taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni

Konu: E-birlik Sözleşmeleri Hk.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı cetvel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu konuda her meslektaşlarda net olmayan bir bilgi var.

örneğin 2018 yılı ocak ayında işletme devir defter gelmiş olsun.

bir kısım müşavir arkadaşlar, bir önceki meslektaşı ile görüşülerek gerek gib gerekse türmob sözleşmesini iptal etmesini isteyebilirsiniz demektedirler. nedenine gelince burada 31.03 30.06 30.09 dönemleri olsaydı yani yıl içerisinde defter gelmiş olsaydı 45 günlük süre söz konusu olacaktı. ama gelen devir defter yıl ortasında gelmediğinden bir önceki müşavirin 3 aylık süre zarfında gerek firmanın ba bs si gerekse en son beyanname olan gelir vergisi beyannamesini gönderebileceğini bahsetmektedir. ancak ilgili durumu ben herhangi bir yerde yazılı kaynak olarak göremedim. bu konuda net bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
    Tecrübe ile sabittir; hangi ay iptal/fesih yaptı iseniz o aya ait bütün beyan/bildirimler verilebiliyor. Örn; 31/12/2017 olarak yaptınız 12-2017 kdv 10-12/2017 muhtasar şubat ayında verilecek geçici ve mart/nisan ayında verilecek yıllık beyan verilir. Duyum olarak ise geçmişe dönük düzeltme beyanlarının verilemiyor olması.
    Ayrıca maliye eski SMMM verdiği son onaysız beyanın yeni SMMM ce iptali uygulamasını da başlattı.

Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca maliye eski SMMM verdiği son onaysız beyanın yeni SMMM ce iptali uygulamasını da başlattı.
    Bu çok ilginç bir uygulama aslında!!!

Bunu geçtiğimiz yıllarda bir firma gelmişti büroya, eski muhasebecisine de çok cuzi bir borcu varmış, yakın zamanda öderim diyerek defterlerini aldık. Sonra ilk beyanname vereceğim zaman beyannameyi onaylayamadım. Eski muhasebe beyanname göndermiş ve onaylamamış, bu durumda da ben onu iptal edemiyorum, aynı zamanda yeni beyanname de onaylayamıyorum.

Eski meslektaş da parasını bu şekilde almaya çalışıyordu. Meslektaş ile görüştüm, sonrada işini gördük, problem kalmadı.

Kimseyi suçlamıyorum, mesleğin geldiği nokta bu, alacağını alabilmek için nasıl yollara başvuruluyor, dikkatinizi çekmek istedim.

Bu bile Türmob'un, İsmmmo'nun, Maliye'nin ortaklaşa yapamadığı bir düzenlemeyi, meslektaşımız yine kendince yöntemler ile yapmaya çalışması gibi gelir. Tarafları üzmeyecek şekilde bu veya benzer bir uygulama ile alacaklar garanti kapsamına alınabilir yada tahsili zorunlu hale getirilebilir aslında.

Ama Maliye getirdiği bu iptal seçeneği ile de bu tartışılan çözümü de ortadan kaldırmış oldu!!!!

arkadaşlar benim anlamadığım. diyelim ki bir şirket defteri 31.01.2018 de bize geldi. yukarıda yazılanları okuduğumda kurumlar vergisini bir önceki mali müşaviri gönderemeyecek mi? sanki yıl ortası defter değişimleri 45 gün yıl başı defter devrinde 3 aylık süre yorumu mantıklı duruyor.

Gönderebilecek tabi ki de, geçici + muhtasarda dahil.

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gönderebilecek tabi ki de, geçici + muhtasarda dahil.
    sayın zindan yani 31.01.2018 de defter bize gelse bile bir önceki müşaviri kurumları gönderebiliriz diyorsunuz. evet bende bunu doğru buluyorum ama bununla ilgili bir yazılı dayanak var mıdır?

Yazılı bir dayanak var mı bilmiyorum, benim dayanağım tecrübem.

Merhaba

E-birlikten sözleşme yenileme zorunluluğumuz olmasada gib'deki geçen senenin sözleşmelerine beyanname gönderebilmek ve defter bilgisini girebilmek ve için yenilemek zorundayız değil?

Beyanname gönderebilmek için sözleşme yenilemenize gerek yok, gib de aracılık ve sorumluluk sözleşmesini iptal etmediğiniz sürece beyannameleri göndermeye devam edebilirsiniz.
    ?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

ebeyanname.gib.gov.tr - Mesajlar modülünde ''Defter bilgileri girilmemiş aracılık ve sorumluluk sözleşmelerinin listesi''nde tüm mükellefler çıkıyor. 2018 defterleri girilmemiş olanlar. geçen yıl hepsini girmiştim. bu liste boştu.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı cetvel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın zindan yani 31.01.2018 de defter bize gelse bile bir önceki müşaviri kurumları gönderebiliriz diyorsunuz. evet bende bunu doğru buluyorum ama bununla ilgili bir yazılı dayanak var mıdır?
    Bir önceki meslek mensubu sözleşmesini 31 Aralık veya 31 ocakta iptal etse dahi, dönemi 2017 olan ve süresi geçmemiş tüm beyanları verebilecektir. Örneğin ocak ayında verilecek muhtasar beyanı,şubat ayında verilecek geçici vergi ve mart/nisanda verilecek gelir/kurumlar beyanları. AKsi halde başka sorunlar ortaya çıkar.Şöyle ki;
    31 ocakta sözleşme iptal edildi ve siz 1 şubatta yeni sözleşme girdiniz.Ocak döneminden itibaren beyanları siz vereceksiniz,peki kurumları kim nasıl verecek.Önceki meslektaşın yetkisi tamamen ortadan kalksa ve kurumları yada geçiciyi vermesi icap etse (ki zaten verecek) bunu nasıl yapacak.Yeni sözleşme de giremez.olaylar hepten karışır.O halde sözleşmeyi iptal etse de bu dönemlere ait beyanları yine de verebilir.
    Kaldı ki kurumlar'ı zaten bir önceki müşavirin vermesi gerekir.Doğru olanda budur.Sizin vermeniz üzerinize büyük riskler yükler.Mesela kurumları sizin vermenizle gelir idaresine şunu taahüt etmiş oluyorsunuz; 2017 kayıtları kontrol edildi,hataya rastlanmadı,gelir gider ve bilanço kalemleri gerçeği gösteriyor ve -herşeyden önemlisi- bu beyannameyi ben onaylamakla,sorumluluğu üzerime alıyorum!! Peki böyle birşey var mı?Yok..2017 kayıtları sizi ilgilendirir mi? Hayır..Bilançonun doğru ya da yanlışlığı sizi bağlar mı? Hayır.. O zaman neden kurumları siz vererek,bütün bir yılın sorumluluğunu üstleniyorsunuz.

Herşeyde yazılı dayanağa gerek yok.Biraz mantıklı düşünmek yeterli,tabi birazda tecrübe.
    mes_ar bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)