Emekli Aylığı İçin Zamanında Başvuru ve İşten Ayrılmanın Önemi10.03.1964 doğumlu bir bayanım. Sigortalı olarak ilk işe giriş tarihim 23.12.1987?dir. 07.05.1990 - 30.04.2000 tarihleri arasında isteğe bağlı Bağ-Kur sigortalısı oldum. 01.07.2000?den beri 2 bin 940 gündür SSK sigortalısıyım.
1-Emekli olup maaş almaya hak kazanma tarihim nedir?
2-Emekliliğe müracaat etmeyip işe devam halinde ileri bir tarihte emekli başvurusunda bulunduktan sonra hak kazandığım tarihten itibaren toplu aylık almaya hakkım var mı?
3-Firmadan işten çıkış almadan emekliliğe müracaat etme şansım var mı? N.E.

Sayın Okurum,
Vermiş olduğunuz bilgilere göre 10.03.2008 tarihinden bu yana 4/a sigortalılığından (SSK) emekliliğe hak kazanmış bulunuyorsunuz. 01.04.2008?den beri emekli aylığı alabilirdiniz. Emekliliğe müracaat etmeyip işe devam etmeniz nedeniyle geçmiş aylıklarınızı alamazsınız. Çünkü SSK?dan yaşlılık aylığı almak için çalışmakta olduğunuz işten ayrılmanız ve daha önemlisi yazılı aylık başvurusu yapmanız zorunlu bulunuyordu.

Zira sigortalılara yaşlılık sigortasından aylık bağlanabilmesi için;
4/a sigortalılarının çalıştığı işten ayrıldıktan,
4/b sigortalılarının ise tarım işlerinde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar hariç, sigortalılığa esas faaliyete son verip vermeyeceğini beyan ettikten sonra kendisinin veya varsa vekilinin tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile SGK?nın ilgili birimine başvurması zorunlu bulunuyor.

Sigortalıların aylıkları, genel kural olarak yazılı istek tarihinden sonraki aybaşından başlatılır. Bu tarih özel sektör için ayın 1?i, kamu sektörü için ayın 15?i olmaktadır. İşten ayrılış tarihinizle emekli aylığı talep tarihinizin aynı ay içerisinde gerçekleşmesi koşulu ile önce aylık talebini yapıp sonra işyerinden ayrılmanız da mümkün.

Önerim işyerinizden emeklilik nedeniyle ayrılıp emekli aylığı başvurusu yapmanızdır. Firmanızla bu konuyu konuşup anlaşmanız mümkün. Çünkü başvurunun hemen akabinde tekrar işe girip sosyal güvenlik destek primi ödeyen bir emekli çalışan olarak işinize devam edebilirsiniz.

Çalışmakta olduğu son isteğe bağlı prim ödemesini Aralık 2008 ayı için 05.01.2009 tarihinde yaparak aynı gün SGK müdürlüğüne emeklilik başvurusu yapan Tülin KATLİ?nin aylık başlama tarihi yaşlılık aylığı başvurusunu izleyen aybaşı olan Şubat 2009 ayı başı olacak.


Şevket Tezel