taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni

Konu: E-Birlik Sözleşmesi Tutarı Hk.

E-Birlik Sözleşmesi Tutarı Hk.

e-birlik sözleşmesinde 150 tl çıktı ise bu rakam üzerinden mi makbuz keseceğiz ? yoksa bu rakamın üstünde tutar belirleyebilir miyiz ? yardımcı olursanız sevinirim.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu rakamı düşmemek şartıyla (ki sistem zaten izin vermez) bu rakam üzerine çıkabilirsiniz.Sözleşmenin son sayfasında manuel girmeniz gereken bir sözleşme tutarı bölümü gelir.O kısma belirlediğiniz rakamı girebilirsiniz.
    Makbuz düzenleme konusu ise maalesef tam oturtulamamış bir mevzuu.Tahsil edilen tutar ne olursa olsun, sözleşmede belirlenen tutar üzerinden makbuz düzenleyenler de var, sadece tahsil edilen tutar üzerinden makbuz düzenleyen de var, hatta hiç makbuz düzenlemeyenler bile var.
    benim tavsiyem şu olur, eğer tahsil edilen rakam, sözleşmede yazan rakamdan az ise, sözleşme rakamı üzerinden,
    sözleşmede belirtilen rakam az ise tahsil edilen rakam üzerinden makbuz düzenlenmesi yönündedir.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu rakamı düşmemek şartıyla (ki sistem zaten izin vermez) bu rakam üzerine çıkabilirsiniz.Sözleşmenin son sayfasında manuel girmeniz gereken bir sözleşme tutarı bölümü gelir.O kısma belirlediğiniz rakamı girebilirsiniz.
    Makbuz düzenleme konusu ise maalesef tam oturtulamamış bir mevzuu.Tahsil edilen tutar ne olursa olsun, sözleşmede belirlenen tutar üzerinden makbuz düzenleyenler de var, sadece tahsil edilen tutar üzerinden makbuz düzenleyen de var, hatta hiç makbuz düzenlemeyenler bile var.
    benim tavsiyem şu olur, eğer tahsil edilen rakam, sözleşmede yazan rakamdan az ise, sözleşme rakamı üzerinden,
    sözleşmede belirtilen rakam az ise tahsil edilen rakam üzerinden makbuz düzenlenmesi yönündedir.
    tamam tahsin abi muhtemelen üstüne çıkacak rakam, ben yüksek olandan keseyim sıkıntı olmasın.
    bir soru daha sormak istiyorum izninizle, e-birlik sözleşmesini yaparken mesela 10 ocakta yaptım farzedelim, oraya sözleşme düzenleme tarihi 10.01.2019-31.12.2019 mu yazacağız ? 01.01.2019 olarak yazsak sıkıntı olur mu ?
    20

Bence 10.01.2019 'dan başlaman isabet olur.
    Zaten son zamanlarda açık söylemek gerekirse e-birlik sözleşmelerini çok kimsede umursamıyor maalesef.Bunda tabiki Oda'nın yazılımın arkasında duramaması ve kendi belirlediği kuralları yine kendisinin deldiği şahsi görüşümdür.Bu da ayrı bir tartışma konusu olur.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Belki hata bendedir,onu bilemiyorum ama son 2 aydır, e-birlikten sözleşme girişini yapıp kaydediyorum ama görüntülemeye sıra geldiğinde ekran donup kalıyor.ne yaptıysam çözemedim. bende çıktıları yine eski excel formatı şeklinde almak zorunda kaldım.Açıkcası benim nazarımda da ciddiyetini biraz kaybetti maalesef.

Belki hata bendedir,onu bilemiyorum ama son 2 aydır, e-birlikten sözleşme girişini yapıp kaydediyorum ama görüntülemeye sıra geldiğinde ekran donup kalıyor.ne yaptıysam çözemedim. bende çıktıları yine eski excel formatı şeklinde almak zorunda kaldım.Açıkcası benim nazarımda da ciddiyetini biraz kaybetti maalesef.
    Evet abi haklısın hatta konu hakkında bilgi sahibi bile değiller ne yazık ki.
    Abi aynı mükellefle görüştüm bugün 31.12.2018 tarihi itibariyle sözleşmeyi fesh etmesini istedim ama ocakta kdv beyannamesini verdikten sonra fesh edeceğini söyledi? Bunun bir sakıncası olur mu ? Geriye dönük 30 günlük fesh yapabilir mi ? Birde ocak ayında bizim sözleşme giriş süremiz ocak sonuna kadar mı ?

Alıntı emrecnl7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet abi haklısın hatta konu hakkında bilgi sahibi bile değiller ne yazık ki.
    Abi aynı mükellefle görüştüm bugün 31.12.2018 tarihi itibariyle sözleşmeyi fesh etmesini istedim ama ocakta kdv beyannamesini verdikten sonra fesh edeceğini söyledi? Bunun bir sakıncası olur mu ? Geriye dönük 30 günlük fesh yapabilir mi ? Birde ocak ayında bizim sözleşme giriş süremiz ocak sonuna kadar mı ?
    Hayır doğrusu da budur. Siz şu anda sözleşme girişini sistemden zaten yapamazsınız. Aralık beyanlarını versinler.31 ocak ta (veya şubat başında) sözleşmeyi iptal etsinler.Sizde karşı taraf iptal edince yenisini girersiniz.
    smmm-ankara- bunu beğendi.

Hayır doğrusu da budur. Siz şu anda sözleşme girişini sistemden zaten yapamazsınız. Aralık beyanlarını versinler.31 ocak ta (veya şubat başında) sözleşmeyi iptal etsinler.Sizde karşı taraf iptal edince yenisini girersiniz.
    Anladım abi peki ben ocak sonunda geriye dönük 1 ocak olarak girebilirim dimi ? Ya bu e-birlik baya kafamı karıştırdı benim. Şubatın 23üne kadar da damga vergisi beyannamesini veririm

Tahsin abi, e-birlikte sözleşme yapacağım bugün a.ş mükellefe, sözleşme tarihine bugünün tarihini ve aralığa 01.01.2019-31.12.2019 yazacağım değil mi ? Yani başta Ki sözleşme tarihi var onu 23.01.2019 yapsam bir sıkıntı yaşamam herhalde ? Birde damga vergisini iş sahibi ödeyecek kısmını işaretlesem, damga vergisi beyannamesini verir mi ? Yoksa benmi ödeyeyim ?

Belirttiğin tarihler doğrudur,sıkıntı çıkmaz.Damga vergisini mükellef ödeyecekse, mükellefe damga vergisi mükellefiyeti açtır.Şubat ayında beyan edeceğin "ocak ayına ait" damga v.beyanında ödemesini yaptır.Damga v.mükellefiyeti açtırmayacaksan, sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde elden gidip ödemeyi yapmalısın.Mükellef ödeyecekse,beyanı mükellef adına ve mükellef vergi dairesine verip ödemesini yapacaksın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)