Listemde başkasının primleri görünüyor bana zararı olur mu?

> F.Ö.

1960 doğumlu, 1974 SSK girişliyim. Şu anda İsteğe Bağlı Sigortalı olarak prim ödüyorum. Benim listemde eskiden çalıştığım iş yerindeki arkadaşlarımın isimleri gözüküyor. Bunun bana bir zararı olur mu?

CEVAP: Toplam 2696 gün priminiz var. 2 yıl 7 ay daha prim öderseniz, 3600 günle emekli olabilirsiniz. Sizin listenizde başka isimlerin olması size zarar vermez. Onlar gün toplamına dahil edilmez. Dolayısıyla içiniz rahat olsun efendim.


Bu kadının sesine kulak verin lütfen!

> Z.D./TOKAT

Babam SSK?dan emekli. Kocam ise vefat etti. Hiç bir sosyal güvencesi yoktu. Benim de ne işim ne de bir gelirim var. Babamın sigortası üzerinden sağlık yardımı almak için müracaatta bulundum. Ama SGK Tokat İl Müdürlüğü ?bundan faydalanamazsın? dedi. ?Benim gibi dul, evlenmemiş ve 18 yaşını geçmiş birçok kadın babasının sigortasından faydalanıyor? dediğimde ise ?yeni yasa çıktı? dediler. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum!

CEVAP: Sayın Dağcı, 5510 sayılı yasanın yürürlüğü girdiği 01.10.2008 tarihinden önce olsaydı, babanızın sağlık hizmetinden faydalanabilirdiniz. Fakat şimdi yeni kanuna göre, babanızın sigortasından sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız. Beğensek de beğenmesek de kanun böyle diyor! Ancak Allah gecinden versin, ileride babanıza bir şey olursa, vefatı halinde babanızın üzerinden yetim maaşı alabilirsiniz ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. SGK İl Müdürlüğü yetkililerinin beyanı doğru.Lütfü Köksal