[quote][size=10pt]08.12.2008 Erdal AYDIN

* Ekim'in 10'unun da kızım 18 yaşını doldurdu. Liseyi bitirdi, çalışmıyor. Geçen yıl ÖSYM sınavına girdi kazamadı. Bu yıl yeniden sınavlara hazırlanıyor. SSK'lı olarak özel bir işyerinde çalışmaktayım. Kızım ameliyat olacak. Benim üzerinden sağlık yardımından faydalanmaya devam edecek mi? Yavuz Göz/İstanbul
1 Ekim'den itibaren 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında yitirdiği kurum sağlık kurulu tarafından tespit edilen evli olmayan çocukları, bakmakla yükümlü olunan SSK'lı üzerinden sağlık yardımından yararlanabilecek. Ancak yasanın yürürlüğe girdiği tarih olan 1 Ekim 2008'den sonra 18 yaşını doldurmuş bulunan çalışmayan, okumayan ve bekar durumunda olan kız çocukları bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımından yararlanamayacak.
1 Ekim'den sonra 18 yaşını dolduran kızlar şansız
Ama eğer kızınız 1 Ekim'den önce 18 yaşını doldurmuş olsaydı. 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 12. madde çerçevesinde 1 Ekim'den sonra da sizin sigortanız üzerinden sağlık yardımından durumunda değişiklik oluncaya kadar yararlanmaya devam edecekti. Kızınız 1 Ekim'den sonra 18 yaşını doldurduğu için sağlıktan yararlanmak için aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı oranında genel sağlık sigortası primi ödeyeceksiniz.