Gazete Haber Türk
Ali Tezel
--------------------------------------------------------------------------------
23 Mart 2009
--------------------------------------------------------------------------------
Ali Tezel Bireysel'de yönetim gideri en büyük şikayet konusu 21.03.2009 11:34:44

Bireysel emeklilik sistemiyle ilgili uyarımızın ardından emeklilik planları olanlardan şikayetler geldi. En önemli şikayet konusu, 'yönetim gideri' adı altında yapılan kesintinin yüksek olması ve bu kesintinin yapıldığından haberdar olmamaları.

Pazartesi günü "Bireyselde maaş ölünceye kadar değil paranız kadar" başlıklı yazımızdan sonra okurlarımızdan çok sayıda teşekkür mesajı aldık. Bu arada birkaç tane de Bireysel Emeklilik yetkilisi de tepkilerini ilettiler ama yazımız da hata varsa düzeltmeye hazırız dediğimiz de bir bildirim gelmedi.
Bu arada bizim derdimiz insanları Bireysel Emeklilik ile Hayat Sigortalarından uzaklaştırmak değil tam tersine girerken bilinçli olarak özgür iradeleriyle sonuçlarını da tam bilerek girmeleridir. Vatandaşın bilinçsiz, bilgisiz olarak yönlendirilmesine karşıyız.
Bakın okur ne diyor?
Sarıgazi'den Murat POLAT;
Bireysel Emeklilik Uzmanları yalan da söylüyorlar...
Ben biraz araştırma yapmadan bireysel emekliliğe yazıldım ama gördüm ki şu ana kadar tam bir fiyasko. Müşteri temsilcisi bana yeterli bilgi vermedi ve bende nasıl olsa para yatırıyorsunuz onlar sizin adınıza değerlendiriyorlar diye çok da araştırmadım. Aslında bu konuda müşteri temsilcisi bana yalan söyledi kendilerine mail ve telefonla ilettim zaten bunu ekteki dosyada göreceksiniz. Bugün siz başka bir konuya değinmişsiniz ama aslında en önemli konu yönetim gideri kesintisi, yönetim gideri altında para % 6 kesiliyor ve bu oran duruma ve bankasına göre değişiyor.

İNCELEMESEM

Ayrıca her türlü erken çıkmanızda veya emekli olmanızda da para kesiyorlar ve bütün gelirinizi alıyorlar. Ben yaklaşık 2 ay önce bitirdim sözleşmemi ama tam bir kandırmaca. Ben ekstremi incelemesem bu yönetim giderimden haberim olmayacak ve eminim ki kimsenin de bundan haberi yok çünkü söylemiyorlar. Sözleşmede yazıyor ama birazda güvendiğiniz için öyle imzalayıp geçiyorsunuz.
Bu konuda daha önce yine büyük bir gazetede köşe yazarlığı yapan ekonomi profesörüne mail attım onunda verdiği cevap aşağıdaki şekilde. "Sayın Polat, Yazdıklarınız tüm benzer şirketlerde aynı, En iyisi siz risk az iken kurtulunuz..." Üye yaparken hiç yönetim giderinden bahsedilmedi bana. 150 lira para yatırdım ve bu paranın 9 lirası kesildi. (% 6) Bu parayı ben kendim keserim kendim yönetirim böyle saçmalık olmaz. 141 lira üzerinden % 6 getirişi olsa her ay zaten yatırdığım paraya ancak ulaşabiliyorum. Nerde lirayı her ay vadeli yatırsam 1.95 faiz alırım. Belki bireysel emeklilikte sistem böyle işliyor diğer bankalarda alıyor ama bana söylenmesi gerekirdi.
Ben özellikle sordum 120 lira Takasbank hesap açma ücretinin dışında başka para alınıyormu diye ama bana alınmadığı söylendi.
Yine üye yaparken 120 lira para kesildi ve bana bu paranın Takasbankda hesap açmak için kullanılacağını ve her bankanın kesdiğini söyledi. Ama bu paranın takasbankla alakası olmadığını öğrendim ve Akbank'ın aldığı giriş aidatı olduğunu öğrendim.

SİZE KART ÇIKARALIM

Yine üye yaparken o arkadaş bana size kredi kartı çıkaralım ve aidatlarınızı bir ay buradan yatırın dedi. Kampanya olduğunu söyledi ve bireysel emekliliğe üye olana 50 lira chip para verildiğini söyledi. Bu kampanyadan yararlanır sonra kartı kapatırsınız dedi. Çünkü ben kredi kartı istemiyordum ve vadesiz hesaptan ödeme yapmak istiyordum. Ama bunuda öğrendim ki bu kampanya da ağustosda bitmiş.
Bu konuda hakkımı arayacağımı bilmenizi isterim. Belki hukuki bişey yapamayacağım ama gazete ve internetteki tüketici köşelerine yazarak dile getireceğim.
Polat'm şirketle yazışmaları ise şöyle:
"Yine ben ;
21/01 itibari le portföy değeri 150.47 lira. Ay-bitti yönetim gideri masrafını çıkaramadınız. Ve hala bir kişi aramadı sistemi açıklayacak . Neyi açıklayacaksınız rezalet ortada . ..." 16/01 tarihi itibari ile portföy değeri 150.48 lira. 9.54 lira yönetim gideri aldınız ama iyi yönetemediniz paramı ay bitti hala yerinde sayıyor. .."

