kamu işçi maaş

Konu: İş-Kur'un Bulduğunu Kabul Etmeyenin Ödeneği Kesilecek

 1. #1
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  İş-Kur'un Bulduğunu Kabul Etmeyenin Ödeneği Kesilecek

  haber7

  İş arayanlar ile işçi istihdam etmek isteyenler Türkiye İş Kurumu aracılığıyla birbirini bulacak. Bu kapsamda önerilen işi, belirlenen koşullar dışında nedenlerle kabul etmeyen işsizlerin ödeneği kesilecek.

  Türkiye İş Kurumu?nun ?Yurtiçinde İşe Yerleştirme Hizmetleri Hakkında Yönetmelik?i Resmi Gazete?de yayımlandı. İş arayanlar ile işverenlere Kurum tarafından sunulan hizmetlere yer verilen düzenlemeye göre, iş arayanlar ile işverenlerin işçi arama talepleri biraraya getirilecek.
  İşsizlik ödeneği almakta olan sigortalı işsizler, Kurumca önerilen işi şu nedenler dışında reddedemeyecek:

  -Sigortalı işsizin, mesleğine uygun ve son çalıştığı işin ücret/çalışma koşullarına yakın olmayan bir işte çalıştırılmak istenmesi.

  -Sigortalı işsizin eğitim durumuna, yaşına, cinsiyetine, fizik ve sağlık durumuna uygun olmayan bir işte çalıştırılmak istenmesi.

  -İşverenin önerdiği iş sözleşmesinin, iş yasalarında belirlenmiş olan asgari ücret, günlük ve/veya haftalık çalışma süresi, fazla çalışma ücreti, yıllık ücretli izin gibi çalışma koşulları hükümlerine aykırı koşullar içermesi.

  -Sigortalı işsizin ikamet ettiği yerin belediye mücavir alanı sınırları dışında bir iş olması.

  -İşsizin, önerilen işyerinde daha önce 4857 sayılı İş Kanununun 24/II maddesine istinaden haklı sebeple ayrılmış olması.

  Önerilen işin haklı neden olmaksızın reddedilmesi halinde işsizlik ödeneği kesilecek.

  ÖZÜRLÜ VE HÜKÜMLÜ ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU

  İşverenler; 50 veya daha fazla işçi çalıştırdıkları, özel sektör işyerlerinde yüzde üç özürlü, kamu işyerlerinde ise yüzde dört özürlü ile yüzde iki eski hükümlü işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü olacaklar. Aynı kapsamda tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde 51 veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç özürlü, kamu işyerlerinde ise yüzde dört özürlü ile yüzde iki eski hükümlü işçiyi çalıştırmaları zorunlu olacak.

  Özürlü ve eski hükümlü istihdamı İş Kurumu aracılığıyla yapılacak. Özürlüler ve eski hükümlüler aleyhine ayrımcı uygulamalarda bulunulamayacak.

  Kamu güvenliği ile ilgili hizmet üreten işyerlerinde eski hükümlü çalıştırılamayacak.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  1

  Ynt: İş-Kur'un Bulduğunu Kabul Etmeyenin Ödeneği Kesilecek

  Merhaba
  Daha önce Pronet alarm sistemlerinde çalışıyordum.Şirketim deposunu Arkas denizcilik aş bünyesinde bulunan SERAY HİZMET ORGANİZASYONU FUARCILIK TANITIM TİC.LTDye 31.01.2009 da işçileriyle birlikte devretti.Ve bize Bu tarihten sonra Seray da çalışmaya devam edebileceğimiz yazılı olarak bildirildi.Ve çalışmaya başladık,taki 03.02.2009 da beni çıkarttıkları güne kadar.Bende buradan aldığım işten çıkarma belgesi ile istanbul ümraniye işkura başvurdum.Bir ay geçtikten sonra cevap alamadım.2 ayda seray hizmet ltd nin merkezinin bulunduğu izmir'i oradanda bağlı bulunduğu Antalya işkurda Tuna bey ve Mustafa beyi aradığımda işsizlik ödeneğine hak kazanamadığımı çünkü;.31.01.2009 dan 03.02.2009 a kadar olan sürede 2 gün boşluğumun olduğunu söylediler.Benim dışım da olan bir şirketin çıkarması diğer şirketin ise 2 günlük ssk primini ödememek için kesintiye gitmesi ile kriz dolayısı ile iş bulamadığım gibi işsizlik ödeneğindende faydalanamamaktayım.Seary şirketini aradığımda ise bir yanlışlık olduğunu mailin geç geldiğini ama yapacak bir şey olmadığını geriye dönüş olarak ssk ya prim yatırılamayacağını söylediler.Bu konuda bana yardımcı olacağınızı umuyorum
  Saygılarımla...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 2
  Son Mesaj : 14.Aralık.2012, 22:05
 2. Bankaya kesilecek fatura
  Konu Sahibi acc1 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 11.Ocak.2012, 14:01
 3. Hurdacıya Kesilecek Fatura
  Konu Sahibi prof67 Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Aralık.2010, 10:19
 4. İş bitiminde kesilecek ft.
  Konu Sahibi NİSANK Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 04.Kasım.2010, 13:03
 5. İş Şartlarını Kabul Etmeyenin İşten Çıkarılması (Acil)
  Konu Sahibi rifatc Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2005, 13:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36