taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Tahsin Kurt

Konu: Serbest Meslek Makbuzu

Serbest Meslek Makbuzu

Arkadaşlar ben yeni mali müsavir oldum ve büro açtım 17.01.2017 tarihi itibariyle de maliye açılışımı yaptırdım..
    şuanda da bir tane müşterim var.Türmobdan ve gibden sözleşmesini yaptım.Maliyeye de diğer açılış evraklarıyla birlikte verdim..
    Şimdi ben ocak ayı defter tutma ücretini şubat ayının sonunda alacam.Peki ben serbest meslek makbuzunu aldığım tarihlerde mi kesmeliyim ve beyan etmeliyim.yoksa ocak ayında yapmış olduğumuz için sözleşmeyi ocak ayı içinde makbuz kesmelimiyim ve her ay kesmelimiyim ara ara toplu olarak kessem olur mu sakıncası varmı dır??

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Biz önce hizmeti verip sonra parayı aldığımız için ocak ayının hizmet bedelini normal şartlarda şubat ayında alıyoruz.Doğal olarak ocak ayına ait hizmet makbuzunu şubat ayında kesiyoruz.Siz nasıl yaparsınız bilemem.Ama genelde uygulama bu şekilde.
    Makbuzu düzenleme konusu maalesef hala tartışılıyor.Özellikle tahsilat yapılamadığı hallerde makbuz düzenleme sorunu henüz tam netleşememiş.Vergi usul farklı söylüyor,kdv kanunu farklı söylüyor.Bu konuda da maalesef yine farklı farklı uygulamalar var.Siz ödemeyi alıyorsanız her ay dediğim şekilde makbuzunu keseceksiniz.
    Bernac bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

sn. Bernac Gelir Vergisi Kanunu na göre serbest meslek kazancında hâsılat ın elde edilmesi; tahsil edilme koşuluna bağlanmıştır. Bu durumda, yapılmış bir hizmet karşılığı henüz tahsil edilmeyip, alacak halinde kalmışsa, kalan kısım hâsılat olarak serbest meslek kazanç defterine kaydedilmeyecektir. Diğer bir anlatımla içinde bulunan hesap döneminde tahsil edilen hâsılat, ister önceki aylarda yapılmış işlerin karşılığı olsun, isterse gelecek aylarda yapılacak işlerin peşin alınan avans niteliğinde bulunsun, tahsil edildiği ayın hâsılat ı sayılacaktır.
    ?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)