Erdal Aydın

* SSK'lı olan eşim evde kalp krizi nedeniyle vefat etti. Eşimin 5 aylık sigortalılığı vardı. Cenaze ödeneği alabilir miyim? Alabilirsem nereye başvuruda bulunacağım? B.Ç./İstanbul
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 37. maddesi çerçevesinde cenaze ödeneğinden yararlanmak için iş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almaktayken veya kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının hak sahiplerine cenaze ödeneği ödenmektedir. Bu itibarla cenaze ödeneği alabilmek için; en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olması gerektiğinden, eşiniz için cenaze ödeneği alamazsınız.