Sistemin yanlışlarını, bana etkilerini gördüm

Haberturk Gazetesi'ndeki yazınızı ilgi ile okudum verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bireysel emeklilik sisteminin yanlışlarını ve bana getireceklerini gördüm.
3 yıl önce Bireysel Emeklilik için prim ödemeye başlamıştım, aylık 125 lira her ay kredi kartımdan çekildiği için bireysel emeklilik sistemine üye olduğum bile aklımdan çıkmıştı açıkçası,
Birkaç ay önce yıllık bir bildirim cetveli geldi elime orda benim yatırdığım paraların nasıl değerlendirildiği ne nerelere nasıl masraflar yapıldığı yazıyordu. Fazla incelemeden kaldırıp bir kenara attım ama orda dikkatimi çeken ve gözümden kaçmayan bir şey vardı benim yatırdığım paralar nerde nasıl değerlendirdiklerini bilmiyorum ama hiçbir şekilde fazladan bir getirişi olmasını bırakın çeşitli kalemlerin kesimiyle azalıyordu, sizin yazınızdan sonra kendi değerlendireceğim kanısına vardım ve içerdeki paramı çekmek istedim..

'PARAYI ALMAK İSTİYORUM'

Şirketi aradım bir müşteri temsilcisi neden paramı çekmek istediğimi sordu., ihtiyacım var o yüzden çekeceğim dedim, içerde birikmiş olan 3.375 lira olan paramı almak istedim müşteri temsilcisi bana yapılacak kesintileri bahsetmeye başladı ve sonunda alacağım para 2.469 lira olacakmış. Almak istiyorum dedim. Müşteri temsilcisi gene ısrar etti sistemden çıkıp paramı almamam konusunda ve artık emeklilik sitemine güvenmediğimi ve yazdıklarınızı aktardım. Karşımdaki müşteri temsilcisi her şeyden önce bireysel emeklilik konusunda ne kadar bilgi sahibi olduğunu bilmiyorum ama konuşmalarından bilgisinin benden fazla olduğunu sanmıyorum.

2 yıllık borçlanma yapın

1.5.1987 tarihinde işe başladım, 1991 ağustos ayında doğum nedeniyle işimi bıraktım. Oğlum 2 yaşına geldiğinde 1993 yılı haziran ayında tekrar işe başladım. 1993 yılı aralık ayında işi bıraktım ve 1995 yılında bir oğlum daha oldu ben çocuk borçlanması için başvurabilir miyim? Bu arada ilk çalıştığım şirket uzun zaman önce kapanmış. Hacer Uygun

Kadınların SSK'lı çalışırken yaptıkları doğum nedeniyle işe gidemedikleri sürelerden en fazla 2 yılını borçlanma hakkı var anlatımınıza göre sizin 1991 deki doğumdan sonraki süreleri borçlanabilirsiniz. İkinci çocuğu ise çalışmadığınız sürelerde doğurduğunuzdan ikincisi için borçlanma hakkınız yok. Şirketin kapak olmasının artık önemi, SGK o hatalı düzenlemeden vazgeçti artık işyerinden yazı getirmenize gerek yok. Borçlanma talep dilekçesini doldurup sigortaya verin.

SGK hiç takmadıki

Sayın Tezel daha önce yazılarınızda 5434 sayılı kanuna göre emekli olan hakim ve savcılar serbest avukatlık yaparken SGDP ödemedikleri için cezalı duruma düşmeden ödemeleri konusunda uyarılıyordu, hatta SGDP ile ilgili sigorta primleri konusunda çıkan cezasız afla ödemelerde birçok 5434 emekli olan hakim ve savcılardan serbest avukatlık yapanlar bu prim affına başvurmak suretiyle Bağ-Kur destek primi ödediler. Anayasanın eşitlik ilkesi hiçe sayılıyor. Bu durumda olup prim ödeyenler bu genelgeye göre SGK'yı mahkemeye verecekler.
Vedat İlki

Sayın İlki, SGK'nın TBMM'yi takmaması ilk değil ki her zaman Kanun'u bir genelgeyle ortadan görmezden gelmişlerdir. Bu da bunlardan biri Kanun kim olursa olsun, nereden emekli olursa olsun vergi mükellefi olan, limited şirket ortağı olanlar ve anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortaklarının emekli aylıklarından yüzde 15 kesinti yapılacağını açık ve seçik yazıyor. Fakat, SGK bir genelgeyle Emekli Sandığı'ndan emekli olmuş birisi avukatlık bürosu veya noterlik işyeri açarsa bana SGDP ödemesine gerek yok diyor. Geçmişte bu durumda olup da SGDP ödeyenler şimdi gidip ödediklerini geri isteyecekler ve gecikme zam ve cezaları da varsa alacaklar. SGK vermezde dava edecekler.