kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Mali Müşavirin Bitcoin'den Değer Artış Kazancı Elde Etmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2016
  Mesajlar
  5

  Mali Müşavirin Bitcoin'den Değer Artış Kazancı Elde Etmesi

  SMMM olan bir kişinin Bitcoin ve türev altcoinlerden elde ettiği değer artış kazancı meslek faaliyetleri açısından yaptırım nedeni olabilir mi? Görüşleriniz nedir?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  1.409
  Bence şu ana kadar bu konu ile ilgili en güzel yazı

  Kmpg blogda dün yayınlanmıştı-Abdülkadir Kahraman diye bir arkadaş yazmış

  Vergi mevzuatında bitcoin tanımı var mı?


  Gelir Vergisi Kanunu'nun 70'inci maddesinde gayrimenkul sermaye iradı tanımlanıyor. Ancak bu madde kapsamındaki tanımlar "dijital çağın" mal, hak ve hizmetlerini kavramaktan uzak.


  Yine de bu maddenin 5'inci bendindeki "(…) sanayi ve ticaret ve bilim alanlarında elde edilmiş bir tecrübeye ait bilgilerle gizli bir formül veya bir imalat usulü üzerindeki kullanma hakkı veya kullanma imtiyazı gibi haklar (…)" tanımı bitcoin için kullanılabilir mi? Net bir şey söylemek zor. Fakat bitcoin işleyişine bakıldığında gizli bir formül olduğu aşikar. Ancak madencilik bitcoin arama işi yapanlar çözdüğünde arzı artıyor. Bu durumda bitcoin alım – satımı kazançları Gelir Vergisi Kanunu'nun mükerrer 80'inci maddesinin 5'nci bendi kapsamında değer artışı kazancı olarak gelir vergisi kapsamına girecektir.


  Sonuç olarak bitcoin alım satımından elde edilen kazancın vergilendirilmesi diğer "sermaye piyasası aracı" veya "gayri maddi hak olması" ile mümkün olacaktır. SPK yetkisini kullanıp bitcoin için "diğer sermaye piyasası aracı" adlandırmasını yapar ise elde edilen kazançlar Gelir Vergisi Kanunu'nun geçici 67'nci maddesi kapsamında değerlendirilebilecektir.


  Diğer taraftan bitcoin alım – satımının süreklilik arz etmesi elde edilen kazancı ticari kazanç niteliğinde olacaktır.


  Bu değerlendirmeler sonrasında Bitcoin emtia olarak kabul edilirse söz konusu işlemler KDV'ye tabi olacaktır.​


  Bu değerlendirmeler çerçevesinde SPK'nın bitcoini "diğer sermaye piyasası araçları" kapsamında alması en doğru yaklaşım olmaz mı? Kanaatimize göre, SPK'nın bu konuda yetkisi var ve gerek bitcoin için yatırılan paraların ödeme aracı olmaktan çıkması gerekse diğer ülke vergi uygulamaları bunu destekliyor.
  smtzdmrr bunu beğendi.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2014
  Mesajlar
  282
  Mükellef kendi faaliyeti dışında bireysel olarak borsa da para kazanmak isteyebilir.Bitcoin şuan için ne mal,ne hisse senedi,tahvil ne de yatırım aracı olarak isimlendiriliyor.Borsa daki işlemlerde süresine göre el de tutulan bazı değerli evraklar hariç vergi alınmıyor.Çok yüksek kar yapmadığınız sürece vergi dairesi izahat istemez bence.Saygılarıma.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ocak.2016
  Mesajlar
  371
  Sanırım bitcoin denen şey pek bilinmediği için böyle bir soru gelmiş.

  Bitcoin denen şeyin çıkışı ve tarihi sadece bilinen kısmıyla konuşulmaktadır. Detaya girmeden söylemek gerekirse ‘karanlık’ işlerin karşılığı bitcoinlerle ödeniyordu. Şimdilerde ise devletler buna karşı geliyor, kuzey kore gibi bir ülke de destekliyor. Sizce niyedir?

  Takip edilemediği için..

  Bitcoin ve altcoin dediğimiz adı üstünde ‘kripto’ paralar blockchain isimli sistem üzerinde ‘takip edilemez’ şekilde gezinmektedir.

