[quote][size=10pt]05/12/2008 Erdal AYDIN

16 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Kriz nedeni ile işten çıkartmalar var. İşten çıkartılan arkadaşlar işsizlik maaşı alıyorlarmış. Benimle ilgili olarak işten çıkarmada bir sıkıntı yok. Ama ben de 2 ay sonra evleneceğim. Evlilik nedeni ile işten ayrı kıdem tazminatımı almam durumunda, işsizlik maaşı da alabilirmiyim? Safiye Gür/Bursa

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre, işsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusurudışında işini kaybedenler,hizmet akdinin feshinden önceki 120 günü sürekli olmak üzere, son 3 yıl içindeen az 600 gün süre ile işsizlik sigortası prim ödemiş olmak ve iş almaya hazır olmak, kaydıyla işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanmaktadırlar.
-/-
Evlilik gerekçesiyle yapılan fesihler

Bu koşulları taşıyan sigortalı işsiz, işsizlik sigortası hizmetlerinden faydalanmak için, işvereni tarafından düzenlenen işten ayrılma bildirgesi ile birlikte eğer işveren, işten ayrılma bildirgesi düzenlememişse, Türkiye İş Kurumu'nda bir örneği bulunan talep dilekçesi ile birlikte işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler.
Ayrıca unutulmaması gereken konu işten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde Türkiye İş Kurumu'nun en yakın birimine başvurulması gerekmektedir.
Evlilik gerekçesiyle yapılan fesihler 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun 51. maddesi kapsamında yer almamaktadır.
Bu gerekçe ile işten ayrılmanız durumunda işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanma imkanınız bulunmamakta...