kamu işçi maaş

Konu: Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin SGK'ya Verilme Şekli

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.491

  Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin SGK'ya Verilme Şekli

  Sigortalı işe giriş bildirgesinin SGK'ya

  verilme şekli  1) e-sigorta Yoluyla Verilmesi

  5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi sigortalıları çalıştıran işverenlerden aylık prim ve hizmet belgesini zorunlu olarak e-Sigorta yoluyla verenler kamu veya özel sektör ayırımı yapılmaksızın;
  - 01/11/2008 tarihinden itibaren sigortalı tekrar işe giriş bildirgesini,

  - 01/12/2008 tarihinden itibaren ise sigortalı ilk işe giriş bildirgesini

  zorunlu olarak e-Sigorta yoluyla internet üzerinden Kuruma vermektedirler.
  Aylık prim ve hizmet belgesini e-Sigorta yoluyla bildirme zorunluluğu olmayan işverenler sigortalı ilk veya tekrar sigortalı işe giriş bildirgesini kağıt ortamında Kuruma verebilecekleri gibi e-Sigorta yoluyla da Kuruma bildirebileceklerdir.

  Sigortalı işe giriş bildirgesinin e-sigorta yoluyla verilmesi halinde işverenler bilgisayarlarından alacakları Kurumca üretilmiş barkod numaralı çıktıların bir nüshasını sigortalıya verecek, diğer nüshası da sigortalının dosyasında saklanacaktır. Kurumca e-Sigorta yoluyla gelen sigortalı işe giriş bildirgeleri için herhangi bir dosya açılmayacak, ancak sigortalının Kuruma yazılı başvurması ya da diğer kurum ve kuruluşlarla sigortalı hakkında yazışma yapılması halinde barkod numaralı sigortalı işe giriş bildirgesi alınarak sicil dosyası açılıp tüm bilgi ve belgeler bu dosyada muhafaza edilecektir.

  2) Kağıt Ortamında Verilmesi

  Sigortalı işe giriş bildirgesinin kağıt ortamında Kuruma verilmesi halinde bildirge üç nüsha düzenlenir, Kurum evrak kaydından geçen bildirgenin bir nüshası sigortalıya verilmek diğer nüshası sigortalı dosyasında saklanmak üzere işverene verilir. Kurumda kalan nüshasına göre tescil işlemi tamamlandıktan sonra sicil dosyası açılarak arşivde muhafaza edilecektir. Sigortalının daha önce açılmış bir dosyası varsa tescil işlemi sonuçlandırılan tekrar sigortalı işe giriş bildirgeleri bu dosyalara konulacaktır.

  Yabancı uyruklu sigortalılar ile 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29 uncu maddesine tabi olanların* Kuruma bildirimi kağıt ortamında yapılacaktır. Yabancı uyruklu sigortalılar için yapılacak bildirimlerde 4817 sayılı Kanuna uygun çalışma izin belgesi olmayanların tescili yapıldıktan sonra durum bir yazı ile Çalışma Genel Müdürlüğüne bildirilecektir. 403 sayılı Kanunun 29 uncu maddesine tabi sigortalılardan ?Mavi Kart?lı olanlar ile vukuatlı nüfus kayıt örneğinde 403 sayılı Kanunun 29 uncu maddesine tabi olduğuna ilişkin şerh düşülenler sosyal güvenlik bakımından Türk vatandaşlarına tanınan haklara tabi olduklarından bunlardan çalışma belgesi istenmeyecektir.

  İkamet izni ve çalışma izni olduğu halde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce henüz yabancı uyruk numarası verilmemiş sigortalılar için yabancı kimlik numarası temin edilinceye kadar sosyal güvenlik sicil numarası olarak sigorta sicil numarası kullanılacaktır. **

  *403 sayılı kanun Madde 29 ? (Değişik: 29/6/2004 - 5203/1 md.) : Bu Kanun gereğince Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler, kayıp tarihinden başlayarak yabancı muamelesine tâbi tutulur. Ancak doğumla Türk vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanlar ve bunların vatandaşlıktan çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukları; Türkiye Cumhuriyetinin millî güvenliğine ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü ve seçme-seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tâbi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Kanunun 33 ve 35 inci madde hükümleri saklıdır.

  **SGK Genelgesi

  Arif SAĞLAM


  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  1

  Ynt: Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin SGK'ya Verilme Şekli

  kanun diyorki 01.11.2009 tarihinden itibaren sigorta girişleri şifre alınıp yapılacak. ama sgk kurumları bu tarihlerde şifre verecek kadar hazır değillerdi ve bu sebeple çoğu işletme kanun çıkmasına rağmen madur duruma düşüp sigortaları elden vermek zorunda kalmışlardır.elden verincede şu ana cezalar mükelleflere ulaşmaya başlamıştır. bu durum hakkında bir gelişme varmı varsa düşünceleriniz.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  306

  Ynt: Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin SGK'ya Verilme Şekli

  Sgk'dan şifre alma işlemi 01.10.08'den önce de vardı.
  Burda kurum şifre vermek için hazır değildi dersek yanlış olur kanısındayım.
  Bence kanun 01.10.08 den önce yayınlandığına göre sorumlu kişiler tedbirlerini almalıydılar.
  Sevdiğine köle olunca gönül, Nuh tufanına kucak açarmış...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İşten Ayrılış Bildirgesinin Kuruma Verilme Süresi
  Konu Sahibi zaman gezgini Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 10.Eylül.2014, 16:47
 2. Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2014, 11:09
 3. Sigortalı İptal bildirgesinin Geri çekilmesi
  Konu Sahibi ankaya Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Ocak.2014, 20:26
 4. Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin SGK tarafından tespit edilmesi
  Konu Sahibi neredekaldI Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 19.Nisan.2013, 19:36
 5. Çıkarılan İşçi Hakkında İAB Verilme Şekli?
  Konu Sahibi ercanozyurek Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 06.Nisan.2007, 17:08

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36