3.12.2008 Erdal AYDIN

Kamuda çalışan memurlarımız yeni Sosyal Güvenlik Reformu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte; emzirme ödeneğinden yararlanacaklar mı? Memurlar tarafından en çok merak edilen soru bu. Hatırlarsanız yeni sosyal Güvenlik Yasası 5510 sayılı kanun; 1 Ekim'de yürürlüğe girmişti. Sözkonusu kanunun 16. maddesinde kimlerin emzirme ödeneğinden yararlanacağı belirlendi. Buna göre, 4/a (SSK) ve 4/b (Bağkur) sigortalılarının kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olmak üzere emzirme ödeneği verileceği düzenlenmiş. Ayrıca; yeni Sosyal Güvenlik Kanunu çerçevesinde kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümler, kamu görevlileri hakkında uygulanmayacak. Bunun anlamı kısaca; memurlar emzirme ödeneğinden yararlanmayacak.