LÜTFİ KÖKSAL

> İsmi Mahfuz
Bir şirkette 15 yıldır çalışıyorum, net maaşım 1.357,63 TL, aynı zamanda emekliyim, ne kadar tazminat alırım? Tazminatım brüt mü, yoksa net maaş üzerinden mi hesaplanır? Acaba ihbar Tazminatı da alınır mı, sadece Kıdem Tazminatı mı verilir?

CEVAP: Saygıdeğer okuyucumuz, öncelikle şu yaramıza değinmeden geçemeyeceğim; tazminat, izin, maaş gibi özlük haklarımız söz konusu olduğunda neden böyle çekiniriz doğrusu merak ediyorum! İşveren veya kurum sanki bize lütuf sunuyor gibi oluyoruz. Halbuki çağdaş ülkelerde bunlar gayet normal şeyler... Neyse lafı fazla uzatmadan sorunuza gelelim.
>> 1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesine göre, ?İşçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında Kıdem Tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.?
>> Buna göre, 1.357,63 TL net maaş = 1.894,81 TL eder. Her yıl için bir maaş yani 1.894,81x15 = 28.422,15 TL tutarında tazminat ödenir. Bundan sadece binde 4 Damga Vergisi kesilir. Kıdem tazminatı en son alınan brüt maaş üzerinden hesaplanır.
>> Eğer işveren işten çıkarıyor ise, 56 günlük de İhbar Tazminatı var. İhbar Tazminatından binde 4 Damga Vergisi ve %15 ( bordrodaki vergi dilimine göre) de Gelir Vergisi kesilir.
>> Ölene, askere gidene, emekli olana ve evlenme nedeniyle tazminat alan bayana İhbar Tazminatı ödenmez.
...
Tamamı