taşeron maaş programı

Like Tree9Beğeni

Konu: Yeni Mükellefle Çalışma Prosedürü

Unhappy Yeni Mükellefle Çalışma Prosedürü

Selamlar arkadaşlar,15 yıldır çalıştığım şirketten ayrılarak yeni smmm bürosu açtım,şimdi birkaç ltd şirketim ve işletme defterim var ,yeni yılda (ocak ayı beyannamelerini şubatta vermek için) defterleri ben tutacağım.
    Ben şu sözleşme prosedürünü bir türlü toparlayamadım,nerden başlamam lazım ?
    ilk önce ismmmo mu ?,vergi dairesi mi?(vergi dairesine sözleşmeyi internetten yapıyoruz diyorlar ama aracılık sözleşmesi gerek miyor mu şifre almak için ? gerekiyorsa mükellefin vergi dairesine mi gitmem gerekiyor ?
    sıralama nasıldır ?,yardımlarınızı bekliyorum

kardeşinize şu prosedürü baştan anlatabilir misiniz değerli üstadlarım ?

İlk adım türmob'a girip sözleşme yapmak.
    Daha sonra gib'e girip (kendi şifrelerinizle) "yeni aracılık ve sorumluluk sözleşme girişi" butonundan yeni sözleşme girişi yapıyorsunuz, bilgileri doldurduktan sonra en altta sizden sözleşme tarih ve no istiyor, bir önceki adımda yaptığınız türmob sözleşmenizdeki sağ üst köşede yazan bilgileri giriyorsunuz.
    Kaydettikten sonra son adım tekrar aynı sözleşme giriş listesinden defter bilgileri girme seçeneğini seçip yevmiye defter bilgilerini(işletmelerde işletme defteri) giriyorsunuz ve kaydediyorsunuz. Bu kadar.
    gul2016 bunu beğendi.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Öncelikle hayırlı olsun.
    Siz kendinize internet hizmetleri kullanımı ve beyanname girişi için şifre almadınız mı? önce normal form ile müracat ederek kendi şifrenizi alın.Sonrasında;

Turmub e-birlik üzerinden sözleşmeleri düzenleyin.Sonra bu sözleşmelerin damga vergilerinin ödemesini yapın.
    Sonra da bu sözleşmelerin internet vergi dairesi üzerinden "aracılık ve sorumluluk sözleşme girişlerini yapacaksınız ki beyanları verebilesiniz.
    Akabinde de yine aynı ekrandan defter tasdik bilgilerini kaydedeceksiniz.
    Ancak;
    Turmob sözleşmelerini onaylayabilmeniz için karşı meslek mensubunun sözleşme iptali yapması gerekir.
    Gib'den sözleşme girişlerini yapabilmeniz için karşı meslek mensubunun sözleşme iptali yapması gerekir.

Kaba hatlar itibariyle sıralama bu şekilde.
    gul2016 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı Dileky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk adım türmob'a girip sözleşme yapmak.
    Daha sonra gib'e girip (kendi şifrelerinizle) "yeni aracılık ve sorumluluk sözleşme girişi" butonundan yeni sözleşme girişi yapıyorsunuz, bilgileri doldurduktan sonra en altta sizden sözleşme tarih ve no istiyor, bir önceki adımda yaptığınız türmob sözleşmenizdeki sağ üst köşede yazan bilgileri giriyorsunuz.
    Kaydettikten sonra son adım tekrar aynı sözleşme giriş listesinden defter bilgileri girme seçeneğini seçip yevmiye defter bilgilerini(işletmelerde işletme defteri) giriyorsunuz ve kaydediyorsunuz. Bu kadar.
    çok teşekkür ederim yardımlarınız için sağolun

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Öncelikle hayırlı olsun.
    Siz kendinize internet hizmetleri kullanımı ve beyanname girişi için şifre almadınız mı? önce normal form ile müracat ederek kendi şifrenizi alın.Sonrasında;

