kamu işçi maaş

Konu: İşletmeler Toplu İzin Kullandırabilir

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.440

  İşletmeler Toplu İzin Kullandırabilir

  İşletmeler toplu izin kullandırabilir  İşyerimiz 1000 kişinin üzerinde personel çalıştıran bir fabrikadır. Bu yıl çalışanları tolu olarak izne çıkartabilir miyiz? Çünkü bu şekilde toplu izin kullandırdığımızda hem maliyetler düşmüş olacak hem de çalışanların yıllık izinleri bitirilmiş olacaktır. Ancak bir yılı doldurmayan işçiler de bulunmaktadır. Bu durumda bunlar da izin kullanabilir mi? Hüseyin Beyaz

  Geçen hafta yıllık izin kullanımıyla ilgili yazımızdan sonra çok sayıda okurumuzdan sorular geldi. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilerden işyerine girdiği günden başlayarak, deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olanlara işyerindeki kıdemlerine ve yaşlarına göre yıllık ücretli izin verilmektedir. Toplu izin kullanımında bir yılı doldurmayan işçiye de izin kulandırılması mümkündür. Toplu izin dönemleri, bu dönemlerde henüz yıllık ücretli izin hakkını kazanmayan işçileri de kapsayacak şekilde belirlenebilir. Ertesi yıl veya yıllarda bu toplu izin yönteminin uygulanmaması halinde, bu durumda olanların gelecek yıllık ücretli izne hak kazanacakları tarih, genel esaslara göre belirlenecektir.

  İşçi 1 ay önce izin talebini bildirir

  Yıllık ücretli iznin ne zaman kullanılabileceğine, işverenin yönetim yetkisi gereğince işveren karar verecektir. İşçi yukarıdaki maddelere göre hak ettiği yıllık ücretli iznini, kullanmak istediği zamandan en az bir ay önce işverene yazılı olarak bildirir. İşveren veya işveren vekilleri, işyeri izin kuruluna veya işveren veya işveren vekili veya bunların görevlendireceği bir kişi ile işçilerin kendi aralarında seçecekleri bir temsilciye bildirir. İşçi yıllık izin isteminde, adını soyadını, varsa sicil numarasını, iznini hangi tarihler arasında kullanmak istediğini ve ücretsiz yol izni isteyip istemediğini yazar.

  100?den fazla işçi çalıştıranlar izin kurulu kurar

  İşçi sayısı yüzden fazla olan işyerlerinde işveren veya işveren vekilini temsilen bir, işçileri temsilen iki kişi olmak üzere toplam üç kişiden oluşan izin kurulu kurulur.

  Kurula işveren temsilcisi başkanlık eder. Kurulun başkanı dışında kalan işçi üyeleri ve yedekleri işyerinde varsa, işyeri sendika temsilcileri tarafından seçilir.

  İzin kurulu veya işveren, işçinin istediği izin kullanma tarihi ile bağlı değildir. Ancak, izin sıra ve nöbetleşmesini göstermek üzere söz konusu kurulca düzenlenecek çizelgeler işçinin talebi ve iş durumu dikkate alınarak hazırlanacaktır. Aynı tarihe rastlayan izin isteklerinde; işyerindeki kıdem ve bir önceki yıl iznini kullandığı tarih dikkate alınarak öncelikler belirlenir. Yol izni alanlar bu süreyi kullanmadan işe dönerlerse, işveren bunları anılan sürenin bitiminden önce işe başlatmayabilir. İşveren veya işveren vekili Nisan ayı başı ile Ekim ayı sonu arasındaki süre içinde, işçilerin tümünü veya bir kısmını kapsayan toplu izin uygulayabilir. Bu uygulamaya gidildiğinde, izin kurulu izin çizelgelerini, toplu izne çıkacak işçiler aynı zamanda izne başlayacak ve izin sürelerine ve yol izni isteklerine göre her işçinin izin süresinin bitimini gösterecek biçimde düzenler ve ilan eder.

  Toplu izin uygulaması dışında tutulacak işçiler ise aynı Yönetmeliğin 11. maddesinde belirtilmiştir. Buna göre; toplu izin uygulanması halinde işveren veya işveren vekili, işyerinin korunması, işyerindeki araç, gereç, donatım veya makinelerin bakımı, hazırlanması, temizlenmesi veya güvenliğinin sağlanması gibi zorunlu durumlar için yeter sayıda işçiyi toplu izin dışında tutabilecektir. Bu durumda olanların yıllık izinleri toplu izin döneminden önce veya sonra diledikleri tarihte verilecektir.


  Resul Kurt
 2. #2
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: İşletmeler Toplu İzin Kullandırabilir

  İşletmeler Toplu İzin Kullandırabilir
  « : 25-04-2009, 12:18:34 » aktarıldı.
  http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,25735.0.html

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Toplu Ücretsiz İzin
  Konu Sahibi UNHUR Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 05.Kasım.2012, 09:13
 2. Sel Mağduru İşletmeler Ne Yapmalı?
  Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Eylül.2009, 09:52
 3. İşletmeler Toplu İzin Kullandırabilir
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Nisan.2009, 12:18
 4. 30 Kişiye Yıllık İzin Kullandırabilir miyim?
  Konu Sahibi cerselog2006 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Kasım.2006, 08:46
 5. Dernek İktisadi İŞletmeler
  Konu Sahibi nzr1980 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Mart.2006, 14:17

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36