kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Uluslararası Mali Müşavirlik Ruhsatı

Uluslararası Mali Müşavirlik Ruhsatı

Merhaba arkadaşlar, bugün tesadüfen bulduğum bir konuyu sizinle de paylaşmak istedim. Belki çoğunuz biliyorsunuzdur bilmiyorum ama bilmeyenlere ışık olması dileğiyle.

Bugün hakkında bir şeyler keşfettiğim belgenin adı ACCA. Bu belge dünya çapında doktorluk ruhsatı kadar saygın görülen uluslararası mali müşavirlik ruhsatı. Menşei İngiltere.

Toplamda 14 tane dersten yazılı ve ingilizce olarak (tıpkı yeterlilik gibi) girilen bir sınav. Fakat Smmm ruhsatı olanlar yalnızca 5 dersten giriyor. Diğer 9 dersten muaf. Türmobla anlaşmaları var.

Sınavlar gerçekten zor ve çok iyi ingilizceniz olması gerekiyor. Türmob bu sene dershane açıyor sınavlarla ilgili. Arayıp bilgi almak istediğimi söylediğimde dersane bilgilerini maille paylaştılar.

Yılda 4 kez sınav oluyor ve yanlış anlamadıysam her sınavda 1 tane ders vermek en iyisi dedi görüştüğüm kişi, yoğunlaşma açısından.

Belgeyi aldıktan sonra dünyanın çoğu yerinde çok iyi şartlarla çalışabiliyorsunuz, 170 ülkede tanınıyormuş. Kazancı gayet iyi, misal ingilterede çalışmak isterseniz yıllık minimum 40.000 Sterlin kazancınız oluyor.

Gibi...sorusu olan olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim

bende gördüm ingilizce beni korkutuyor

Alıntı morena Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, bugün tesadüfen bulduğum bir konuyu sizinle de paylaşmak istedim. Belki çoğunuz biliyorsunuzdur bilmiyorum ama bilmeyenlere ışık olması dileğiyle.

Bugün hakkında bir şeyler keşfettiğim belgenin adı ACCA. Bu belge dünya çapında doktorluk ruhsatı kadar saygın görülen uluslararası mali müşavirlik ruhsatı. Menşei İngiltere.

Toplamda 14 tane dersten yazılı ve ingilizce olarak (tıpkı yeterlilik gibi) girilen bir sınav. Fakat Smmm ruhsatı olanlar yalnızca 5 dersten giriyor. Diğer 9 dersten muaf. Türmobla anlaşmaları var.

Sınavlar gerçekten zor ve çok iyi ingilizceniz olması gerekiyor. Türmob bu sene dershane açıyor sınavlarla ilgili. Arayıp bilgi almak istediğimi söylediğimde dersane bilgilerini maille paylaştılar.

Yılda 4 kez sınav oluyor ve yanlış anlamadıysam her sınavda 1 tane ders vermek en iyisi dedi görüştüğüm kişi, yoğunlaşma açısından.

Belgeyi aldıktan sonra dünyanın çoğu yerinde çok iyi şartlarla çalışabiliyorsunuz, 170 ülkede tanınıyormuş. Kazancı gayet iyi, misal ingilterede çalışmak isterseniz yıllık minimum 40.000 Sterlin kazancınız oluyor.

Gibi...sorusu olan olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim
    Hocam 170 ülke diyorsunuz bu ülkeler in bir listesi var mı? Birde diyelim ki sertifikayı aldık. Türkiye'deki mevcut muhasebe tecrübemizle gittik İngiltere'de bir ev tuttuk ve şirketlere başvuru yaptik. İngiltere vergi kanunlari hakkında pek fazla tecrubemizde yok. Oradaki şirketler sadece acca sertifikamz var diye bizi mali müşavir olarak kabul ederler mi? Ben ciddi ciddi Türkiye den gitmek istiyorum. Böyle bir imkanım olursa mesleğimi İngiltere yada Avrupa birliği ne üye herhangi bir ülkede devam ettirmek istiyorum.

Merhaba, uluslararası mali müşavirlik ile yurtdışında çalışmış bir muhasebeci olarak tecrübemi paylaşmak istedim. ACCA sertifikası genelde İngiltere ve İngiliz kültürü taşıyan eski sömürge ülkelerinde yaygın. Özellikle Hintli muhasebecilerde. Bizim almış olduğumuz muafiyet gayet iyi bir avantaj Türkiye'de SMMM lisansı taşıyanlar için.

Uluslararası muhasebe artık BPO ya da GSC diye adlandırılan, küresel süreç merkezlerinde yürütülmektedir. Hemen her global kapital firmanın Avrupa'da Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya başta olmak üzere, Dünya'da Hindistan ve Filipinler'de yani İngilizce konuşabilen sayısı fazla olan, anadil olarak İngilizce'ye sahip ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkelerdeki bu merkezlerde çalışmak için illa ACCA ünvanı taşımalıyım diye düşünmeyiniz. ACCA özellikle yönetici seviyesinde aranan bir özelliktir ki çok kolay çıkılacak bir basamak olmadığını söyleyebilirim.

