olması durumunda ticari faaliyete bulunamazsınız ama azınlık şirket ortağı olabilirsiniz.

    Sayın volkanuzun,

    Bu bilgi hem yanıltıcı hem yanlış. Yasa ile Yönetmelik arasında bu konu ile ilgili çelişki var aslında. SMMM yasasının 45. maddesi 2. maddeye atıf yaparak yasakları koyar zaten. Yönetmelikte ise 43. ve 47. madde detaylarını açıklar. 47. maddeyi okuduğunuz zaman şöyle anlamak gerekir. SMMM ve YMM ancak ortaklıkları meslekdaşlarıyla kurabilirler. Fiilen mesleki faaliyetlerini yürütürken ticari işletmelere "azınlık" ortağı dahi olamazlar.

    TTK açısından bir çelişkiye daha dikkat çekeyim. Bir meslek mensubu yatırım amaçlı olarak borsaya kote edilmiş bir şirketin hisselerini satın alırsa bu uygunmudur ? Yasanın temel ilkesine göre evet, ancak konuya yatırım amaçlı bakarsak bankaya vadeli yatırmaktan farkı olmadığı düşüncesiyle sorun olmayacaktır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Şubat.2013
    Mesajlar
    126
    Alıntı Oben Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende; aynı dükkanda hem SMMM'lik yapan, hem de su tesisatçılığı yapanı gördüm, hergünde görüyorum.
    Dükkan büyüklüğüde çok afedersiniz ortalama bir banyo kadar.
    Eşimle dükkanın önünden geçmek istemiyorum, utanıyorum o kadar söyleyeyim.
    Bende buna benzer durum gördüm hatta odaya şikayet ettim sonuç çıkmadı.
    SMMM - MBA

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Şubat.2013
    Mesajlar
    126
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın volkanuzun,

    Bu bilgi hem yanıltıcı hem yanlış. Yasa ile Yönetmelik arasında bu konu ile ilgili çelişki var aslında. SMMM yasasının 45. maddesi 2. maddeye atıf yaparak yasakları koyar zaten. Yönetmelikte ise 43. ve 47. madde detaylarını açıklar. 47. maddeyi okuduğunuz zaman şöyle anlamak gerekir. SMMM ve YMM ancak ortaklıkları meslekdaşlarıyla kurabilirler. Fiilen mesleki faaliyetlerini yürütürken ticari işletmelere "azınlık" ortağı dahi olamazlar.

    TTK açısından bir çelişkiye daha dikkat çekeyim. Bir meslek mensubu yatırım amaçlı olarak borsaya kote edilmiş bir şirketin hisselerini satın alırsa bu uygunmudur ? Yasanın temel ilkesine göre evet, ancak konuya yatırım amaçlı bakarsak bankaya vadeli yatırmaktan farkı olmadığı düşüncesiyle sorun olmayacaktır.
    Şirket yönetiminde söz sahibi yani müdür vs. gibi durum yok ise ve hisse payı %50 den az ise herhangi bir şirkete ortak neden olunmasın?
    Çürümüş meslek yasamıza göre bile olur.
    SMMM - MBA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Smmm Reklam Yasağı Hakkında
    Konu Sahibi Ege Müşv Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Aralık.2015, 14:48
  2. Ticari Faaliyet Ve Bağımsız Denetçilik
    Konu Sahibi nickelengelo Forum Bağımsız Denetim
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Kasım.2014, 00:17
  3. SMMM' lerin ticari faaliyet yasağı hk.
    Konu Sahibi BSRA Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 05.Aralık.2011, 15:21
  4. Serbest Meslek ve Ticari Faaliyet
    Konu Sahibi derman.smmm Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 29.Mayıs.2007, 13:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36