  Devletin bitcoin alım satımınızı takip etme gibi bir lüksü zaren yok. Ancak ve ancak bitcoin alım satımı yapan yerli şirketlere para gönderiminizden yola çıkarak düşünmeye başlarlar ancak paranın aynı siteden geri dönüşü yoksa da yine bi sonuç çıkmaz.

  Yerli bitcoin sitesinden bitcoin alıp yurtdışındaki coin borsalarındaki kripto cüzdanlarınıza coini yolladıktan sonra o işin kontrolü ve takibi imkansız hale geliyor.

  Yani özetle zaten! takip edilemesin diye icat edilmiş ‘kripto’ paralar üzerinden kazanç, matrah, vergi tarhı imkansızdır.

  He burası Türkiye! Diyorsanız siz de haklısınız. İstanbul’a hayatında ayağını basmamış adamlara köprüden kaçak geçiş cezaları kitlendi. Ben her şeyi beklerim.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  1.409
  Netflixde bitcoin belgeseli var , mutlaka seyredin. Amerikadaki süreci ve hangi şartlarda Amerikada yasal hale getirildiği ile ilgili.
  admin bunu beğendi.

 6. #6
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.117
  Zaten devlet Bitcoin'den nasıl vergi alsak diye kafa yoruyor şuanda, Spk, Bddk, Maliye, Hazine yakında çıkarırlar ağızlarındaki baklayı. Gayrimaddi hakka mı?Gayrimenkule mi sokarlar, ticari mala mı? Henüz belli değil.... Siz şimdiden korkmuşsunuz. Hele bi çıksın ne isim verecekleri, ondan sonra bile bundan hiç bir şekilde vergi alamazlar. Anca aracı firmalardan veri alarak takip edebilirler. Ancak orada da hesap cüzdanına çekmek vs. yasak haline getirmeleri gerekir takibi için, yoksa onda da takip edemezler.

  Bende merakla bekliyorum açıkçası...

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  225
  Maliye takip edemez diye bir şey olabilir mi gerçekten? Alım-satım işlemleri bir aracı platform üzerinden yapılıyor. Siz bu platforma üye oluyorsunuz. Üye olurken sizden kimliğinizle ilgili belge talep ediyorlar. Yani tüm işlemler isminizle birlikte saklanıyor. Ve biliyorsunuz Maliye internet üzerinden elde edilen gelirleri tespit etmek için bu tarz platformlara yapılan işlemleri kendisine bildirilmesi ile alakalı yasal düzenlemelere gitti. Ve muhtemelen platformlar bu yasal zorunluluk kapsamında üyelerinden bu tarz bilgiler istiyorlar.

  Ve bu arada Maliye kripto paranın tanımı için SPK dan görüş talep etti yakın zamanda. Bu görüşe göre vergilendirmenin nasıl olacağına karar verilecek sanırım. Yani Maliye elde edilen kazançlardan vergisini almak için ev ödevlerini yapıyor şuan.

  Bu kripto paraları dijital cüzdanınızda saklar, sadece bu cüzdanı kullanarak alış veriş yapar, cüzdanınızdaki kripto paranın değer artmasından dolayı bir kazanç sağlarsanız Maliye bunu tespit edemeyebilir. Bu konuda da yüzde yüz emin değilim. Ama zaten bu işten alım-satım yaparak kazanç sağlamak isteyenler bir platforma üye olmak durumunda ve bu platformlar bu üyeleri Maliyeye bildirimde bulunmakla mükellef.

  Şu andan itibaren belki geçmişe dönük bir işlem yapılamayabilir, ama ilerisi için yapılacağı ve maliyenin bu işlemleri kişi bazında takip edebileceği bir gerçek. Yatırımlarınızı buna göre yapın derim.