Turmub e-birlik üzerinden sözleşmeleri düzenleyin.Sonra bu sözleşmelerin damga vergilerinin ödemesini yapın.
    Sonra da bu sözleşmelerin internet vergi dairesi üzerinden "aracılık ve sorumluluk sözleşme girişlerini yapacaksınız ki beyanları verebilesiniz.
    Akabinde de yine aynı ekrandan defter tasdik bilgilerini kaydedeceksiniz.
    Ancak;
    Turmob sözleşmelerini onaylayabilmeniz için karşı meslek mensubunun sözleşme iptali yapması gerekir.
    Gib'den sözleşme girişlerini yapabilmeniz için karşı meslek mensubunun sözleşme iptali yapması gerekir.

Kaba hatlar itibariyle sıralama bu şekilde.
    Üstadım herkese hızır gibi yetişiyorsunuz ,saolun varolun.minnettarım

Ankara da bir meslektaşımız Türmobtan sözleşme yapmanın zorunlu olmadığını söyledi. Gerekçe olarak Türmob sözleşmelerinde ücretin yüksek çıkması olarak gösterdi. Kendisi mükellefle bir sözleşme yapıp Gib e bu sözlşeme numarasını giriyormuş ve bir sorun yaşamıyormuş. Doğru mudur sizce. Ben pek bilmiyorum bu konuyu.
    gul2016 bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    TÜRMOB maliye bakanlığının açıkladığı tarifeye göre olması gereken en az rakamı gösteriyor, bu rakamın altında iş yapılması disiplin suçu. Ayrıca maliye ileride eksik gösterilen kdv ve stopajdan dolayı fark vergi ve ceza çıkarabilir.
    gul2016 bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Üstatlar ,ismmmo'da sözleşme yaparken dikkatimi çeken husus şudur, işletme defterleri için sözleşme hazırlarken en düşük asgari ücret tarifesi 266.00 TL veriyor, ben bazı işlemleri hatalı mı yapıyorum acaba,çünkü gelen mükellefler önceki mali müşavirlerine aylık 90 tl ,100 tl verdiklerini söylüyorlar. bu durumda stopajı mükellefe yüklesek bile kdv cepten mi gidecek ? ,yada benim bilmediğim yanlış uyguladığım bir sistem mi var ?
    birde teknik bir sorum var sizlere yardımcı olursanız sevinirim , Ltd şirket sözleşmesini yapmam icin önceki mali müşavir sözleşmesini bu ay iptal etmesi gerekli (ocak-2017 beyannamelerini benim vermem için) fakat kendisi sen sözleşmeyi
    şubatta yap diyor,şubatta yaparsan ocak beyannamelerini verebilir miyim ?
    şimdiden teşekkürler

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Tüm parametreleri doğru girdiyseniz kdv dahil (stopaj hariç) yani bürüt ücret+kdv sistemde çıkan rakamdan aşağı sözleşme yapamazsınız.
    Eski SMMM'nin 31/12/2016 tarihinde sonlandı şeklinde GİB ve TÜRMOB'a girmesi zorunludur. Onun bu tarihi girmesi 12/2016 ait beyanları vermesine engel değildir. Eğer GİB o sözleşmeyi sonlandırma yapmıyor ise mük. şifresi ile girerek sonlandırabilir.
    gul2016 bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın gul2016 hangi parametreleri işaretliyorsunuz.Çoklu kdv,çalışan sayısı vs.? Hepsini işaretliyomusunuz? Kim hepsini işaretliyor,onu da ayrıca merak ediyorum tabi. ve son olarak en alttaki,ilk işe başlamada ücretin yarısı seçeneğini işaretliyomusunuz? Son seçenek hariç hepsini işaretliyorsanız eh çıkan ücret normal.Siz örneğin 150 alıp,ekrandaki 266 liraya okey diyebiliyorsanız o ayrı konu
    gul2016 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)