kamu işçi maaş

Konu: sm ltd.şti?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  18

  sm ltd.şti?

  saygıdeğer meslek mensupları...
  Şirket olarak serbest meslek faaliyetini sürdüren meslek mensupları(ltd veya aş şeklinde) kestiği faturalar üzerinden stopaj kesintisi yaptıracak mı,bunları müsterilerine ait muhtasar beyannamelerde gösterecek mi?
  bu konu ile ilgili elinde genelge ve/veya mukteza olan meslektaşım var mı?
  saygılarımla...


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  788

  sm ltd.şti?

  Sayın expert
  Serbest meslek faaliyetinden dolayı kurulan şirketlerde yapılan hizmet karşılığında stopaj kesintisi yapılmamaktadır.
  Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 3. #3
  SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

  sm ltd.şti?

  Sayın Dinçer KUM'un görüşlerine eksiksiz katılıyorum. Stopaj uygulaması yoktur.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  429

  sm ltd.şti?

  serbest meslek faaliyeti dolayısıyla kurulan şirketlerin yapmıs oldukları işten dolayı elde ettikleri kazanclar ticari kazanc oldugundan dolayı stopaj kesintisi yapılmaz.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  58

  sm ltd.şti?

  Selamlar, Mustafa Gülşen'in başka bir forumda paylaştığı bilgiyi buraya kopyalıyorum, yorum size kalmış. Hayırlı çalışmalar...

  "Değerli Meslektaşlarım,

  Siteleri dolaşıyorumdum ve gözüme bir mükteza ilişti. Aklıma bununla ilgili bir meslektaşımla olan sohbetim geldi. Bir mali müşavirlik şirketi hizmetlerinden dolayı tevkifat yapmış ve mahsup etmiş.

  Olay yargıya intikal etmiş ve şirket kazanmış. Herne kadar aşağıda tevkifat uygulayamazsın desede. Şimdi çatır çatır uyguluyormuş.

  Şirketmi kursak ne. Paylaşmak istedim


  ------------------------------------------------------------------------------

  T.C.
  ANKARA VALİLİĞİ
  DEFTERDARLIĞI
  Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü


  SAYI : B.07.4.DEF.0.06.11/KVK-13
  KONU :
  ............VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE  İLGİ : ..... tarih ve ...... sayılı yazınız.


  İlgi yazınız ile dairenizin ........... vergi numaralı mükellefi ....................Mali Müşavirlik ve Muhasebe Ltd.Şti.nin 2000/1-12 dönemine ait kurumlar vergisi beyannamesini verdiği, beyanname üzerinden 3.088.190.000.-TL kesinti yolu ile ödenen vergiyi mahsup ettikten sonra kalan tutarı G.stopaj borcuna mahsup talep ettiği, dosyanın tetkikinden şirketin fatura kullandığının anlaşıldığı belirtilerek, adı geçen şirketten yapılan kesintinin iade edilip edilmeyeceği ile iadesinin ne şekilde yapılacağı konusunda bilgi istenilmektedir.

  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 94’üncü maddesinde, istihkak sahiplerinin gelir vergisine mahsuben tevkifat yapmaya mecbur olan kurum ve kuruluşlar sayılmış olup, tevkifata tabi gelir unsurlarına bentler halinde yer verilmiştir. Söz konusu maddenin 2 numaralı bendinde, yaptıkları serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılacağı hüküm altına alınmış ise de; anılan hüküm gelir vergisi mükellefleri ile ilgili olup, kurumlar vergisi mükellefleriyle bir ilgisi bulunmamaktadır.

  Ayrıca, 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu çerçevesinde faaliyet gösteren limited ve anonim şirketlere yapılan ödemeler, kurum kazancı olarak vergilendirileceğinden, bu ödemeler üzerinden ayrıca gelir vergisi tevkifatı yapılmaması gerekmektedir.

  Bu çerçevede, ................. Mali Müşavirlik ve Muhasebe Ltd.Şti.’nin elde ettiği kazanç, kurum kazancı olarak beyan edileceğinden, şirkete yapılan serbest meslek ödemelerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmaması gerekir.

  Buna göre, söz konusu şirketin serbest meslek faaliyeti dolayısıyla adına yapılan ödemelerden sehven tevkif edilen vergilerin kurumlar vergisine mahsubunun yapılamayacağı, ancak anılan şirketten serbest meslek faaliyeti nedeniyle yapılan kesintilerin yersiz yapılan kesinti kapsamında değerlendirilerek iade edilmesi gerekmektedir.


  Bilgi edinilmesini rica ederim.

  Saygılarımla,
  Mustafa GÜLŞEN "

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  788

  sm ltd.şti?

  Sayın aysen
  Yargı kararı mevcut ise paylaşırmısınız.
  Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  192

  sm ltd.şti?

  değerli arkadaşlar,
  bu tip kararlar kişiyi ya da kurumu bağlar. genele teşmil edilemez. bunun için dava daireleri genel kurul kararı ile yapılan içtihatlar ancak genele teşmil edilebilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36