 8. #8
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.117
  Alıntı Aquatim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu kripto paraları dijital cüzdanınızda saklar, sadece bu cüzdanı kullanarak alış veriş yapar, cüzdanınızdaki kripto paranın değer artmasından dolayı bir kazanç sağlarsanız Maliye bunu tespit edemeyebilir. Bu konuda da yüzde yüz emin değilim. Ama zaten bu işten alım-satım yaparak kazanç sağlamak isteyenler bir platforma üye olmak durumunda ve bu platformlar bu üyeleri Maliyeye bildirimde bulunmakla mükellef.
  Sayın Aquatim işte tam da bu noktada, kripto paraları dijital cüzdanınıza aktardığınızda, ne aktardığınızı da bilir, belli bir tarihte değerleme yapar, sende bu var der. Ancak ben o kripto paraları cüzdanımdan yabancı sitelere, yasal olsun olmasın aktarabilirim, orada bir para kazanıp, al sat ile orada tutabilirim, orada bir bozdurup, parayı başka yolla alabilirim vs. Takip edemeyeceği nokta da burası işte. Benim bildiğim kadarı ile...

  Kripto paralara da devletler bundan karşı çıkıyor, devletin kontrolünde değil, takip edemiyor.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  225
  Şu şekilde düzeltilebilir; Maliye Türkiye'de yerel platform üzerinden elde edilen kazançları takip edebilir. Uluslararası vergi boyutunu bilmiyorum; Türkiye'de değil yabancı ülkede vergiye tabi olabilir bu kazançlar. Bu konuda bilgi sahibi olanlar fikirlerini paylaşırsa işin o kısmını da öğrenmiş oluruz.

  Ayrıca devletlerin karşı çıkmasının tek sebebi kontrol edilemez olmasının yanında, para basma yetkisinin ve kazancının (senyoraj geliri) paylaşmak istememesi de etkili sanırım.

  Yalnız birkaç sitede okumuştum, çok teknik olduğu için burada aktaramıyorum ama istenirse takip edilebileceği hususundaydı. Bu takip yasal oluur mu, delil kabul görür mü o kısım muallak tabi.

  Platformdan cüzdanınıza bir aktarım olduğunda bir iz bırakılmıyor mu? Sistem geri planda cüzdanınızın bir çeşit kimlik bilgisine erişmiyor mu? Büyük bir bilinmezlik var biz bilmeyenler için. Hani yüzde yüz takip edilemez hususunu hangi kaynağa göre rahatça söyleyebiliyoruz?
  Bu kaynakta görüş bildiren şahıs duyduklarını mı yazmış, içeriğini yüzde yüz bildiği bir şeyi mi yazmış?

  Teori aşamasında takip edilemez denilebilir, ama teoride bahsedilen yazılım ile pratikte bizim kullandığımız yazılım aynı mı? Bu dijital cüzdan başka ne sağlıyor geri planda? Blockchain teknolojisi güvenilir olabilir ama dijital cüzdanınız öyle mi?

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Ocak.2016
  Mesajlar
  371
  Bakın atladığınız bir nokta var. Diyorsunuz ki ''Bir platform üzerinden para göndermek zorundasınız ve bu platform devlete bunları bildirmek zorunda''. Buraya kadar doğru ancak sizin kazancınızı tespit etmesi imkansız. Ben o parayı yurtdışına borsaya yolladım mı? Oradan sonrasının takibi yok. Bu yüzden zaten adı kripto ve Devletler buna karşı. Takibi kesinlikle yok. Ben bu parayı turistik ziyaret amacıyla ülkeye gelen bir akrabamın yurtdışındaki hesabına aktarıp türkiye'ye geldiğinde buradaki hesabına kendi hesabından yollatırsam ve bu parayı kendisinden elden alırsam ne olacak? Devlet bunda neyi tespit edebilecek? Sandığınız gibi şeffaf bişey değil bu kripto para işi. Ayrıca kişiler için de riskli. Bir gün sabah uyandıklarında kripto paralarını sakladıkları o borsaların sitelerini kapalı bulurlarsa yapabilecekleri hiçbir şey yok

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Nisan.2015, 13:00
 2. Değer Artış Kazancı
  Konu Sahibi aşkınbulduk Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 15.Ekim.2013, 18:30
 3. Değer Artış Kazancı
  Konu Sahibi ogretmen1978 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 18.Nisan.2011, 13:32
 4. Değer Artış Kazancı için DİE'ce belirlenen TEFE artış oranı uygulaması
  Konu Sahibi mnazif Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Ekim.2009, 18:23
 5. Değer Artış Kazancı
  Konu Sahibi deniz9 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 18.Eylül.2008, 17:43

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36