[quote][size=10pt]9 Aralık 2008 Sadettin ORHAN sorhan@bugun.com.tr

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki askerlikte geçen sürelerin sonradan borçlanılarak emekliliğe saydırılması herkes için cazip olmayabilir.

Örneğin askerliğini 1987-1988 yıllarında yapmış ve 1967 doğumlu olan bir SSK'lının sigorta başlangıcı askerlikten daha önce ise, bu kişinin askerlik borçlanması yapması kendisi için faydalı olmayacaktır. Zira bu kişi emeklilik için yaş şartına takıldığı için, askerlik borçlanması onun için ne yaşı geriye çekecek, ne de sigortalılık süresini etkileyecektir. Sadece prim ödeme gün sayısını artıracaktır.

Tabi ki aynı şey Bağ- Kur'lular ve memurlar için de geçerli. Askerlik borçlanması yapması gerekenler, SSK'ya, Bağ-Kur'a ya da memuriyete askerlikten sonra başlamış olanlar, yaştan emeklilik için prim gününe ihtiyaç duyanlar ve dul-yetim aylığı alabilmek için eksik gününü tamamlamak isteyenlerdir.

Örnek: 01.01.1958 doğumlu ve SSK'ya ilk girişi 01.01.1989 olan Ahmet Bey, normalde prim gününü doldurduktan sonra 25 yıl sigortalılık süresini doldurduğu 01.01.2014 tarihinde emekli olabilecek. Ancak Ahmet Bey 20 ay olarak yaptığı askerliği borçlanır da öderse sigorta başlangıcı 20 ay geriye gidecek ve 01.04.1987 olacak.

Bu sefer Ahmet Bey 01.04.2012 tarihinde 20 ay daha erken emekli olabilecek. Örnek: Emine Hanım ölen Bağ-Kur sigortalısı eşinden dul aylığı almak istemektedir.

Ancak eşinin Bağ-Kur prim günü toplamı 4 yıl 2 ay çıkmaktadır. Oysa dul aylığı için 5 tam yıl prim ödemesi gerekmektedir. Bu durumda Emine Hanım 18 ay askerlik yapmış olan eşinin askerliğinden 10 ayını borçlanarak öderse kendisine dul aylığı bağlanacaktır.

Örnek: Şuan 62 yaşında olan Mehmet Bey, Bağ-Kur kapsamında yaştan emekli olmak istemektedir. Ancak Mehmet Bey'in prim günü 13 yıl 8 ay çıkmaktadır. 20 ay askerlik yapmış olan Mehmet Bey 14 ay askerlik borçlanması yapar ve öderse kendisine hemen aylık bağlanacaktır.

Askerlik borçlanmasında neler değişti?

Okurlarımızdan gelen sorulardan, askerlik borçlanması konusunda pek çok çalışanın tereddütleri olduğu anlaşılıyor. Özellikle sosyal güvenlik reformu ile birlikte askerlik borçlanmasında da önemli değişiklikler oldu. Okurlarımız en çok, askerlik borçlanması yapması gerekip gerekmediği konusunda soru soruyor. Bu konuda sosyal güvenlik reformu yürürlüğe girmeden önce de yazı yazdık. Ancak yeni düzenlemelere göre konuyu yeniden ele almakta fayda var.

Borçlanma pahalandı, ödeme süresi kısaldı!

1 Ekim'de yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu, pek çok konuda olduğu gibi askerlik borçlanmasında da önemli değişiklikler getirdi. Bunların başında borçlanma ödemesinin artırılması gelmektedir. Daha önce askerliğini borçlanmak isteyen bir SSK'lı askerliğin her ayı için asgari ücretin %20'si kadar para ödüyordu.

Örneğin 18 ay askerlik yapan birinin ödeyeceği toplam tutar 2.297 YTL idi. 1 Ekim'den sonra aynı kişi en az asgari ücretin %32'si kadar yani toplamda 3.675 YTL ödeyecek. Aynı artış Bağ-Kur'lular ve yeni memurlar için de geçerli. Diğer taraftan yine 1 Ekim'le birlikte askerlik borçlanmasında ödeme süresi kısaldı. Daha önce borçlanma bedeli 6 ay içerisinde ödenebilirken, bundan sonra tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödeme yapılması gerekiyor.

Askerliğimi borçlanayım mı?

Soru: Sadettin Bey yazılarınızı büyük bir beğeniyle takip ediyorum. Bir sorum olacak cevap yazabilirseniz çok memnun olurum. Sorum şu şekilde;Doğum tarihim: 01.01.1960, SSK başlangıç tarihim 26.11.1988, SSK prim gün sayım 24. Bağ- Kur başlangıç tarihim 02.10.1989, Bağ-Kur prim gün sayım 15 yıl 10 ay 10 gün, Bağ- Kur terk tarihim 15.08.2005. Bu şartlar altında ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanması yapayım mı? O. Dere

Cevap: Değerli okurum, bundan sonra hiç prim ödemeseniz bile 58 yaşınızda yaştan emekli olursunuz. Ancak bundan sonra da Bağ-Kur kapsamında prim ödemeye devam ederseniz 9000 günü tamamlayarak 52 yaşınızda emekli olursunuz. Askerliğinizi muhtemelen sigorta başlangıcınızdan önce ve 20 ay olarak yapmış olmalısınız. Bu süreyi borçlanırsanız yine 9000 günle ve 50 yaşınızda emekli olursunuz. İmkanınız varsa askerlik borçlanması yapın tabi ki.