Vergi ve prim borcu şirket ortağından tahsil edilebilir mi?

Soru: 2 yıl önce arkadaşlarıma ait olan bir limited şirkete ortak oldum. Şirketin müdürlüğünü ve yönetimi diğer ortaklar üstlenmiş durumda. Ben sadece sermaye desteğinde bulundum. Ekonomik kriz şirketi zora soktu. Vergi ve prim borçlarını ödeyemiyorlar. Ödenmeyen vergi ve prim borçlarının benden istenme ihtimali var mı?
V. D.

Cevap: Limitet şirketin ödenmeyen vergi ve prim borçlarından hisseniz oranında sorumlusunuz. Ödenmeyen vergi ve prim borçlarının hissenize isabet eden kısmı sizden istenir. Ancak, vergi ve prim borçlarının sizden aranması için, öncelikle şirket bünyesinde takip yapılması ve şirketten alınamaması veya alınamayacağınız anlaşılması, sonra, kanuni temsilciden(şirket müdüründen) aranması ve tahsil edilememiş olması gerekmektedir.

Mirasçı vergi borcundan kurtulamaz, cezadan kurtulur

Soru: Vefat eden babamın vergi ve vergi cezası borçları ne olacak? Bu borçları mirasçılar ödeme zorunluluğu var mı? Bu borçlardan nasıl kurtulabiliriz? M.G

.
Cevap: Ölüm halinde vergi cezası düşer. Dolayısıyla babanızın vergi cezası borçları mirasçılarından istenmez. Ancak, vergi borçları hisseleri oranında mirasçılara intikal eder.

Babanızın vergi borçlarını mirasçıları hissesi oranında ödemek zorunda. Vergi borcundan ödeyerek veya mirası reddederek kurtulabilirsiniz. Maalesef üçüncü bir yol yok.

Ekrem Sarısu