İlla yurtdışında yaşamak istiyorum diyen bir muhasebeci isen, AP (borçlar muhasebesi, tedarikçi faturaları) ve AR (tahsilat muhasebesi, müşteri takibi) pozisyonlarına başvurabilirsin. PTP, RTP, OTC gibi pozisyonlar daha çok fatura kaydı, mutabakat, kapamalar gibi spesifik pozisyonları içerip, gerçek manada ACCA bulunduran -ki çok nadirdir- ATR gibi (Accounting to Reporting) departmanları kendini geliştirmen için uygun olacaktır. IFRS bilgisi en azından temel düzeyde gerekli bunu söyleyebilirim. Yurtdışı ilanlarını bahsettiğim kelimelerle aratırsan bir çok fırsat göreceksindir. Hem Avrupa hem de Asya ülkelerinde çalışmış biri olarak Avrupa maaşlarının 700-900 euro başlangıç düzeyi içerdiğini, Asya maaşlarının ise daha da kötü olduğunu söylemek isterim. Bu merkezlerin bilhassa tasarruf amaçlı kurulduğunu unutmayınız.
    Konu virman tarafından (07.Temmuz.2017 Saat 11:01 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
    Operator bunu beğendi.

Alıntı maniac_lord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam 170 ülke diyorsunuz bu ülkeler in bir listesi var mı? Birde diyelim ki sertifikayı aldık. Türkiye'deki mevcut muhasebe tecrübemizle gittik İngiltere'de bir ev tuttuk ve şirketlere başvuru yaptik. İngiltere vergi kanunlari hakkında pek fazla tecrubemizde yok. Oradaki şirketler sadece acca sertifikamz var diye bizi mali müşavir olarak kabul ederler mi? Ben ciddi ciddi Türkiye den gitmek istiyorum. Böyle bir imkanım olursa mesleğimi İngiltere yada Avrupa birliği ne üye herhangi bir ülkede devam ettirmek istiyorum.
    avrupada ingilterede vs hep geçerli...detayına internete yazarak bakabilirsiniz hangi ülkelerde geçerli diye. 1.sınıf ülkelerde geçerli olduğunu biliyorum çünkü son derece prestijli bir ruhsat. acca zaten ingiliz menşeili olduğu için o sınavları geçen insanın aldığı eğitim ve geldiği ingilizce düzeyi yeterli oluyor yurtdışında mesleği icra edebilmek için. ismmmo şu an kursunu veriyor. eğitim alıp sınavlara sıkı bi çalışıp şansınızı denemenizi öneririm. burda kaldığınız takdirde gereken saygınlığı göremeyeceksiniz zaten. en azından dünyaya açılır, yurtdışında kötü işlerde çalışmak zorunda kalmadan güzel ve yüksek standartlarda bir yaşam kurabilirsiniz

bir de zaten gidip orada evrak işlemiyorsunuz o ruhsatı aldıktan sonra. muhasebe müdürü tarzı iyi bir konuma geliyorsunuz. burdan gitmeden başvurularınızı yaparsınız davet eden şirketle gider görüşür ona göre hareket edersiniz.

Hayatımız hep sınav ile geçti belirli bir yaştan sonra insana bu sınavlara girmek zor geliyor. Böyle bir unvanı istiyormuyum derseniz istiyorum Ama o enerji artık yok bende

Alıntı talcid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayatımız hep sınav ile geçti belirli bir yaştan sonra insana bu sınavlara girmek zor geliyor. Böyle bir unvanı istiyormuyum derseniz istiyorum Ama o enerji artık yok bende
    hislerim daha iyi tercüme edilemezdi valla... bi heyecan bi heves gireyim işin içine dedim, daha önümde yeterlilik var bıktım sınavdan kurstan

sanırım forumda ACCA üyesi bir arkadaşımız bulunmuyor. açıkçası sadece bu ünvanı taşıdığı için iş fırsatı bulmuş birinin hikayesi iyi bir örnek olabilirdi. benim gördüğüm sadece Hintli ve İngiltere menşeili iş arkadaşlarımın bu sertifika için uğraştığıydı. genelde herkes yerel SMMM (CPA) lisansı ile yetinmekte gibi.

Alıntı virman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sanırım forumda ACCA üyesi bir arkadaşımız bulunmuyor. açıkçası sadece bu ünvanı taşıdığı için iş fırsatı bulmuş birinin hikayesi iyi bir örnek olabilirdi. benim gördüğüm sadece Hintli ve İngiltere menşeili iş arkadaşlarımın bu sertifika için uğraştığıydı. genelde herkes yerel SMMM (CPA) lisansı ile yetinmekte gibi.
    Bence de iyi olurdu ilk ağızdan dinlerdik ama sınav çok zormuş haliyle kimse kolay kolay cesaret edemiyor bir de anadil gibi ingilizce gerekiyormuş
    Sizin aslında ingilizceniz iyi durumdadır neden denemiyorsunuz çok güzel konumlara gelinebilir tabii şu anki durumunuzu bilmiyorum ama

ben Türkiye'ye dönüş yapmış bulunuyorum. yeterlilik sınavı sonrası tekrar çıkış yapacağım. hedefim tekrar Avrupa'da çalışabilmek ama inanın fırsatım olsa Asya ülkelerinden hiç çıkmazdım. umarım ACCA üyesi bir forum arkadaşımız bu başlığa yanıt verir. ilgiyle takipteyim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 6 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 6 misafir)