ERDAL AYDIN

3 yıldır işçi olarak çalışıyorum. Tazminatımı alıp askere gidebilir miyim? Bu konuda kafam çok karışık. Askere gidecek olanlar için bir açıklamada bulunmanız mümkün mü? Atakan Kurt/İstanbul

Kıdem tazminatı en az 1 yıl çalışıp hizmet sözleşmesi sona eren işçiye yasada sayılan durumlarda ödenmesi gereken bir paradır. Kıdem tazminatının ödenmesi ile ilgili hususlar 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde düzenlenmiş bulunmaktadır. Buna göre 4857 sayılı İş Kanunu'na göre en az 1 yıl aynı işverene bağlı olarak çalışan işçilerden muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla hizmet akitlerinin feshedilmesi durumunda isteği halinde kendilerine kıdem tazminatının ödenmesi mümkün. Sizinde askerlik şubesinden gelen resmi evrakla birlikte işyerinize bir dilekçe ile başvurarak kıdem tazminatınızı almanız mümkün bulunmaktadır.