Şevket TEZEL sevtezel@hotmail.com

Soru: 1962 doğ. 12.05.1980 SSK girişliyim ve toplam 3 bin 907 günlük SSK primim var. 600 günlük askerlik borçlanma ve 401 günlük yurtdışı borçlanması yaptım. 29.03.2009'da da muhtar olarak göreve başladım. Nisan-Mayıs 2009 aylarında 30 günlük SSK primim muhtarlık dönemimle çakışıyor. Bu günler değerlendirilir mi? Ne zaman emekli olabilirim? Sadık SİTAR

Cevap: 5510 sayılı Kanunun 9. maddesine göre köy ve mahalle muhtarlarından aynı zamanda hizmet akdi ile çalışanların çalışmaya başladığı tarihten itibaren 4/b sigortalılıkları sona erer. Yani muhtarlıktan dolayı başlayan 4/b sigortalılığının arasında hizmet akdiyle çalışmaya dayalı gerçekleşen 4/a sigortalılıkları geçerlidir. 25 yıl ve 45 yaş şartları tamam olduğuna göre 28.10.2009 tarihinde 5 bin günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.
...
Tamamı