LÜTFİ KÖKSAL

> Meryem Cozoğlu / KONYA

Babam 10.03.1954 doğumlu, 02.12.1983 Sigorta girişli, 1495 günü gözüküyor, ?Yaştan? dolayı emeklilik, erken yaşlanma gibi nedenlerle nasıl ve ne zaman emekli olabilir?


CEVAP: Değerli okurlar, şimdiye kadar sizlerle genelde ?Normal? ve 3600 günle ?Yaştan? emekliliği paylaştık. Genelde okuyucularımızın durumu bu yönde cevap vermemizi gerektirdi. Ancak erken emekliliğin bir yolu daha var. Buna ?Erken Yaşlanan Sigortalıların Emekliliği? diyoruz.
5510 sayılı Kanunun 28?inci maddesinin 7?nci fıkrasında; 55 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalıların, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık aylığından yararlanacakları öngörülmüştür. Diğer bir ifadeyle;
- Erken yaşlanmış olduğu tespit edilen,
- 55 yaşını dolduran,
- En az 5400 gün primi bildirilmiş olan sigortalılara yaşlılık sigortasından aylık bağlanacaktır.
Erken yaşlananlar için Kanunda herhangi bir kademelendirme öngörülmediğinden gerek 4-a (SSK) gerekse 4- b (Bağ-Kur) sigortalılarının Kanunun yürürlük tarihinden sonra tahsis talebinde bulunmaları ve Kanunda aranan şartları yerine getirmeleri halinde, erken yaşlanma nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecektir.
...
Tamamı